Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościRusza unijny program wsparcia dla pracowników ZE PAK S.A.

Rusza unijny program wsparcia dla pracowników ZE PAK S.A.

Dodano: , Żródło: LM.pl
Rusza unijny program wsparcia dla pracowników ZE PAK S.A.
Transformacja

257 mln zł z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji przeznaczonych zostanie na wsparcie dla tracących zatrudnienie pracowników ZE PAK S.A. W poniedziałek program „Droga do zatrudnienia po węglu” został oficjalnie zainaugurowany.

Z programu będą mogli skorzystać obecni pracownicy ZE PAK S.A., byli pracownicy, którzy zatrudnienie stracili po 2018 roku, ich rodziny oraz pracownicy firm powiązanych z branżą górniczą i energetyczną, o ile udowodnią, że ponieśli straty w wyniku zmian zachodzących w ZE PAK S.A.

Dzięki wsparciu pracodawcy, którzy zdecydują się na ich zatrudnienie, otrzymają dotacje na stworzenie i utrzymanie miejsca pracy przez dwa lata. Przez rok taki pracownik będzie miał zagwarantowane wynagrodzenie w takiej samej wysokości, jak do tej pory w ZE PAK. Pracownicy będą mogli także otrzymać dotacje do 120 tys. zł na założenie własnej działalności gospodarczej. Dla każdego pracownika stworzony zostanie indywidualny plan opracowany przez poszczególne urzędy pracy oraz prywatne firmy konsultingowe i rekrutacyjne. To one, przy współpracy z ZE PAK S.A., docierać będą do poszczególnych pracowników i oferować im wsparcie.

Łącznie na te zadania przeznaczonych zostanie ponad 257 mln zł z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i budżetu państwa.

To jest bez wątpienia nasz wspólny sukces i to jest szansa na przeprowadzenie tego procesu sprawiedliwej transformacji w taki sposób, żeby Wielkopolska mogła być wskazywana jako pewien wzór nie tylko dla polskich, ale i europejskich regionów, jak przeprowadzić ten trudny proces odchodzenia od gospodarki opartej na węglu do gospodarki niskoemisyjnej – powiedział podczas konferencji inaugurującej działanie programu Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Alicja Messerszmidt, Przewodnicząca Związku Zawodowego „Kadra” przy KWB Konin, zapowiedziała kontrolę wydatkowanych pieniędzy. – Musimy tak gospodarować pieniędzmi, żeby do momentu wygaszania ostatniego bloku w elektrowni ostatni pracownik został zaopiekowany, żebyśmy wszyscy mogli spokojnie spać, że nikogo nie zostawiliśmy.

Program realizowany będzie do 2029 roku.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole