Dzisiaj jest czwartek 23 maja 2019, imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (19342) SPORT FORUM FIRMY (5341) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 10oC
Jutropogoda
18 / 12oC
Pojutrzepogoda
18 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Piłkarska kolejka: Górnik ze spadkowiczem, Sokół z ... (0)Puchar Polski: Finał nie dla Sokoła. KKS 1925 leps ... (6)

Festiwal Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie po raz 15

Dodano: 13.11.2018 10:30

Sześcioro młodych pianistów weźmie udział w XV Ogólnopolskim Festiwalu Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, który odbędzie się w Koninie i Żychlinie w dniach 15-17 listopada 2018.

Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja „Polskie drogi do niepodległości. Od Chopina do Paderewskiego”. Organizatorem jest Koło Towarzystwa im. F. Chopina w Żychlinie koło Konina i Konińska Fundacja Kultury.

Jak przypomina Danuta Gościńska, dyrektor artystyczna „Chopinowskich Interpretacji Młodych”, od 19 listopada 2004 roku, kiedy to odbył się pierwszy festiwal, w murach konińskiej szkoły muzycznej i w Pałacu Bronikowskich w Żychlinie (obecnie siedzibie ZSE-U im. F. Chopina) „wysłuchaliśmy około dziewięćdziesięciu recitali chopinowskich w wykonaniu utalentowanej młodzieży w wieku od 13 do 21 lat. Byliśmy także świadkami niezapomnianych koncertów towarzyszących festiwalowi w wykonaniu uznanych polskich artystów oraz znakomitych wykładów prowadzonych przez niekwestionowane autorytety z dziedziny muzykologii i publicystyki. Ważna była obecność jurorów należących do elity pedagogiki fortepianowej w Polsce i na świecie, co dla uczestników stanowi ogromne wyzwanie i zachęca do udziału w festiwalu”.

Za kilka dni swoje umiejętności zaprezentuje w Koninie sześcioro pianistów. Będą to: Marek Jeutner (PSM I i II st. Gliwice), Marianna Sereda (OSM II st. w Krośnie), Eryk Parchański (ZPSM Kielce), Aleksandra Janusz (UMFC Warszawa), Karolina Kuśmierz (PSM I i II st. Suwałki) i Shengye Cheng (PZSM Bydgoszcz). Waldemar Andrzejewski będzie przewodniczącym jury także tegorocznego festiwalu. Razem z nim pianistów oceniać będą Katarzyna Popowa-Zydroń i Marek Dyżewski, eseista i dziennikarz muzyczny.

Festiwal poprzedzi konferencja „Polskie drogi do niepodległości. Od Chopina do Paderewskiego”, która odbędzie się (15 listopada) w ZSzE-U w Żychlinie. W czasie konferencji wystąpią:

- Justyna Chłap-Nowakowska, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie, polonistka, krytyk literacki – „Poezja i niepodległość”

- dr hab. Piotr Cichoracki, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk – „Józef Piłsudski. Wyboista droga do niepodległości”

- Maciej Negrey, adiunkt Uniwersytetu Jagiellońskiego, kompozytor i muzykolog – „Polscy symfonicy XIX wieku na drodze do niepodległości”

- Marek Dyżewski, były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, eseista, dziennikarz – „Ignacy Jan Paderewski. Ojczyźnie i rodakom”.

Marek Dyżewski dzień później wygłosi w PSM w Koninie wykład zatytułowany

„W poszukiwaniu utraconych temp”.

Wstęp na wszystkie wykłady i przesłuchania pianistów jest wolny.

17 listopada w sali Domu Kultury CKiS „Oskard” ogłoszone zostaną wyniki XV Festiwalu. Tej uroczystości i popisom laureatów towarzyszyć będzie występ sekstetu smyczkowego, złożonego z solistów Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, pod kierunkiem Jarosława Thila. Muzycy wykonają kompozycje Józefa Elsnera i Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, kompozytorów współczesnych Fryderykowi Chopinowi. Wstęp na koncert za zaproszeniami.

Organizatorami XV Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” są Koło Towarzystwa im. F. Chopina w Żychlinie koło Konina i Konińska Fundacja Kultury. Ich partnerami są: PSM I i II st. w Koninie, CKiS Konin, KDK, MBP w Koninie oraz konińskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

  • Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie już po raz 15

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Chopinowskie Interpretacje Młodych,   Konini,   szkoła muzyczna,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Jak rozumiem, to Chopin przyjeżdżał przez Żychlin, i został tam na jeden dzień bo czekał za transportem ? (przesiadka)Idąc takim tokiem rozumowania to strach się bać ile znanych osób przejeżdża przez Konin...
Dodano: 13.11.2018 11:58    Przez: ~Lol
Chopin nie przejeżdżał przez Żychlin. Byl gościem na weselu u właścicieli majątku Bronikowskich.
Dodano: 15.11.2018 17:32    Przez: ~Jaro
Ja tam nie lubie Chopina, wole Disco Polo, albo Prince Polo.
Dodano: 13.11.2018 16:26    Przez: ~Pn
Pn nie musisz tego pisać bo o tym, że ty jesteś intelektualne zero,to wiadomo z twoich komentarzy.
Dodano: 13.11.2018 21:37    Przez: ~Iga
Pn twój lewacki mózg jest juz nie do uratowania.Jak masz dzieci to pewnie wstydzą się za takiego ojca i w Kościele dwie ławki za tobą siadają.
Dodano: 13.11.2018 21:39    Przez: ~Alicja Pisowska
Pn, coraz bardziej się pogrąża w swojej chorobie, a tą chorobą jest jego głupota i nienawiść do prawych ludzi.
Dodano: 14.11.2018 12:17    Przez: ~Miłuj bliżniego !

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.