Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBiurka regulowane elektronicznie: 10 zalet, od których zależy zdrowie i życie

Biurka regulowane elektronicznie: 10 zalet, od których zależy zdrowie i życie

Materiał promocyjny

Dodano:
Biurka regulowane elektronicznie: 10 zalet, od których zależy zdrowie i życie
materiał promocyjny

Czy biurka regulowane elektrycznie mogą powstrzymać epidemię otyłości i siedzącego trybu życia? Prawdopodobnie nie, ale ich zastosowanie pomaga w budowaniu zdrowych nawyków, dbałości o zdrowie fizyczne i psychiczne oraz poprawie jakości życia. Te niepozorne meble do biura i domu mogą być zatem początkiem zmian na lepsze, dzięki którym dorośli i dzieci osiągną dłuższe, zdrowsze oraz szczęśliwsze życie. Przyjrzyjmy się więc 10 zaletom biurek z regulacją wysokości, które są czymś więcej niż zwykłymi meblami.

Biurka regulowane elektrycznie – wybawienie od bólu, zmęczenia i dyskomfortu

Rosnąca świadomość na temat ergonomii pracy oraz zdrowia, sprzyja powstawaniu nowych technologii, które mają na celu nadążać za dynamicznie zmieniającymi się czasami oraz przyzwyczajeniami. Biurka z elektryczną regulacją blatu to przejaw postępu i jednocześnie odpowiedź na pilne potrzeby osób, pracujących przy komputerze i wykonujących prace biurowe.

Jeszcze do niedawna częściej pracowano w miejscach, gdzie marzeniem było zajęcie pozycji siedzącej: na krześle, na ziemi albo pod drzewem. W ostatnich dekadach świat zmienił się jednak diametralnie: powstaje coraz więcej miejsc i stanowisk pracy, wykonywanej na siedząco. Nowe pokolenie jest bieglejsze w obsłudze komputerów i urządzeń elektronicznych, co powoduje, że chętniej wybierają zawody, związane z pracą przy biurku. 

W rezultacie świat doszedł do punktu, w którym mnóstwo osób prowadzi siedzący tryb życia i niezwłocznie potrzebuje zmiany, jeśli chce cieszyć się dobrym zdrowiem i długim życiem. Zmianę warto natomiast rozpocząć od siedzącej pracy, która pozbawia ludzkie ciało energii, witalności, siły i zdrowia. Właśnie dlatego powstały biurka regulowane elektrycznie.

Warto poznać ich zalety, które są czymś więcej niż „estetyką” i „funkcjonalnością”. To przede wszystkim atuty, chroniące zdrowie, poprawiające jakość życia i umożliwiające cieszenie się każdą chwilą.

Odpowiedź na epidemię otyłości i nadwagi

Kiedy waga zaczyna wskazywać dodatkowe kilogramy, niewiele osób myśli o zmianie siedzącego trybu życia na bardziej stojący i aktywny. Zamiast tego rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie „diet-cud” i „intensywnych treningów z błyskawicznymi efektami”. Problem z masą ciała jest natomiast bardziej skomplikowany i poważniejszy, niż można sądzić.

 • Dane NFZ i GUS wskazują, że co drugi Polak powyżej 15 roku życia waży o kilka kilogramów za dużo.
 • Trzech na pięciu ma nadwagę.
 • Jeden na czterech jest natomiast otyły.
 • Prognozy wskazują ponadto, że w 2025 roku z otyłością będzie zmagało się 26% kobiet i 30% mężczyzn w Polsce.

Walka z epidemią otyłości wymaga trwałej zmiany nawyków, zamiast szukania szybkich i jednorazowych rozwiązań!

Biurko regulowane elektrycznie prowadzi do częstszej pracy na stojąco, a tym samym ogranicza siedzenie. Stojąc, człowiek zużywa znacznie więcej energii. Ogólne wyliczenia wskazują, że siedzenie spala około 60 kcal w ciągu godziny, natomiast stanie około 100 kcal. Różnica może wydawać się niewielka, ale w perspektywie tygodnia, miesiąca lub roku, efekty potrafią być niebywałe. 

Ponadto większy wydatek energetyczny organizmu w trakcie pracy stojącej jest jedynie „skutkiem ubocznym”. Ograniczenie siedzącego trybu życia niweluje bowiem ryzyko występowanie wielu chorób i dolegliwości – nie tylko nadwagi oraz otyłości, ale również cukrzycy typu 2, żylaków, problemów z układem krążenia czy bólów kręgosłupa.

Poza tym stanie zachęca do spontanicznej aktywności: poruszania nogami i rękoma, tańczenia czy nawet zrobienia kilku kroków. To z kolei owocuje większym wydatkiem energetycznym, poprawą krążenia i aktywacją mięśni oraz rozluźnieniem stawów. Siedzenie natomiast nie tylko ogranicza swobodny ruch, ale dodatkowo rozleniwia i daje złudne poczucie komfortu.

Skuteczne narzędzie do walki z siedzącym trybem życia

Siedzący tryb życia zabija człowieka, a mimo to mnóstwo osób spędza w tej pozycji niemalże cały dzień: podczas dojazdu samochodem do firmy, w pracy przy biurku, a później przed telewizorem w domu. Regularne powielanie tego niezdrowego wzorca i brak aktywności fizycznej, prowadzi do poważnych następstw zdrowotnych. 

 • Wzrost masy ciała, który skutkuje nadwagą i otyłością.
 • Choroby metaboliczne: insulinooporność i cukrzyca typu 2.
 • Ból kręgosłupa.
 • Napięcia mięśni.
 • Bóle stawów, prowadzące do zwyrodnień.
 • Żylaki, które z czasem mogą wywołać zakrzepicę.
 • Hemoroidy,
 • Problemy z układem krążenia.

To tylko niektóre z potencjalnych problemów, które czekają, aby uaktywnić się w życiu kolejnej osoby, niedbającej o swoje zdrowie.

Praca stojąca przy biurku regulowanym elektrycznie nie jest remedium na wszystkie problemy, ale zdecydowanie zapobiega i niweluje występowanie wielu chorób oraz dolegliwości. Pobudza krążenie, zmniejsza ryzyko chorób serca, spala więcej kalorii, niweluje ból mięśni i stawów, a także poprawia wydajność wykonywania zadań.

Systematyczne przeplatanie pracy na stojąco z pracą siedzącą, jest pod wieloma względami korzystniejsze dla zdrowia, aniżeli 30-minutowe ćwiczenia fizyczne połączone z całym dniem siedzenia. Oczywiście, idealny scenariusz zakłada zarówno regularną pracę na stojąco oraz ograniczenie siedzenia, jak i aktywność fizyczną oraz zdrową dietę. Połączenie tych czynników daje bowiem najlepsze rezultaty.

Regulowana wysokość biurek uczy ponadto zdrowych nawyków. Przypomina, jak ważna jest walka z siedzącym trybem życia. Często prowadzi do refleksji, która skutkuje zmianą nawyków poza pracą: wybór spaceru zamiast jazdy samochodem albo zabawa z dziećmi na placu zabaw zamiast oglądania seriali. Poza tym, nawet jeśli praca na stojąco w biurze, będzie jedyną „aktywnością” w ciągu dnia, to wciąż jest to krok w stronę ochrony i poprawy zdrowia.

Siedzący tryb życia prowadzi do rozwoju wielu chorób i dolegliwości, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci. Nie warto czekać na przykre i poważne skutki siedzenia, zwłaszcza jeśli można temu zapobiec poprzez pracę na stojąco, aktywność fizyczną i zmianę nawyków żywieniowych.

Biurka regulowane elektrycznie pozwalają zająć prawidłową postawę ciała

Każdy, kto pracuje przy biurku przez kilka godzin dziennie, wie, czym jest ból kręgosłupa, sztywność stawów oraz napięte mięśnie ramion i szyi. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że wskazane dolegliwości często wynikają z nieprawidłowej pozycji ciała (np. nadmiernego wysuwania głowy w przód, garbienia się). Długotrwałe powielanie złej postawy prowadzi natomiast do m.in.: 

 • skoliozy, 
 • zwyrodnień, 
 • okrągłych pleców, 
 • odstających łopatek,
 • drętwienia kończyn.

Wszystkie powyższe skutkują natomiast przewlekłym bólem, który nie ogranicza się tylko do pracy, ale towarzyszy człowiekowi przez cały czas.

Naprzemienne stanie i siedzenie przy biurku niweluje ból kręgosłupa, kolan, stawów oraz mięśni. Przede wszystkim wprowadza różnorodność, która zapobiega powielaniu negatywnych wzorców postawy. Umożliwia także równomierne obciążenie poszczególnych partii ciała. Co więcej, nacisk na krążki międzykręgowe kręgosłupa jest nieporównywalnie większy podczas siedzenia niż stania, a najbardziej zagrożona jest część: lędźwiowa i szyjna, a także miednica.

Biurko z regulowaną wysokością pozwala dostosować stanowisko pracy do indywidualnych potrzeb w taki sposób, aby możliwe było zajęcie prawidłowej pozycji ciała: zarówno podczas pracy stojącej, jak i siedzącej. W ten sposób możliwe jest dopasowanie wysokości blatu do wzrostu i długości kończyn, ustawienie monitora na linii oczu oraz komfortowe ułożenie rąk. Dzięki temu postawa ciała – siedząc i stojąc, jest prawidłowa, a to przekłada się zdrowy kręgosłup, brak bólu i dolegliwości, a także poprawę wygody i efektywności pracy.

Praca na stojąco przy biurku zwiększa produktywność

Jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku – Ernest Hemingway, zwykł tworzyć swoje dzieła na stojąco. Na szczycie regału ustawiał ulubioną maszynę do pisania, a potem oddawał się twórczości, od czasu do czasu przenosząc ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Prawdopodobnie więc, gdyby wówczas istniały biurka regulowane elektrycznie, pisarz byłby jednym z ich zwolenników i użytkowników.

Dlaczego jednak Hemingway pisał na stojąco?

Niektóre źródła podają, że przyczyną była chęć ukończenia dzieła możliwie najszybciej, bez marnowania cennego czasu. Takie wyjaśnienie jest zgodne z teorią, która mówi, iż pozycja stojąca przy biurku poprawia efektywność, otwartość na nowe doświadczenia i produktywność pracy. 

Warto zauważyć, że to, na co wskazują badacze, znajduje odzwierciedlenie w życiu ludzi pracujących przy biurku. 

 • Siedzenie rozleniwia, ponieważ naturalnie jest postrzegane przez organizm jako bardziej komfortowe. Tym samym częściej wywołuje senność i szybciej prowadzi do uczucia znużenia oraz zmęczenia psychicznego.
 • Stanie natomiast jest porównywalne do delikatnej aktywności fizycznej. Stymulacji ulegają mięśnie głębokie, odpowiedzialne za utrzymywanie prostej postawy ciała, a także następuje pobudzenie krążenia krwi, co wywołuje zastrzyk energii. Ponadto ciało zyskuje więcej swobody, a to pomaga w dynamice pracy, pobudza i przeciwdziała znużeniu.

Z racji tego, że stanie jest dla wielu osób bardziej niekomfortowe niż siedzenie, praca na stojąco potrafi zapobiegać prokrastynacji. Człowiek zazwyczaj chce szybciej ukończyć zadanie, aby móc ponownie zająć wygodniejszą pozycję. W tym więc ujęciu praca stojąca przy biurku z regulowaną wysokością stanowi motywację do optymalnej, energicznej i efektywnej pracy.

Sposób na lepszy nastrój i więcej energii w pracy

Brak bólu, dolegliwości i chorób, wskazanych we wcześniejszych fragmentach tekstu, owocuje lepszym samopoczuciem, poprawą nastroju i większymi pokładami energii. 

Ponadto biurka regulowane elektrycznie, które umożliwiają pracę stojącą, poprawiają wydajność pracy. Człowiek, który natomiast wykonuje pracę płynniej i lżej, odczuwa większą satysfakcję i zadowolenie z siebie. To z kolei skutkuje większym poczuciem własnej wartości, wzrostem samooceny i pewności siebie, a także rosnącą sprawczością.

Praca na stojąco przy biurku potrafi również zredukować stres, napięcia psychiczne i fizyczne, a także zmęczenie. Organizm człowieka zyskuje bowiem więcej witalności i energii, co bezpośrednio prowadzi do lepszego samopoczucia i nastroju.

Biurka z regulacją wysokości sprzyjają ochronie i poprawie zdrowia

Stanie – w umiarkowanym wymiarze czasu – jest korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie chodzi natomiast o pracę na stojąco przez 8 godzin dziennie. Bardzo często wystarczy bowiem kilkanaście minut w ciągu godziny lub dwóch. Można w tym czasie odpowiedzieć na maila albo odbyć wideo rozmowę online.

Praca na stojąco utrzymuje kręgosłup w dobrej kondycji, poprawia krążenie, ożywia mięśnie, dodaje energii, zwiększa produktywność i sprawia, że człowiek czuje się lepiej: psychicznie i fizycznie

biurko podnoszone

Warto więc regularnie zmieniać pozycję ciała! 

W sytuacji posiadania biurka z elektrycznie regulowaną wysokością blatu, można swobodnie przeplatać pracę stojącą z siedzącą. W przypadku natomiast zwykłego biurka, warto robić regularne przerwy na wstanie z krzesła, poruszanie kończynami czy krótki spacer. Bardzo często wystarczy zaledwie 3-minutowa przerwa co pół godziny, aby zniwelować negatywne skutki siedzenia, poczuć zastrzyk energii i zmniejszyć ryzyko urazów oraz chorób.

Łatwe dopasowanie do zmieniających się potrzeb

Każdy człowiek ma własne przyzwyczajenia, preferencje i potrzeby. Pomijając kwestie anatomiczne (np. wzrost, waga, długość kończyn), jedni wolą pracować na siedząco, drudzy na stojąco, a jeszcze inni lubią siedzieć na specjalnych piłkach lub klinach. Poza tym potrzeby zmieniają się w czasie. Ten sam człowiek może preferować pracę na stojąco o poranku, a siedzącą w godzinach południowych. Ponadto w dniu, wypełnionym spotkaniami online, preferencją może być stanie, natomiast w trakcie wytężonej pracy kreatywnej – siedzenie.

Nie da się ukryć, że tradycyjne biurko nie sprosta tak różnorodnym oczekiwaniom i potrzebom użytkowników. Doskonałym rozwiązaniem jest natomiast biurko regulowane elektrycznie, które pozwala na swobodną i prostą modyfikację wysokości blatu. W rezultacie każdy – zgodnie z aktualnymi potrzebami – może zająć taką pozycję ciała, która jest dla niego najlepsza w danej chwili. Regulowane biurko daje również szansę na znalezienie idealnego kompromisu między potrzebą stania i siedzenia w pracy.

Personalizacja ustawień dla wielu osób w biurze i domu

Wskazana przed chwilą różnorodność sprawia, że biurka regulowane elektrycznie są znakomitym wyborem do miejsc, w których pracuje więcej osób. W biurach nie każdy bowiem posiada własne stanowisko pracy na wyłączność, zwłaszcza po pandemii, gdzie więcej osób korzysta z hybrydowego modelu pracy. Tym samym często dochodzi do problemu, w którym biurka nie spełniają potrzeb pracowników i nie są dostosowane do ich wzrostu lub preferencji.

Najprostszym rozwiązaniem są biurka z regulowaną wysokością, ponieważ pozwalają na personalizację stanowiska pracy dla każdego pracownika. Dzięki temu każdy czuje się lepiej i wygodniej, co przekłada się na wyższą efektywność pracy. Nie da się również ukryć, że w ten sposób pracownicy są zaopiekowani i zadbani przez firmę, w której pracują, a to bez wątpienia wzbudza w nich pozytywne emocje i większe zaufanie.

Z tego rozwiązania korzystają zatem wszyscy: pracownicy zyskuję lepsze warunki pracy, które chronią ich zdrowie fizyczne i psychiczne, natomiast pracodawca otrzymuje dobrą atmosferę oraz zadowolonych ludzi, którzy odczuwają większą satysfakcję i są efektywniejsi.

Wygodna funkcja zapamiętywania wysokości blatu

Biurka regulowane elektrycznie z funkcją zapamiętywania ustawień wysokości są niezbędne, jeśli korzysta z nich więcej niż jedna osoba. W rezultacie nikt nie musi zastanawiać się ani pamiętać, na jakiej wysokości powinien ustawić blat, aby poczuć się komfortowo. Zamiast tego wystarczy nacisnąć jeden przycisk, który ustawi blat na zapamiętanej wysokości, pożądanej przez użytkownika.

Funkcja zapisywania wysokości jest przydatna nie tylko w biurze, ale również w domu. Zdarza się bowiem, że z biurka korzystają rodzice i ich dzieci. W takiej sytuacji konieczna jest częsta zmiana wysokości blatu, ponieważ każda z osób ma inne potrzeby i wymagania. To zadanie znacznie natomiast ułatwia regulowane biurko, które zapamiętuje preferowane ustawienia.

Co więcej, tego rodzaju biurko jest znakomitym wyborem dla dzieci, które ciągle rosną. Zamiast więc regularnie kupować nowe meble i wydawać na nie pieniądze, lepiej wybrać biurko z elektrycznie regulowanym blatem, które będzie podążać za zmieniającym się wzrostem dziecka.

Warto również zauważyć, że zapisywanie pożądanych wysokości blatu w biurku z elektryczną regulacją jest pomocne również wtedy, korzysta z niego tylko jedna osoba. Funkcja pamięci pozwala bowiem ustawić biurko w różnych trybach, umożliwiających pracę siedzącą oraz stojącą. W konsekwencji podczas zmiany pozycji ciała, nie trzeba ponownie szukać idealnego ustawienia blatu, tylko wystarczy wybrać odpowiedni przycisk.

Prosta obsługa z przydatnymi funkcjonalnościami

Zaletą biurka z elektryczną regulacją jest prostota obsługi, która zwiększa jego dostępność dla każdego. Nie trzeba bowiem posiadać specjalnych umiejętności, aby poprawnie posługiwać się poszczególnymi funkcjami. Biurka są zwykle wyposażone w specjalny panel sterowania z podświetlanym ekranem LCD, który ułatwia odczytywanie informacji także wieczorem lub w porze nocnej.

Istotnym atutem są również dodatkowe udogodnienia i funkcjonalności, jakie oferują biurka z regulacją wysokości:

 • Gniazdka elektryczne
 • Porty USB
 • Podświetlenia LED
 • Wzmocniona podstawa, zwiększająca stabilność i wytrzymałość
 • Przepusty kablowe
 • Organizer na kable
 • Półki i szuflady, ułatwiające organizację przestrzeni do pracy
 • Nadstawki na monitory
 • Cichy silnik elektryczny
 • System start-stop, pozwalający na płynność podnoszenia i opuszczania blatu
 • Szybki i prosty montaż 

Jak więc widać, liczba udogodnień jest ogromna, a duża różnorodność pozwala na wybór biurka z regulacją wysokości, które będzie idealne do pracy zdalnej i stacjonarnej, a także nauki, zabawy oraz rozrywki. Co więcej, rozmaitość estetyczna sprawia, że tego rodzaju biurka pięknie wyglądają w przestrzeni i rewelacyjnie komponują się zarówno z reprezentacyjną przestrzenią biurową, jak i przytulną atmosferą w domu.

Biurko z regulacją wysokości dla każdego: dziecka i dorosłego!

Funkcjonalne meble do pracy i nauki, które chronią zdrowie i zwiększają jakość życia, są prawdziwym skarbem. Współczesny świat nie zawsze wspiera budowanie zdrowych nawyków, dlatego tym bardziej warto doceniać rzeczy, które pomagają w utrzymywaniu sprawności ciała i spokoju umysłu. 

Biurka z regulacją wysokości to rozwiązanie na miarę drugiej dekady XXI wieku. Niwelują bowiem negatywne skutki siedzącego trybu życia, przeciwdziałają występowaniu otyłości i innych chorób, zwiększają sprawność ciała, poprawiają nastrój i samopoczucie, a także są dostępne dla każdego: zarówno dorosłego, jak i dziecka.

Czytaj więcej na temat:biuro, meble, zdrowie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole