Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSzatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO

Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano:
Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO

Na początku lat osiemdziesiątych z budynków Liceum w Morzysławiu zniknął strych, na którym wtajemniczeni posiadacze klucza (lub wytrycha) popalali papierosy. Zamiast niego dobudowano drugie piętro z dodatkowymi klasami, dzięki czemu (przynajmniej na jakiś czas) zmniejszono tłok w permanentnie przeładowanej szkole.

Na początku lat osiemdziesiątych z budynków Liceum w Morzysławiu zniknął strych, na którym wtajemniczeni posiadacze klucza (lub wytrycha) popalali papierosy.

Dobudowano za to drugie piętro z dodatkowymi klasami, dzięki czemu (przynajmniej na jakiś czas) zmniejszono tłok w permanentnie przeładowanej szkole.

Awaryjne odwołanie sprawdzianu

Owo przeładowanie miało zresztą swoje zalety, bo wymuszało pracę na dwie zmiany, co zimą lub późną jesienią, kiedy wcześnie robiło się ciemno, znacznie ułatwiało „odwołanie” wyjątkowo trudnego sprawdzianu. - Mieliśmy specjalistów, którzy co jakiś czas robili zwarcie w szkole – wspomina Jacek Wiśniewski (o którym już wspomnieliśmy w pierwszej części wspomnień z II LO: Pół wieku II Liceum: Jak koledzy dwójkami się wymieniali). – Jeśli miejsca awarii nie udało się w miarę szybko znaleźć, dyrekcja się poddawała i szliśmy do domu. Ale był to nieustanny wyścig z woźnym, panem Telesińskim, który z czasem doskonale opanował wszystkie takie miejsca, i potrafił szybko, zbyt szybko jak na nasze potrzeby, taką awarię naprawić. Mieliśmy w klasie kolegę, który był mistrzem w tej dyscyplinie, ale kiedyś wpadł i od tego czasu nasz wychowawca nie mówił o nim inaczej jak: inżynier.

A papierosy palono przede wszystkim poza szkołą, między innymi za kioskiem Ruchu (w którym owe papierosy można było kupić... na sztuki) i sklepem. W latach siedemdziesiątych najbardziej popularne były, uważane wtedy za luksusowe, marlboro i carmeny.

Przerwa na wykopki

Rocznik Jacka Wiśniewskiego zdawał maturę w 1980 r., zamykającym dekadę lat siedemdziesiątych, których klimat odnaleźć można w kronice II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie. Zapisano w niej, że inauguracja nowego roku szkolnego 1976/1977 rozpoczęła się 1 września z udziałem sekretarza Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. To wtedy właśnie do grona nauczycielskiego dołączyli między innymi: Anna Inerowicz (świetlica), Lidia Went (język polski), Wiesława Rosiak (przysposobienie obronne), Aleksandra Ziarniak (język francuski) i Michał Andruszko (język angielski). Uczniów było (nie licząc studium wychowania przedszkolnego) 833, klas – 28.

Zaraz na początku roku szkolnego młodzież miała cztery dni wolnego. Z kroniki wynika, że między 6 a 9 października trwała „przerwa jesienna”, podczas której „młodzież ze wsi, której rodzice mają gospodarstwa rolne, pracowała u rodziców przy zbieraniu płodów rolnych”.

Baczyński przegrał ze Świerczewskim

11 października pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Uroczystość odbyła się w dniu święta patrona szkoły. Od 1973 r. był nim gen. Karol Świerczewski (fot. nr 1). W przeprowadzonym wtedy wśród uczniów plebiscycie wygrał między innymi z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. – Pokonał Baczyńskiego niewielką przewagą głosów – tłumaczy ówczesny dyrektor II LO Zdzisław Maciejewski – głównie dlatego, że akurat wtedy odbywały się oficjalne obchody 30-lecia Ludowego Wojska Polskiego i młodzież, jak i całe społeczeństwo, była bombardowana informacjami na ten temat.

strona 1 z 5
Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
2LO_5
2LO_6
2LO_7
2LO_8
2LO_10
2LO_11
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole