Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościDrugi autobus wodorowy trafi do Konina? Gorąca dyskusja na sesji

Drugi autobus wodorowy trafi do Konina? Gorąca dyskusja na sesji

Dodano: , Żródło: LM.pl
Drugi autobus wodorowy trafi do Konina? Gorąca dyskusja na sesji
Transport

MZK Konin najprawdopodobniej zakupi drugi autobus wodorowy z dofinansowaniem z Unii Europejskiej. Podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji taki ruch poparli radni. Choć nie wszyscy, nawet z PO, byli za.

Sesja nadzwyczajna została zwołana, do jutra musiała bowiem zapaść decyzja polepszająca sytuację finansową MZK Konin. Taki był wymóg unijnych instytucji, by przyznać zakładowi dofinansowanie do zakupu drugiego autobusu wodorowego. MZK może pozyskać 85% kosztów, czyli około trzy miliony złotych. Na pozostałą część, 400 tys. zł, zakład ma zaciągnąć kredyt inwestycyjny.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych zakwestionowało jednak płynność finansową MZK Konin. Miasto ma bowiem zakontraktowaną z zakładem stawkę za wozokilometr na poziomie 6,15 zł, podczas gdy realne koszty są znacznie wyższe. Po każdym roku dokonywany jest audyt, a Konin i tak musi dopłacać różnicę po czasie. Powoduje to jednak, że przez mniej więcej pół roku MZK ma problemy z płynnością. – W międzyczasie zakład musi brać kredyty obrotowe – tłumaczył podczas sesji Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina.

Magistrat zaproponował więc, by część tej różnicy, 3,3 mln zł, dopłacić MZK już wcześniej, polepszając tym samym jego sytuację finansową, a jednocześnie spełniając wymóg CUPT.

Decyzja dzień przed terminem

Radnym nie spodobało się jednak, że o tak ważnej kwestii, jak zakup kolejnego autobusu wodorowego rozmawia się na, krótkiej zazwyczaj, sesji nadzwyczajnej. – Nie tak powinno to wyglądać. Kwota jest poważna, poważne są konsekwencje podniesienia ręki za przekazaniem ze środków publicznych na m.in. funkcjonowanie MZK, ale też na kontynuację projektu wodorowego. Dziwię się, że rzutem na taśmę zmusza nas pan do podjęcia bardzo ważnej decyzji – mówił do Pawła Adamowa radny PO Marek Cieślak.

Podkreślał, że ma spore wątpliwości odnośnie kontynuowania projektu wodorowego w MZK Konin, odnosząc się przy tym do informacji o tym, że autobus z powodu wysokich kosztów nie jest w pełni wykorzystywany. Markowi Cieślakowi nie spodobało się również to, że przy podejmowaniu takiej decyzji radni nie otrzymali żadnych analiz finansowych po roku testów wodorowca w MZK Konin. – Nie potrzeba wielu dokumentów by widzieć, że na dzień dzisiejszy wygląda to bardzo źle. To jest luksus, na który nas nie stać.

Paweł Adamów przekonywał, że podniesienie stawki za wozokilometr już od dawna rekomendowała i Komisja Rewizyjna Rady Miasta Konina, i rada nadzorcza MZK Konin. A dofinansowania z UE są obecnie tylko do autobusów elektrycznych i wodorowych. Nowy autobus dieslowy to koszt ok. 1,7 mln zł, podczas gdy wodorowy wyniesie miasto i MZK Konin zaledwie 400 tys. zł.

Radni bardzo podzieleni

Magdalena Przybyła, prezes MZK Konin, podkreślała zalety autobusów wodorowych. To przede wszystkim szybsze tankowanie (15 min. wobec kilku godzin w autobusach elektrycznych). Przekonywała też, że koszt funkcjonowania autobusów elektrycznych znacznie się zwiększy, gdy trzeba będzie w nich wymienić baterię. To nawet ok. 0,8 do 1 mln zł. Cena wodoru będzie zaś w lipcu z ZE PAK-iem (który go dostarcza) renegocjowana i większa liczba autobusów wodorowych może pozwolić na jej obniżenie. Nie przekonało to jednak radnego Marka Cieślaka, który apelował: – Nie kombinujmy, kupmy więcej elektryków.

Wielu radnych również nie przychyliło się do argumentacji magistratu i MZK Konin. Uchwała została zaakceptowana, ale niejednomyślnie. Za był klub Wspólny Konin (Monika Kosińska, Maciej Ostrowski, Emilia Wasielewska), większość radnych PO (Monika Lis, Urszula Maciaszek, Wiesław Steinke i Wiesław Wanjas) oraz Lewicy (Tadeusz Wojdyński i Tadeusz Piguła), a także radna niezrzeszona Barbara Musiał. Przeciw głosowali radni PiS (Katarzyna Jaworska, Krystyna Leśniewska i Krystian Majewski), radny PO Marek Cieślak i radni niezrzeszeni Jakub Eltman i Jarosław Sidor. Wstrzymali się Jacek Kubiak (PiS), Dominik Szopa (PiS), Marek Waszkowiak (PiS) i Bartosz Małaczek (PO). Nieobecni byli Zenon Chojnacki (PiS), Sławomir Lachowicz (PiS) i Tomasz Andrzej Nowak (Lewica).

Jutro MZK Konin ma otrzymać informację, czy dotacja na zakup drugiego autobusu wodorowego została przyznana.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole