Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWeteran wojny w Zatoce Perskiej, kolekcjoner komiksów i Pan Starówka

Weteran wojny w Zatoce Perskiej, kolekcjoner komiksów i Pan Starówka

Wybory 2023

Dodano:
Weteran wojny w Zatoce Perskiej, kolekcjoner komiksów i Pan Starówka
Wybory 2023

Dopiero na 11. pozycji znalazła się jedyna kobieta z powiatu konińskiego na liście kandydatów Nowej Lewicy do Sejmu. Agnieszka Niekochańska jest nauczycielką, urodziła się i mieszka w Koninie. Interesują ją potrzeby człowieka, psychologia i energia kwantowa. Uwielbia się śmiać i pomagać innym, lubi życie i ludzi bez względu na orientację seksualną, wyznanie, płeć, kolor skóry, kocha też przyrodę i zwierzęta.

- Jestem jedną z Was - mówi o sobie - która chodzi do osiedlowego sklepu. Chcę państwa - dodaje - którego nie będę się bała. Kobieta, edukacja, osoby niepełnosprawne, seniorzy, to tematy bliskie mojemu sercu, a serce mam po lewej stronie.

Oprócz pani Agnieszki byłe województwo konińskie reprezentują w tym gronie jeszcze tylko dwie panie: Joanna Maciejewska z Turku (4. na liście) i Ewa Kobielska (10.) z Ostrowitego. Za to aż trzy kobiety wystawił powiat gnieźnieński. Na wysokim, drugim miejscu, znalazła się dziennikarka Kamila Kasprzak‑Bartkowiak, Sylwia Przybylska to miejsce 13., a Anna Bąk - 18. Kolejne dwie panie na liście Lewicy są mieszkankami Środy Wielkopolskiej: Krystyna Kubicka‑Sztul (8.) i Wiktoria Miedziak (15.).

Radny Tomasz Andrzej Nowak znany jest w Koninie jako Pan Starówka. Od wielu lat angażuje się w promocję miasta oraz ochronę zabytków i dziedzictwa kulturowego (jest przewodniczącym Komitetu Rewitalizacji Miasta Konina). Za swoje największe sukcesy jako radnego uważa doprowadzenie do budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 i stopniową renowację parku im. Chopina w Koninie. Obecnie walczy o budowę sali bokserskiej w Koninie. Z zamiłowania bibliofil, kolekcjoner komiksów oraz niestrudzony tropiciel i propagator lokalnej historii. Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Konina i publicysta „Koninianów”. Współautor książki „Zarys dziejów poczty i filatelistyki w Koninie”.

Historią interesuje się również Marek Jaśkiewicz (14.), ale wyborców najbardziej zaintryguje zapewne inna rola, jaką przyszło pełnić mu w 1990 roku, kiedy razem z polskim kontyngentem wojskowym znalazł się w Zatoce Perskiej na Okręcie Rzeczypospolitej Polskiej „Piast” podczas pierwszej wojny z Irakiem. Urodził się w 1971 roku w Kole, wychował w Dąbiu nad Nerem, a całe swoje dotychczasowe życie zawodowe spędził w Koninie. Obecnie jest mieszkańcem gminy Golina. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze na kierunku historia, podyplomowo  zarządzanie na Politechnice Łódzkiej i MBA w WSKM w Koninie.

Choć jest jednym z najmłodszych kandydatów na posłów, na liście Lewicy Piotr Czerniejewski dostał wysokie, bo trzecie miejsce. Ukończył studia w w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Zaczynał w Młodzieżowej Radzie Miasta Konina, której był przewodniczącym. Z sukcesem stanął w obronie drzew przy ulicy Kolejowej w Koninie. Prowadzi lekcje o klimacie w szkołach, zbiórki na domy dziecka, interweniował w MTBS w sprawie podwyżek czynszów, organizował zbiórkę podpisów pod petycją o wprowadzenie darmowych przejazdówy MZK dla uczniów szkół. Za sukces poczytuje sobie, że podczas pracy nad strategią przyszłości dla Wielkopolski wschodniej jego autorskie rozwiązania zostały ujęte w unijnym funduszu dla regionu.

Łukasz Dziamara (5.) mieszka w Grabowej w gminie Rychwał. Prowadzi rodzinną firmę i zawsze stara się pamiętać o potrzebach sąsiadów i mieszkańców swojej małej ojczyzny. Kilkakrotnie startował w rajdach charytatywnych po Europie. Ale najważniejsza jest dla niego rodzina: żona i dwójka dzieci. Jego pasją jest motoryzacja, sport i biznes.

Powiat kolski na liście Nowej Lewicy reprezentują w okręgu wyborczym nr 37 dwaj panowie: Łukasz Łuczyński (9.), politolog z Bylic oraz Roman Mańka (17.), wykładowca akademicki z Białkowa Kościelnego. Z kolei powiat wrzesiński to Andrzej Wnuk (6.), nauczyciel z Orzechowa i Maciej Głowacki (12.), nauczyciel z Gutowa Małego. Natomiast powiat gnieźnieński, z którego - przypomnijmy - startują aż trzy panie, reprezentuje jeszcze Marcin Lewandowski (16.), operator produkcji z Trzemeszna.

Z osiemnaściorga wymienionych tu kandydatów na posłów tylko jeden - Roman Mańka - nie należy do żadnej partii politycznej, dwoje jest członkami Lewicy Razem, a pozostali - Nowej Lewicy.

Liderem listy Nowej Lewicy w naszym okręgu jest Tadeusz Tomaszewski, który opowie o sobie dzisiaj w programie „Dwie na jedynkę”. Początek o godz. 20.00.

W konińsko-gnieźnieńskim okręgu wyborczym wybieranych jest dziewięcioro posłanek i posłów. Okręg wyborczy nr 37 obejmuje Konin oraz powiaty: gnieźnieński, kolski, koniński, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński. Obecnie reprezentowany jest w Sejmie przez pięciu posłów PiS (Ryszard Bartosik, Witold Czarnecki, Zbigniew Dolata, Leszek Galemba, Zbigniew Hoffmann), jednego z Koalicji Obywatelskiej (Tomasz Piotr Nowak), bo Paulina Hennig-Kloska przeszła do Ruchu 2050 Hołowni, oraz po jednym z PSL (Jacek Tomczak) i SLD (Tadeusz Tomaszewski).

Kandydatów pozostałych komitetów wyborczych zaprezentujemy w kolejnych publikacjach.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole