Skocz do zawartości
Ukraina

Pomoc dla Ukrainy. Jak się odnaleźć? Informacje, ogłoszenia, inicjatywy | Це війна! Втеча Дарини з Одеси

LM.plWiadomościWitaminy rozpuszczalne w tłuszczach i ich wpływ na organizm

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i ich wpływ na organizm

Materiał promocyjny

Dodano:
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i ich wpływ na organizm
materiał promocyjny

Witaminy to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W ludzkim ciele pełnią głównie funkcję regulacyjną, czyli pomagają regulować procesy zachodzące w komórkach, tkankach, narządach i układach. Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach. W tej drugiej grupie znajdują się witaminy A, D, E i K.

Witamina A - dobry wzrok, zdrowa skóra

Witamina A jest naturalnym antyoksydantem (przeciwutleniaczem). Oznacza to, że chroni organizm przed działaniem wolnych rodników - “szkodników”, które uszkadzają zdrowe komórki w ciele. Poza tym witamina A jest składnikiem białka, który znajduje się w siatkówce oka. To dlatego jej niedobory objawiają się zaburzeniami widzenia, w tym popularnym schorzeniem zwanym “kurzą ślepotą”. Witamina A odpowiada także za dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci. Dzięki swoim właściwościom ochronnym znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Witamina D dla zdrowych kości

Witamina D jest niezwykle ważna w kontekście prawidłowego rozwoju i wzrostu. Bierze udział w tworzeniu kości i zębów oraz zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu z żywności. Poza tym wspiera działanie układu odpornościowego. O właściwy poziom witaminy D warto dbać przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasza ekspozycja na słońce ulega zmniejszeniu.

Witamina E, aby zachować młodość na dłużej

Witamina E to kolejny naturalny przeciwutleniacz. Związek ten nazywany jest witaminą młodości ze względu na swoje drogocenne właściwości ochronne i nawilżające. Witamina E wzmacnia naskórek i zmniejsza jego wrażliwość na promieniowanie UV. Poza tym witamina E odgrywa ważne role w kontekście płodności kobiet i mężczyzn. Niedobór tej witaminy w ciąży może być niebezpieczny zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Witamina K dla zachowania równowagi procesów metabolicznych

Ostatnią witaminą rozpuszczalną w tłuszczach jest witamina K. O tej witaminie nie mówi się tyle, co o witaminach D czy C, jednak pełni ona bardzo ważne funkcje w organizmie. Przede wszystkim odpowiada za krzepliwość krwi i bierze udział w biosyntezie wapnia. Poza tym wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

Zapotrzebowanie na witaminy - zdrowa dieta czy suplementacja?

Zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe (w tym witaminy) zależy od kilku czynników, między innymi wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej i ogólnego stanu fizjologicznego organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta, pełna świeżych warzyw i owoców, zazwyczaj dostarcza organizmowi wszystkie niezbędne składniki.

Najwięcej witamin A, D, E i K znajdziesz w warzywach i owocach. Źródłem witamin A są też podroby i jaja, witamina D znajduje się w rybach i mleku, a witamina E - w nasionach słonecznika i pestkach dyni. Wątróbka, masło i jaja - to dodatkowe źródła witaminy K. Pamiętając o tym, że powyższe związki rozpuszczają się w tłuszczach, warto je łączyć ze źródłami zdrowego tłuszczu (na przykład do sałatki warzywnej dodawać oliwę z oliwek, a do owocowego koktajlu - orzechy).

W uzupełnieniu poziomu witamin pomogą też świeże, nieprzetworzone soki owocowo-warzywne, na przykład z oferty cateringu dietetycznego: https://www.maczfit.pl/soki.

W niektórych przypadkach może być konieczna dodatkowa suplementacja. Przyjmowanie suplementów warto jednak wcześniej skonsultować z lekarzem i/lub dietetykiem.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, dieta
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole