Skocz do zawartości
LM.plImprezyŚroda z kinem niezależnym - filmy z Festiwalu ETIUDA & ANIMA

Środa z kinem niezależnym - filmy z Festiwalu ETIUDA & ANIMA

Dodano:
Środa z kinem niezależnym - filmy z Festiwalu ETIUDA & ANIMA

Gdzie: Kino kameralne w CKiS przy Okólnej

Kiedy: 26 października, g. 18.00

bilet: 5 zł

Powoli staje się tradycją, że jesienne miesiące z kinem niezależnym to wyprawa do Krakowa na Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda & Anima”. Dziś festiwal to marka budowana przez blisko 3 dekady, stanowiąca przegląd najciekawszych krótkometrażowych propozycji z obszaru fabuły, dokumentu i animacji. Jego założeniem jest konfrontacja osiągnięć studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata z dorobkiem twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy.

Po zakończeniu festiwalu organizowane są prezentacje filmów nagrodzonych w kraju i za granicą w ramach imprezy Objazdowa Etiuda&Anima. Właśnie w ramach tej inicjatywy w październiku i listopadzie przygotujemy retrospekcję filmów zauważonych podczas ubiegłorocznej 28. edycji tego wydarzenia.

W programie:

Grand Prix – Złoty Dinozaur

TOUCH ME / DOTKNIJ MNIE

reż. Hendrik Ströhle, prod. Filmakademie Baden-Württemberg, Niemcy 2020, 27’44”

Christine od dłuższego czasu odczuwa brak satysfakcji z życia. Choć niepełnosprawność nie przeszkodziła jej w osiągnięciu sukcesu, do pełni szczęścia brakuje jej seksualnego spełnienia. Wszystko ulega zmianie, gdy poznaje Thomasa.
Plebiscyt Publiczności

SPACEBOY

reż. Veerle De Wilde, Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Gent, Belgia 2020, 22’00”

Max ma sześć lat i odkrywa świat razem ze swoim starszym bratem Billym. Billy niezbyt dobrze rozumie otaczającą rzeczywistość, za to dużo wie o kosmosie.

Wyróżnienie

REINA

reż. Ozan Mermer, prod. Hochschule für Fernsehen und Film München, Niemcy 2020, 18’55”

Lola nie może się doczekać piętnastych urodzin. Najpierw jednak musi pomóc wujkowi jako kelnerka podczas przyjęcia urodzinowego syna lokalnego bossa.

Srebrny Jabberwocky

ORGIASTIC HYPER-PLASTIC / ORGIASTYCZNY HIPERPLASTIK

 reż. Paul Bush, Dania, UK 2020, 7’

Animowana extravaganza plastiku zebranego z plaż, poboczy ulic, strychów i sklepów
z używanymi rzeczami. Elegia o romansie, który źle się skończył, czułe pożegnanie z najpiękniejszym materiałem, który tak drastycznie zniewolił naszą planetę – plastikiem. Ten siedmiominutowy eksperymentalny film powstał dzięki pionierskiej technice Paula Busha, polegającej na animowaniu fotografii i poklatkowej animacji przedmiotów.

Wyróżnienie

SILENCE /MILCZENIE

reż. Saara Hakkarainen, prod. Aalto University, Finlandia 2020, 14’39”

Aleksi był nastolatkiem, gdy odkrył w sobie pedofilskie skłonności. W filmie opowiada o głębokiej samotności, nienawiści do siebie oraz poczuciu bycia poza światem od momentu, gdy zdał sobie sprawę, że niektóre aspekty zwykłego życia pozostaną dla niego na zawsze zamknięte.

Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej

BUSLINE 35A / LINIA 35A

reż. Elena Felici, Dania 2021, 5’50”

Miejski autobus, troje pasażerów i scena na tylnym siedzeniu, na którą nikt nie zwraca uwagi.

Łącznie 95”

bilet w kasie kina lub online

Środa z kinem niezależnym - filmy z Festiwalu ETIUDA & ANIMA
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole