Skocz do zawartości
LM.plWiadomościIle kosztuje ubezpieczenie OC w zależności od pojemności silnika?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC w zależności od pojemności silnika?

Materiał promocyjny

Dodano:
Ile kosztuje ubezpieczenie OC w zależności od pojemności silnika?

Koszt OC samochodu jest uzależniony od ryzyka ubezpieczeniowego, na który składa się wiele czynników. Znaczenie ma nie tylko wiek i doświadczenie kierowcy, ale również pojemność silnika. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za polisę i dowiedz się, czy można obniżyć jej koszt.

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkowego, której brak może wiązać się z wysoką karą nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego każdy kierowca musi wykupić choćby najtańsze OC. Jednak ostateczny koszt uzależniony jest m.in. od pojemności silnika. Wbrew pozorom, to dość istotny parametr, który może podnieść / obniżyć cenę polisy – w zależności od samochodu.

Koszt OC – dlaczego zależy od pojemności silnika?

 Wyznacznikiem wysokości składki jest ryzyko ubezpieczeniowe. Im większe, tym wyższa kwota do zapłacenia przez kierowcę. Wydaje się to oczywiste, ponieważ w ten sposób ubezpieczyciel chce zrekompensować sobie ewentualną konieczność przeprowadzenia likwidacji szkody.

Chociaż wiek i doświadczenie kierowcy mają ogromne znaczenie, pojemność silnika także jest istotna. Dlaczego? Im mocniejszy silnik, tym lepsze osiągi pojazdu. To z kolei przekłada się na możliwość rozwijania większych prędkości, a stąd już krótka droga do spowodowania zdarzenia drogowego.

Szerzej ten temat został opisany w artykule dostępnym pod adresem https://ocenpolise.pl/jaki-wplyw-na-cene-ubezpieczenia-oc-ma-pojemnosc-silnika/.

Pojemność silnika a ceny ubezpieczenia OC – kwoty

Na cenę OC składa się wiele czynników, więc kalkulacja przeprowadzana jest indywidualnie dla każdego kierowcy. Trudno zatem podać jedną konkretną kwotę składki w zależności od pojemności silnika. Można jednak wskazać uśrednione wartości, które w 2021 roku przedstawiały się następująco:

  • do 1 l - 478 zł,
  • 1,1 l - 1,5 l – 556 zł,
  • 1,6 l - 1,9 l – 591 zł,
  • 2,0 l - 2,5 l – 635 zł,
  • 2,6 l - 3,0 l – 725 zł,
  • powyżej 3,1 l – 744 zł.

Jak wynika z powyższego, różnica jest spora – wynosi niemal 300 zł! Należy jednak podkreślić, że ostateczna kwota i tak zależy od pozostałych czynników decydujących o ryzyku ubezpieczeniowym, z jakim wiąże się dany kierowca. Okazuje się, że młode osoby niemające doświadczenia w prowadzeniu pojazdów za OC mogą zapłacić niemal 1600 zł – w przypadku pojazdów z silnikiem o pojemności powyżej 3,1 l.

Jak wybrać dobre OC i nie przepłacić?

Ubezpieczenie OC jest polisą regulowaną stosownymi przepisami, dlatego wysokość składki nie wpływa na ochronę. Nie ma zatem sensu przepłacać za polisę – szczególnie, jeśli masz samochód z dużą pojemnością silnika.

Jeśli zależy ci na poczynieniu oszczędności, warto wykorzystać kalkulator OC/AC. Jest to narzędzie, za pomocą którego dotrzesz do kilkunastu ofert różnych ubezpieczycieli. Bez konieczności wychodzenia z domu dowiesz się, gdzie i na jakich warunkach możesz ubezpieczyć samochód.

Pamiętaj! Koszt polisy OC zależy m.in. od pojemności silnika. Taka wiedza może ci się przydać przed zakupem kolejnego pojazdu. Dzięki temu możesz zdecydować się na silnik o mniejszej mocy – po to, aby na obowiązkowym ubezpieczeniu zaoszczędzić jeszcze więcej.

Czytaj więcej na temat:komunikacja, ubezpieczenia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole