Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTo ma być perła pojezierza tureckiego. Wcześniej była tam odkrywka

To ma być perła pojezierza tureckiego. Wcześniej była tam odkrywka

Dodano: , Żródło: LM.pl
To ma być perła pojezierza tureckiego. Wcześniej była tam odkrywka
Rekultywacja

Warenka – tak nazywa się projekt, który ZE PAK chce zrealizować w miejscu byłej odkrywki Adamów. Ma być to osiedle rekreacyjne z ok. 270 domami, plażami i terenami leśnymi. – Coś, co może być perłą tworzącego się pojezierza tureckiego, czy nawet jak nazywają to niektórzy – riwiery tureckiej – mówi prezes ZE PAK Piotr Woźny.

Warenka to nazwa miejscowości, w której kopalnia Adamów miała swój kompleks administracyjno-warsztatowy. Teraz ten obszar zamienić ma się w rekreacyjne osiedle, który dla ZE PAK ma być przykładem udanej rekultywacji tego terenu.

Projekt zakłada budowę kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego. Na obszarze ok. 65 hektarów stanąć ma ok. 270 domów. Osiedle zlokalizowane zostanie przy brzegu powstającego obecnie zbiornika wodnego po odkrywce Adamów. – To nasza pierwsza wizja oparta na tym, jak funkcjonują takie kompleksy w Polsce – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK. – Coś, co może być perłą tworzącego się pojezierza tureckiego, czy nawet jak nazywają to niektórzy – riwiery tureckiej.

Do szczegółowych planów jeszcze daleko. W ostatnich miesiącach pracownicy ZE PAK skupiali się na formowaniu brzegów powstającego zbiornika, a także pracach planistycznych. Kompleks ma leżeć na terenie dwóch gmin: Przykona i Turek. By powstał, najpierw trzeba rozebrać sto tysięcy metrów sześciennych budynków, które wcześniej wykorzystywała kopalnia.

Piotr Woźny przyznaje, że pierwotnie teren miał, po rekultywacji, zostać sprzedany, ale ZE PAK ostatecznie postawił na zupełnie nowatorski pomysł. – To projekt, który ma wsparcie właściciela ZE PAK, prezesa Solorza, który zobaczył prezentację i zgodził się te cele realizować – mówi. – Mam nadzieję, że gdy to się uda to powiat turecki będzie nie tylko liderem OZE, ale będzie również liderem transformacji regionu pokopalnianego w regionu turystyczno-rekreacyjny.

Warenka, choć ma być koronnym przykładem udanej rekultywacji, nie jest bowiem jedynym tego typu miejscem w regionie. Od pewnego czasu w powiecie tureckim istnieją pokopalniane zbiorniki Przykona, Janiszew i Bogdałów, również wykorzystywane do rekreacji i turystyki. Warenka ma jednak przebić je swoim rozmachem inwestycyjnym. Kiedy powstanie – tego dokładnie nie wiadomo. Wszystko zależy od prac związanych z napełnianiem zbiornika.

fot. ZE PAK

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole