Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Prezydent odwoła się w sprawie dyrektora Gimnazjum nr 6? 

Konin. Prezydent odwoła się w sprawie dyrektora Gimnazjum nr 6? 

Dodano:
Konin. Prezydent odwoła się w sprawie dyrektora Gimnazjum nr 6? 

Do prezydenta Konina dotarło dzisiaj rozstrzygnięcie wojewody wielkopolskiego w sprawie dyrektora Gimnazjum nr 6. 

Do prezydenta Konina dotarło dzisiaj rozstrzygnięcie wojewody wielkopolskiego w sprawie dyrektora Gimnazjum nr 6. Jego treść publikowaliśmy na LM.pl już dwa dni temu.

- Przed chwilą do Urzędu Miejskiego w Koninie wpłynęło rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody orzekające nieważność zarządzenia prezydenta w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora Gimnazjum nr 6 w Koninie

– potwierdza Joanna Szydłowska, kierownik biura prezydenta.

- Pan prezydent zapozna się z uzasadnieniem w poniedziałek i podejmie decyzję w tej sprawie. Od rozstrzygnięcia wojewody przysługuje prawo do złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

Wojewoda wielkopolski podważył powołanie przez prezydenta Konina nowego dyrektora Gimnazjum nr 6 po tragicznym w skutkach pobiciu jednego z uczniówW konsekwencji, mimo oporu środowiska pedagogicznego, prezydent Konina odwołał Ludmiłę Woźniak ze stanowiska dyrektora tej szkoły i powołał na jej miejsce Marcina Sypniewskiego, wówczas wicedyrektora Gimnazjum nr 3 w Koninie. Miało to uspokoić atmosferę, która powstała wokół konińskiego gimnazjum po przykrym incydencie.

Wojewoda wielkopolski stwierdził "nieważność zarządzenia prezydenta Konina z 14 listopada 2016 roku w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora Gimnazjum nr 6 ze względu na istotne naruszenie prawa". W uzasadnieniu wojewody wielkopolskiego czytamy.

Organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy. Ustalono, że Pan Marcin Jan Sypniewski, w dniu powierzenia stanowiska dyrektora tj. 14 listopada 2016 r. nie był wicedyrektorem Gimnazjum nr 6, nie był również nauczycielem tej szkoły. Należy zatem uznać, że tym samym nie zostały spełnione ustawowe przesłanki powierzenia stanowiska dyrektora Gimnazjum nr 6. Zdaniem organu nadzoru pełnienie obowiązków dyrektora szkoły, z uwagi na treść wyżej wskazanego przepisu nie można powierzyć osobie, która nie jest nauczycielem danej szkoły. Ponadto organ nadzoru podkreśla, że przepis art. 36 a ust. 5 ustawy o systemie oświaty jest wyjątkiem od zasady powoływania dyrektora w drodze konkursu, co uzasadnia stosowanie ścisłej i literalnej jego wykładni. Wyraźnie wskazuje, że przy powierzaniu obowiązków pierwszeństwo przypada bezwzględnie wicedyrektorowi. Tylko w szkołach, w których to stanowisko nie jest obsadzone powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora można nauczycielowi tej szkoły.

Od niniejszego rozstrzygnięcia przysługuje skarga za pośrednictwem wojewody wielkopolskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w terminie 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole