Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościChorzeń zyska nowe mieszkania. Inwestycja przy Piłsudskiego odrzucona

Chorzeń zyska nowe mieszkania. Inwestycja przy Piłsudskiego odrzucona

Dodano:
Chorzeń zyska nowe mieszkania. Inwestycja przy Piłsudskiego odrzucona
Konin

Kontrowersje wokół budynku przy ul. Piłsudskiego. Kolejne starcie na sesji Rady Miasta Konina.

Wróciła sprawa rozbudowy bloku przy ulicy Piłsudskiego w Koninie. Inwestor po raz kolejny zwrócił się w ramach lex deweloper o podwyższenie części budynku o dwie kondygnacje z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, a nie usługowe, jak przewidywały pierwotne plany. Radni zajęli się również inwestycją mieszkaniową na Chorzniu, w obrębie Alei Róż oraz Szafirkowej. Ma tam powstać budynek z 28 mieszkaniami, 42 miejscami parkingowymi i jednym wjazdem.

Większością głosów radni zgodzili się na to rozwiązanie. Inaczej było w przypadku bloku przy ulicy Piłsudskiego w Koninie. Kolejne podejście do tego tematu nie zyskało poparcia. Choć do budowania nowoczesnych mieszkań namawiała na forum Rady Miasta Małgorzata Krawczyńska, Monika Kosińska, czy Mikołaj Marcinkowski, pozostali radni wyrażali wątpliwości co do stanu miejsc parkingowych i uciążliwego sąsiedztwa dla okolicznych zabudowań.

- Powinniśmy dać szansę, bo warto stworzyć warunki, które pozwolą na zatrzymanie mieszkańców w Koninie oraz zachęcenie innych do tego, aby przeprowadzili się do Konina. Będą płacić podatki, korzystać z usług spółek miejskich – mówiła Małgorzata Krawczyńska, przewodnicząca komisji infrastruktury.

- Powinniśmy prowadzić odpowiedzialną politykę mieszkaniową. Pozwolić na dobudowę dwóch pięter. Deweloper przewidział miejsca parkingowe dla nowych mieszkań – przekonywał Mikołaj Marcinkowski.

- Nie zgodzę się jednak co do sposobu prowadzenia inwestycji – powiedział Piotr Czerniejewski z Lewicy. - Deweloper postawił blok, a radnych stawia pod ścianą, żeby zmienić usługi na mieszkania. Zanim podjęto budowę powinno się przyjść do rady z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania, a później budować blok. Powinniśmy przychylić się do głosu mieszkańców tej ulicy, którzy są przeciwni rozbudowie.

- To nie jest pierwsze podejście do tematu – dodał Monika Kosińska, radna tej i minionej kadencji. - Miasto rozwiązało kwestie parkingowe dla mieszkańców sąsiednich bloków, którzy zgłaszali braki. I tłumaczyła dalej, że inwestor dostał pozwolenie na budowę, którą cały czas prowadzi w granicach prawa, a jego wniosek dotyczy wyłącznie podwyższenia części budynku. - To najszybciej rozwijająca się część Konina. Powinno nam zależeć na tym, aby oprócz budynków MTBS, powstawały nowe inwestycje, powiększające strukturę miasta, gdzie można się osiedlać, zostawać, wracać po studiach.

- Usługi będą jednak mniejszym obciążeniem dla okolicy niż mieszkania – przekonywali mieszkańcy sąsiednich bloków, którzy przybyli na sesję i po raz kolejny zabrali głos w tej sprawie. 

Radni oddzielnie głosowali nad wnioskami lex deweloper w dwóch lokalizacjach Konina. O ile inwestycja na Chorzniu dostała zielone światło, to w przypadku ul. Piłsudskiego radni nie zgodzili się na dobudowę dwóch kondygnacji z przeznaczeniem na mieszkania. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole