Wielka gala żeglarska w Koninie – rekordziści, wyróżnienia i 100-lecie PZŻ
Autor: Jakub Piasecki

Fot. Jakub Piasecki
Koniński Okręgowy Związek Żeglarski podsumował Grand Prix Jezior Konińskich 2024. Podczas uroczystej gali uhonorowano również najbardziej wytrwałych żeglarzy w ostatnich 28 latach – w tym Stanisława Wapniarskiego (129 startów), Romana Latanowicza (126) oraz Jacka Olejniczaka (90) – a także najlepsze kluby żeglarskie: KŻ KWB Konin, KŻ Energetyk i KŻ Bryza.
Gala rozpoczęła się od oficjalnego powitania gości przez Prezesa Konińskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz przedstawicieli lokalnych władz. W trakcie wystąpień wielokrotnie podkreślano znaczenie wieloletniej tradycji Grand Prix Jezior Konińskich oraz wkład pasjonatów żeglarstwa w promowanie tej dyscypliny w regionie. Uroczystość stała się okazją do wręczenia nagród i wyróżnień tym, którzy swoją postawą i zaangażowaniem przyczynili się do popularyzacji żeglarstwa w Polsce.
Podczas gali wyróżniono dziesięciu najbardziej aktywnych żeglarzy w historii Grand Prix Jezior Konińskich – w tym rekordzistów startów, Stanisława Wapniarskiego (129) i Romana Latanowicza (126). Uhonorowano również Jacka Olejniczaka, który ma na swoim koncie 90 startów w cyklu.
W klasyfikacji klubowej doceniono m.in. KŻ KWB Konin, KŻ Energetyk oraz KŻ Bryza, czyli zespoły, które od lat nieprzerwanie reprezentują wysoki poziom sportowy, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju żeglarstwa.
Medale 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego
Szczególnym punktem programu było wręczenie medali 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego dla osób i instytucji mających znaczący wkład w rozwój polskiego żeglarstwa. Wyróżnieni zostali działacze, trenerzy oraz żeglarze, którzy na przestrzeni lat angażowali się w organizację regat, szkolenia i inicjatywy promujące aktywność na wodzie. Wśród uhonorowanych medalem był m.in. wiceprezydent Konina, Witold Nowak.
Rejs roku
Jedną z nagród gali był tytuł „Rejsu Roku”. W tym roku otrzymał go kpt. j. Maciej Hetke za żeglugę na trasie Wyspy Kanaryjskie – Wyspy Zielonego Przylądka. Wyróżnienie to podkreśla nie tylko sportowe osiągnięcie, ale także pionierski duch eksploracji dalekich wód, tak bardzo ceniony w środowisku żeglarskim.
Wyróżnienia i podziękowania
Uroczystość była także sposobnością do podziękowania wszystkim osobom, instytucjom i sponsorom wspierającym żeglarstwo w regionie. Specjalne dyplomy otrzymały osoby wyróżniające się w działalności organizacyjnej i szkoleniowej, dzięki którym Grand Prix Jezior Konińskich przyciąga z roku na rok coraz więcej uczestników. Organizatorzy gali podkreślali, że bardzo cieszy obecność w kolejnych sezonach młodzieży i dzieci na jeziorach z klubów żeglarskich UKS Delfin i KŻ Spinaker, które regularnie startują i punktują w regatach z cyklu GPJK .
Zwieńczenie wieczoru
Zebrani mieli okazję obejrzeć pokaz zdjęć i filmów dokumentujących sezon żeglarski 2024 – nie tylko starty regatowe, ale także wyprawy morskie, treningi i spotkania środowiska żeglarskiego. Uczestnicy gali zgodnie podkreślali, że miniony rok był wyjątkowo udany i nie mogą się doczekać kolejnego sezonu pełnego sportowych wrażeń na wodzie.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!