Tartak i blok z Delikatesami widoczne z ulicy Traugutta, której... nie ma
Konin dawniej i dziś

Niektórych ujęć z przeszłości nie da się dzisiaj powtórzyć dokładnie z tego samego miejsca. W przypadku zdjęć z uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Szkoły Podstawowej nr 6 w Koninie nie wiadomo nawet, w którym dokładnie miejscu ustawiono stolik z dokumentami, podpisywanymi przez najważniejsze osoby w mieście i powiecie.
Nie zbudowano wtedy jeszcze ulicy Traugutta, więc równie dobrze dzisiaj mogą tamtędy jeździć samochody. Choć niewykluczone, że stolik stał tych kilka, może kilkanaście metrów dalej na zachód, już w miejscu, gdzie dzisiaj podczas przerw dzieci biegają po wyasfaltowanej płycie.
Jakkolwiek było, zdjęcie powstało latem 1962 roku, kiedy północna część trzeciego osiedla dopiero była budowana. Z lewej widać punktowiec Traugutta 6, nad panami podpisującymi dokument góruje blok Powstańców Styczniowych (dawniej Nowotki) 3, a na prawo od niego mały fragment Powstańców Styczniowych 1. Wszystkie te budynki zostały zasiedlone w roku następnym.
Największą ciekawostką tej fotografii jest brak na niej galeriowca, który zostanie zbudowany dopiero za pięć lat. Widać dzięki temu blok, którego dzisiaj z tego miejsca nie da się już zobaczyć, czyli Dworcową 6 z otwartymi zaledwie dwa lata wcześniej Delikatesami, sklepem rybnym, fryzjerem i Goplaną. Kolejnym zaskoczeniem jest niski barak, który - jak mi się wydaje - należy do wciąż jeszcze wtedy funkcjonującego tartaku.
Na drugim archiwalnym zdjęciu widać jeszcze cztery inne budynki. Ten pierwszy po lewej to Traugutta 4, w którym mieszkałem w latach 1968-1975, akurat w czasie nauki w Szóstce. W centrum kadru zmieścił się jeszcze punktowiec przy Traugutta 2, a na prawo od niego ten stojący jako pierwszy od Alei 1 Maja z numerem 20. Między czwórką i dwójką widać jeszcze blok Aleje 1 Maja 18.
Dzisiaj wszystkie opisywane wyżej budynki są mocno pozasłaniane przez wyrosłe przez sześćdziesiąt lat drzewa, dające na co dzień tak zbawczy latem cień.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś ten artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.