Dzisiaj jest czwartek 29 lipca 2021, imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (15704) SPORT FORUM FIRMY (5612) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 17oC
Jutropogoda
23 / 17oC
Pojutrzepogoda
22 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Marcin Muzykiewicz: „Zespół jest cały czas w budow ... (0)Wierzbinek. Serce dla Moniki wypełnione. Zbiórka t ... (0)

Odwołali ją z funkcji dyrektora gimnazjum, wygrała przed NSA

Dodano: 29.01.2018 15:14
Źródło: LM.pl

Ludmiła Woźniak została odwołana z funkcji dyrektora Gimnazjum nr 6 w Koninie bezprawnie - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w związku z kasacją wniesioną przez samą Woźniak.

Pobili się w szkole, dyrektor odwołana

To dalszy rozdział sprawy, która wstrząsnęła Koninem i całą Polską. Przypomnijmy, w październiku 2016 roku doszło do pobicia ucznia w toalecie Gimnazjum nr 6 w Koninie. Czternastoletni Jakub trafił do szpitala, gdzie przez dwa tygodnie walczył o życie. W międzyczasie wybuchła afera - sprawę nagłośniły nie tylko lokalne, ale i krajowe media. W gimnazjum kontrolę przeprowadziło miasto i kuratorium, a w kierunku Ludmiły Woźniak, ówczesnej dyrektorki gimnazjum, posypały się zarzuty. 

Przede wszystkim o brak nadzoru nauczycieli nad zachowaniem uczniów na przerwach, ale również o nieudzielenie pomocy pobitemu uczniowi. Do Jakuba nie została wezwana karetka, a chłopca do szpitala zawieźli sami rodzice. Ludmiła Woźniak broniła się, argumentując, że po tym zdarzeniu chłopiec był przytomny i nie było u niego widać żadnych urazów. - Uruchomiliśmy wszystkie procedury, wezwaliśmy rodziców - mówiła dyrektor gimnazjum zaraz po zdarzeniu.

To jednak okazało się zbyt mało. Wielkopolskie Kuratorium Oświaty wydało pozytywną opinię o odwołaniu Ludmiły Woźniak ze stanowiska. W listopadzie taką decyzję postanowił podjąć prezydent Konina. Już wtedy Ludmiła Woźniak wysłała do mediów opinię radcy prawnego, który wskazywał, że odwołanie jest bezprawne. Kluczowy miał być zwrot: ,,w szczególnie uzasadnionych przypadkach". Według Marka Rozenbajgiera takie okoliczności w październiku 2016 roku nie wystąpiły. Przeciwko odwołaniu protestowali również nauczyciele Gimnazjum nr 6 w Koninie. Prezydent decyzji jednak nie zmienił, nowym dyrektorem został Marcin Sypniewski.Przegrała w pierwszej instancji. ,,Prezydent jest niewiarygodny"

Decyzję prezydenta Konina Ludmiła Woźniak zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Atakowała w nim nie tylko decyzję prezydenta Konina, ale i samego Józefa Nowickiego. - Zarzuty zagrożenia bezpieczeństwa ucznia (...) kierowane do skarżącej są sprzeczne z logiką i obowiązującym prawem. (...) Prezydent nie chciał się z nią spotkać ("był nieobecny") a jednocześnie podawał prasie nieprawdziwe informacje na jej temat; drugim motywem był - znany jej fakt - że miasto nie dysponuje żadną osobą mającą choćby podstawowe pojęcie o prawie oświatowym. W ocenie skarżącej Prezydent jest niewiarygodny, ponieważ zupełnie zmienił swoją niedawną opinię na temat jej pracy - czytamy w uzasadnieniu skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny nie przyznał jednak racji Ludmile Woźniak. W uzasadnieniu wskazano, że była już dyrektor Gimnazjum nr 6 w Koninie dopuściła się zaniechań. - Uczniowi nie została zapewniona profesjonalna opieka medyczna (...). Przywołane w zaskarżonym zarządzeniu okoliczności mogły stanowić szczególnie uzasadnione okoliczności (...) i w konsekwencji być podstawą do odwołania ze stanowiska dyrektora.

NSA przyznaje, że nie był to ,,szczególnie uzasadniony przypadek"

Od decyzji WSA Ludmiła Woźniak wniosła kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Była dyrektorka Gimnazjum nr 6 wskazała w niej, że stan fizyczny pobitego ucznia nie wskazywał, by doszło u niego do jakiegokolwiek urazu. Dyrektorka miała od razu wezwać rodziców, a gdy ci przyjechali do swojego syna ,,od tego momentu stali się osobą odpowiedzialną za ucznia". - Zatem, nie było tak, że skarżąca nic nie zrobiła. Jej reakcja była natychmiastowa i adekwatna do sytuacji. Jak wynika z dołączonej do skargi kasacyjnej opinii biegłego, nawet wezwanie karetki skutkowałoby odmową jej przyjazdu ze względu na brak jakichkolwiek widocznych objawów - czytamy w uzasadnieniu kasacji.

NSA z tą argumentacją zgodził się tylko częściowo. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że co prawda Ludmiła Woźniak nie dopełniła obowiązków i powinna wezwać fachową pomoc medyczną, ale jednocześnie nie jest to ,,przypadek szczególnie uzasadniony". - Zdarzenie to nie spowodowało destabilizacji w realizacji funkcji dydaktycznej, wychowawczej i oświatowej gimnazjum (...), a zatem nie było konieczne natychmiastowe zaprzestanie wykonywania funkcji dyrektora przez skarżącą, bo nie utraciła ona w jego wyniku zdolności do kierowania szkołą - czytamy w uzasadnieniu.

Co dalej z Ludmiłą Woźniak?

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz stwierdził nieważność zarządzenia prezydenta Konina ws. odwołania Ludmiły Woźniak z funkcji dyrektora. Od tego wyroku prezydent Konina nie może się już odwoływać, ani wnosić kasacji. 

W międzyczasie gimnazja, w tym konińska ,,Szóstka", zostały zlikwidowane. Gimnazjaliści uczą się obecnie z Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych, a pełniący w momencie likwidacji gimnazjum funkcję dyrektora Dariusz Nowinowski jest zastępcą dyrektora szkoły. Ludmiła Woźniak na poprzednie stanowisko już nie wróci. Czy za bezprawne odwołanie z funkcji dyrektora będzie jej jednak przysługiwać np. odszkodowanie? Tak, jeżeli była dyrektor Gimnazjum nr 6 złoży pozew do sądu pracy, a ten się do niego przychyli. 

  • Odwołali ją z funkcji dyrektora po pobicu, wygrała przed NSA

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Zgadzam się w stu procentach. W domach często brak zainteresowania synem/córką a w szkole "niech się nauczyciele martwią". Uczę od niedawna w podstawówce i już mam dość. Dzieciaki są tak rozwydrzone, że głowa mała...
Dodano: 29.01.2018 15:37    Przez: ~sz
Brawo pani dyrektor! A panom prezydentom wstyd /zwłaszcza Lorkowi/
Dodano: 29.01.2018 15:59    Przez: ~ewa
i bardzo dobrze .... zawsze muszą znaleźć ,,kozła ofiarnego". Rodzice nie potrafią wychować a nauczyciel ma hahahaha. Młodzież teraz ma tylko prawa a żadnych obowiązków.
Dodano: 29.01.2018 15:30    Przez: ~🍀/🍀
Nowicki musi odejść!!!
Dodano: 29.01.2018 15:43    Przez: ~XXX
Ciekawe co na to Pan Lorek.Pierwszy do odwołania Pani Dyrektor, pierwszy do powołania Pana Sypniewskiego na jej miejsce. I okazało się, że wszystko nieprawnie. A tak szczyci się, że prawo oświatowe ma w jednym palcu. powinien ponieść za to całkowitą odpowiedzialność.
Dodano: 29.01.2018 17:31    Przez: ~Rodzic

KOMENTARZE

Bartku, też nie czytasz swoich tekstów... są błędy
Dodano: 29.01.2018 15:27    Przez: ~mm
Już chyba wszystkie poprawione, ale gdyby jeszcze coś się znalazło, proszę śmiało wskazywać :)
Dodano: 29.01.2018 15:46    Przez: B.Skonieczny
Ciekawe czy ją przeproszą?
Dodano: 29.01.2018 17:10    Przez: ~hm
Zawsze uważałem,że stary aparatczyk rodem z PZPR-u ,znaczy partii radzieckiego zniewolenia nie powinien mieć prawa do jakiegokolwiek decydowania o losach ludzi w tym kraju !!!!!
Dodano: 29.01.2018 20:11    Przez: ~POszo-WON
no i wreszcie sie udalo jozefie ze i ty mozesz przegrac ja jestem lewicowcem i chce aby w koninie rzadzila lewica ale nie ty twoj byly wyborca
Dodano: 29.01.2018 20:12    Przez: ~anty
Natura człowieka jest taka , że każdy człowiek ma prawo zmienić swoje poglądy i należy to uszanować, naturą ludzką jest błądzenie. Przypominanie przez niektórych dawnych czasów, to nie ref !! Większość społeczeństwa to wychowankowie plebanów. Poziom skuteczności wychowania widać po komentarzach - afe katoliki !!!
Dodano: 31.01.2018 13:10    Przez: ~MUNDEK
tak trzymać i nie popuszczać !! Prawda plebani !!
Dodano: 31.01.2018 13:12    Przez: ~mundek
i bardzo dobrze .... zawsze muszą znaleźć ,,kozła ofiarnego". Rodzice nie potrafią wychować a nauczyciel ma hahahaha. Młodzież teraz ma tylko prawa a żadnych obowiązków.
Dodano: 29.01.2018 15:30    Przez: ~🍀/🍀
Zgadzam się w stu procentach. W domach często brak zainteresowania synem/córką a w szkole "niech się nauczyciele martwią". Uczę od niedawna w podstawówce i już mam dość. Dzieciaki są tak rozwydrzone, że głowa mała...
Dodano: 29.01.2018 15:37    Przez: ~sz
Przypomnienie tekstu z lm,,Nastolatek walczy o życie.W stanie krytycznym do szpitala trafił 14-latek..został pobity po turnieju piłkarskim w Gimnazjum nr 6 w Koninie...Nastolatkowie napadli na 14-latka w szkolnej toalecie. Uderzali go pięściami po głowie. Tak mocno, że chłopak został w ciężkim stanie przewieziony do szpitala. Przeszedł dwie bardzo poważne operacje głowy i w śpiączce przebywa na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii,, A wg dyrektorki,,stan fizyczny pobitego ucznia nie wskazywał, by doszło u niego do jakiegokolwiek urazu,, Ktoś tu więc drastycznie kłamie i jest skrajnie niekompetentny, skoro są tak krańcowo różne diagnozy stanu zdrowia tego biednego ucznia! Do zdarzenia doszło na terenie szkoły i to szkoła odpowiadała za bezpieczeństwo dzieci! Ale jak zwykle nauczyciele umywają rączki i spychają odpowiedzialność na rodziców. Kuratorium i Prezydent podjęli najwłaściwszą decyzję! Rodzice powinni wytoczyć szkole/dyrektorce ...
Dodano: 29.01.2018 19:54    Przez: ~prawda w oczy kole
Rodzice powinni wytoczyć szkole/dyrektorce proces za ten skandaliczny incydent!
Dodano: 29.01.2018 19:56    Przez: ~prawda..
Do prawda w oczy... - to był krwiak, czasami objawy widać po kilku godzinach, i w tym przypadku tak było. Rodzice byli zaraz na miejscu, jeśli dziecko było takie pobite to dlaczego nie wezwali pogotowia do szkoły osobiście??? Rodzice przejmują obowiązek w momencie pojawienia się w szkole. Przypominasz tekst, który był od samego początku nagonką. Minął rok, sprawa już nie jest medialna i widzisz - spokojnie, merytorycznie wyjaśniona. Nie można do końca wierzyć w to co piszą po jakimś wydarzeniu, pismaki rządni są sensacji.
Dodano: 29.01.2018 20:17    Przez: ~mm
Dyrektorka szybciutko zdjęła z siebie odpowiedzialność wzywając rodziców. To takie bardzo pedagogiczne.Owszem rodzice przejęli odpowiedzialność za dziecko po odebraniu ze szkoły, jednakże faktem bezspornym jest to, że chłopak przeszedł dwie bardzo poważne operacje głowy i w śpiączce przebywał na oiomie, a to w bezpośrednim następstwie zajścia w szkole, gdy był pod opieką nauczycielską. Czyli na terenie szkoły doszło do poważnego zagrożenia życia i zdrowia ucznia i za to odpowiadają osoby, które z racji sprawowanych funkcji miały obowiązek właściwego nadzoru i opieki nad uczniami. I tego nie dopełniły. Takie są fakty.
Dodano: 29.01.2018 21:08    Przez: ~prawda..
Do prawda - dyrektorka nie zdjęła z siebie obowiązku wzywając rodziców, tylko jej obowiązkiem jest bezzwłocznie wezwać rodziców - to jedno, dyrektorka nie jest jasnowidzem i nie mogła przewidzieć, że takie następstwa będą tego zajścia. Krwiak toczy się po woli, na początku nie było żadnych objawów, fakt ten potwierdza reakcja rodziców - nie wezwali pogotowia. Objawy pojawiły się po trzech godzinach. Życzę tobie - prawda - żebyś zawsze podejmowała trafne decyzje i potrafiła wszystko przewidzieć tydzień przed terminem!
Dodano: 29.01.2018 22:35    Przez: ~mm
Proponuję zmienić prace
Dodano: 30.01.2018 07:33    Przez: ~Marcin
Brawo polskie sądy. Gdyby zginęło 5-6 uczniów to może byłby powód do zwolnienia pani dyrektor. Ale, że tylko pobili i tylko jednego to za mało. To była prawdopodobnie ustawka p. prezydenta aby pozbyć się p. dyrektor. Boże widzsz to i nie grzmisz !!
Dodano: 29.01.2018 15:31    Przez: ~Ojciec
Czego ta dyrektorka była szuka ? Chcę się trzymać,to jest bezprawie dopiero,tamten ledwo z życiem uszedł,co z tego że rodzice przyjechali i nie było widać obrażen,a taka ciężka bójka w kiblu to co? To jest nie do przyjęcia,kto za to odpowiada jak nie dyrektor szkoły! Kpina! Kto pilnuje porządku w szkole!? cytuję,,zatem nie było tak,ze skarżąca nic nie zrobiła,,.A co zrobiła a bezpieczeństwo,a dyżury nauczycieli po korytarzach,chyba do kibla też wypadałoby zajrzeć,przeciez różnie się dzieje z młodzieżą.Wiem że młodzież bywa trudna a nie raz nawet ciężka ,ale to nie zwalnia jak gdyby z myślenia że nic się nie zdarzy,bo zdarza się.Z araz mi się przypomina pobicie gimnazjalistki w Gdańsku.Kazdy człowiek niezależnie kim jest musi ponosić odpowiedzialność i konsekwencje,nie ma że boli.
Dodano: 29.01.2018 17:46    Przez: ~Ha
Do ha - skąd ty masz takie wiadomości???? Człowieku, dyżur był i nauczyciel zaglądał do łazienki wielokrotnie. Jest zabezpieczony monitoring i dowód na to. Masz dzieci?? Tam gdzie są dzieci są różne przypadki, nie wszystko jesteś w stanie zauważyć. Chłopak został uderzony a nie pobity!!! Nie znasz szczegółów więc się nie mądruj!!!!
Dodano: 29.01.2018 19:23    Przez: ~Ba
Do Ba co ty wiesz o życiu? jak było pilnowane? ,to ciekawe co mówisz zaglądali do łazienek i co chłopak został ciężko pobity? To jak to jest według ciebie?Monitoring był tak i wielokrotnie sprawdzane ciekawe? I doszło do czegoś takiego? Jeszcze jedno gdyby chłopak został tylko uderzony to nie przeszedł by dwóch operacji,tylko był bity po głowie ,co jest nie do przyjęcia,,czesto obrażenia wewnętrzne są przyczyną tragedii a tu niewiele brakowało,bo chłopak żyje tak to wydaje ci się,a gdyby,, zmarł ,,po czymś takim co wtedy?Znam życie i wcale się nie madruje i sklerozy też nie mam wiem co mówili wtedy lekarze a co mówili w szkole,czasem jeśli nawet ktoś kogoś uderzy nieszczęścliwie też może się to źle skończyć
Dodano: 29.01.2018 21:52    Przez: ~Ha
No wiem ha, wiem. Cała sytuacja trwała 30 sekund, jest zmierzony czas na monitoringu. Nauczyciel dyżurujący był na korytarzu a nie w ubikacji, do łazienka zaglądał. Sam chyba byś nie chciał, żeby ktoś patrzył na ciebie jak się załatwiasz. Nauczyciel spaceruje po korytarzu i zagląda do łazienki. Chłopak był uderzony dwa razy z pięści - sam poszkodowany tak zeznał - przecież była sprawa w sądzie i te fakty są znane. Wymyślasz jakieś niestworzone historie. Co ty znowu chcesz jakąś sensację wywołać? szukaj gdzie indziej - mądralo hahaha
Dodano: 29.01.2018 22:47    Przez: ~Ba
Ba niczego nie wymyślam,opreacje chłopak miał dwie taka prawda jest.I co z tego że sprawa była w sądzie,a zdrowie tego który dostał po głowie to co nieważne?Nie szukam sensacji.Znasz poszkodowanego,ze tak mówisz?
Dodano: 29.01.2018 23:52    Przez: ~Ha
Znam
Dodano: 29.01.2018 23:56    Przez: ~Ba
Do Ha... Co mówili lekarze... Chciałabym się zapytać, jak to się stało, że chłopak miał aż dwie operacje... Tu wina też dyrektorki? Może wypadałoby o tym też pomyśleć. Widać, że lekarze też nie do końca poznali się co chłopakowi dolega skoro były dwie... Jedna a później druga...
Dodano: 31.01.2018 10:57    Przez: ~Matka
MatkaTo były operację ratujące życie,mial trepanacje czaszki tak ,krwiak był rozległy, mógł umrzeć czy wam tak ciężko to zrozumieć?Pierwsza operacja ratujaca życie a jak czaszke się otwiera dopiero widać skalę problemu nie zawsze wszystko widać na badaniu.I ja nie mogę zapomnieć dziwnych usmieszkow dyrektorki podczas wywiadu z telewizją,co mnie aż oburzyło takie podejście,zajrzyjcie cofnjcie się do tamtego momentu,macie to w internecie przecież i co wtedy pisaliście na ten temat.Ja jako człowiek mogę mieć pretensje do szkoły czyli do dyrekcji,no bo do kogo? Ktoś rządzi szkołą to i odpowiada też za jej bezpieczeństwo wiem,ze dyrektorka żadna by nie chciała czegoś takiego u siebie w szkole ale to jest gimnazjum tak , młodzież dojrzewa,hormony buzuja ,tym bardziej trzeba zwracać uwagę na takie rzeczy a gdyby to twoje dziecko spotkało?A i Minister Zalewska odwołała dyrektorkę nie kto inny.
Dodano: 31.01.2018 19:03    Przez: ~Ha
Pani Ludmilo gratuluje zwyciestwa. Jak mowil s.p. jan Ciszewski sprawiedliwosci stalo sie zadosc.Prosze sie nie poddawac i walczyc o odszkodowanie od prezydenta Jozefa Nowickiego i niech placi nie z kasy miasta ,ale ze swojego wynagrodzenia, Tak bedzie poprostu sprawiedliwie i uczciwie
Dodano: 29.01.2018 15:39    Przez: ~AntyPiS
Odszkodowanie za co?ze sie glupiego telefonu nie chcialo wykonac do szpitala?dyrektorowi szkoly dla dzieci?KAZDY NORMLANY CZLOWIEK DZWONI PO REAGUJE.A Dyrektor doskonale ZNA PROCEDURY W TAKICH SYTUACJACH.to.skandal ze zlała to.ZA TO JEJ PŁACĄ.
Dodano: 29.01.2018 22:24    Przez: ~go
Policzek dla Nowickiego. Od początku tej sprawy byłem przeciwny odwołaniu pani dyrektor. Jednocześnie uważam, że należało wezwać karetkę do szkoły profilaktycznie bo pomimo braku objaw zewnętrznych nigdy nie wiemy co dzieje się wewnątrz zwłaszcza jeżeli chodzi o głowę, a sprawa dotyczy dziecka.
Dodano: 29.01.2018 15:41    Przez: ~ce
Teraz w każdej szkole z byle powodu wzywana jest karetka !!!!
Dodano: 29.01.2018 18:01    Przez: ~Ec
Ec dziwisz się. Nie wezwiesz to potem takie jazdy.
Dodano: 29.01.2018 19:39    Przez: ~Bbj
Nowicki musi odejść!!!
Dodano: 29.01.2018 15:43    Przez: ~XXX
On sam nigdy nie odejdzie ! Oderwać takiego od koryta nie jest łatwo.
Dodano: 29.01.2018 20:14    Przez: ~LORA
bede nudny i bede sie powtarzac, ale czas na zmiany w SAMORZĄDZIE !
Dodano: 29.01.2018 15:50    Przez: ~DOSc
No faktycznie - to jest wzor dyrektora. Odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu.
Dodano: 29.01.2018 15:52    Przez: ~Nikita
Brawo pani dyrektor! A panom prezydentom wstyd /zwłaszcza Lorkowi/
Dodano: 29.01.2018 15:59    Przez: ~ewa
nerwy zszarpane ..ale nie dala sie sitwie...
Dodano: 29.01.2018 17:15    Przez: ~bakalarz
Nie przepadam za p. Woźniak, ale gratuluję zwycięstwa. Wreszcie ktoś pokazał prezydentom, że nie wszystko mogą robić jak im się podoba.
Dodano: 29.01.2018 17:16    Przez: ~wyborca
1 z 5
12345>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.