Dzisiaj jest piątek 15 stycznia 2021, imieniny: Domosława, Makarego, D±brówki WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17254) SPORT FORUM FIRMY (5572) PRACA (45) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-6 / -6oC
Jutropogoda
-3 / -13oC
Pojutrzepogoda
-12 / -15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Siatkarska kolejka: Wilki z wiceliderem, SPS Konsp ... (0)Niepokonany lider zagra w Koninie. Trudny test prz ... (0)

Kopalnia a ekolodzy. Jakie są rozstrzygnięcia w sprawie odkrywek?

Dodano: 14.06.2018 10:38

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną PAK KWB Konin w sprawie postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej dla odkrywki Tomisławice.

- To kolejna w ciągu ostatnich kilku tygodni wygrana sądowa strony społecznej sprzeciwiającej się inwestycjom w kopalnie węgla brunatnego – napisali ekolodzy. - Greenpeace od wielu lat podnosi kwestię rażącego naruszenia prawa przy wydaniu w 2007 r. przez wójta gminy Wierzbinek (woj. wielkopolskie) decyzji środowiskowej dla odkrywki Tomisławice. Organizacja była stroną w postępowaniu przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym (SKO) w Koninie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji. W październiku 2015 r. SKO zawiesiło postępowanie. Greenpeace zaskarżył postanowienie SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Poznaniu i w kwietniu 2016 r. sprawę wygrał. Skargę kasacyjną na ten wyrok złożył do NSA inwestor, spółka PAK KWB “Konin”. Ta przegrana koncernu oznacza, że w najbliższym czasie konińskie SKO będzie musiało ponownie podjąć postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej dla odkrywki Tomisławice. Jeśli zostanie ona ostatecznie uznana za nieważną od samego początku, wydobycie węgla będzie musiało zostać wstrzymane, koncesja górnicza – uchylona, a poszkodowani przez odkrywkę rolnicy będą mieli podstawę do ogromnych odszkodowań.

PAK KWB Konin SA przesłał swoje stanowisko w związku z ostatnimi orzeczeniami sądów różnych instancji dotyczących działalności górniczej spółki. 

- Orzeczeniem z dnia 12 czerwca 2018r. NSA w Warszawie oddalił skargę kasacyjną PAK KWB Konin S.A. od wyroku WSA w Poznaniu, uchylającego postanowienie SKO w Koninie o zawieszeniu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej dla wydobywania węgla brunatnego z odkrywki Tomisławice. Skarga ta więc dotyczyła wątku pobocznego, czyli kwestii zawieszenia prowadzonego postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej. Trzeba zrozumieć, że to postępowanie prowadzone jest już od 2009r. i nadal nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia. Nadal nie zanosi się aby ono nastąpiło szybko.

Prowadząc postępowanie SKO w Koninie musi ponownie ocenić czy zachodzą przesłanki do stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej, wydanej przez Wójta Gminy Wierzbinek w 2007r. Od kolejnego orzeczenia SKO w Koninie każdej ze stron tego postępowania będzie przysługiwało prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, a następnie dwuinstancyjne postępowanie przed sądami administracyjnymi.

Wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 czerwca 2018r. nie pozbawia mocy prawnej ww. decyzji środowiskowej wydanej przez Wójta Gminy Wierzbinek i nie wstrzymuje prac eksploatacyjnych oraz wydobywczych na odkrywce Tomisławice.

Na obecnym etapie postępowania w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej dla odkrywki Tomisławice nieuprawnione i bezpodstawne są publicznie oświadczenia przeciwników działalności naszej Spółki o rażącym naruszeniu prawa przy wydaniu decyzji środowiskowej dla Odkrywki Tomisławice. 

Nagłaśnianie przez przeciwników naszej działalności każdej sprawy, która nie może i nie przesądza o ostatecznym wyniku postępowania, jest oczywistym elementem budowania napięcia i wywieraniem presji na organy prowadzące te postępowania.

Kolejna z kwestii poruszanych w informacji prasowej dotyczy przygotowania raportu środowiskowego dla budowy infrastruktury na działającej odkrywce Tomisławice. Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie infrastruktury odkrywki węgla brunatnego ,,Tomisławice” Kopalnia złożyła do RDOŚ w Poznaniu. 14 września 2015r. Po upływie kilku miesięcy (w styczniu 2016) RDOŚ w Poznaniu postanowieniem stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla tego przedsięwzięcia. Nie wydał jednak decyzji środowiskowej, a po ponad roku, w kwietniu 2017r., kolejnym postanowieniem RDOŚ w Poznaniu stwierdził jednak obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Dlatego Kopalnia złożyła zażalenie na to postanowienia, a następnie skargę do sądu administracyjnego. Na orzeczenie WSA w Warszawie Kopalni przysługiwała skarga kasacyjna, która została złożona. Niezależnie od tego Kopalnia prowadzi przygotowania do wykonania raportu dla budowy infrastruktury na odkrywce Tomisławice na wypadek niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy przed NSA w Warszawie. Pomimo problemów związanych z przedłużeniem postępowania o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy infrastruktury na odkrywce Tomisławice, oceniamy, że wydobywanie węgla z tej odkrywki nie powinno być zagrożone.

Podkreślamy, że Kopalnia nie ma wpływu na działalność organów prowadzących postępowania administracyjne, działających także pod dużą presją organizacji proekologicznych. To że ta presja przekłada się na działania tych organów potwierdza chociażby postępowanie w opisanej wyżej sprawie decyzji środowiskowe dla budowy infrastruktury, gdy po około dwóch latach prowadzonego postępowania RDOŚ w Poznaniu zmienia zdanie co do konieczności wykonania raportu środowiskowego i to -w naszej ocenie - na skutek zarzutów zgłaszanych przez organizacje proekologiczne w innym postępowaniu. Co istotne w czasie złożenia przez Kopalnię wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy infrastruktury, czyli niewielkiego elementu już działającej odkrywki Tomisławice obowiązuje jeszcze decyzja środowiskowa wydana dla budowy całej odkrywki i wykonany w ramach tamtego postępowania raport środowiskowy. Zachodzi więc pytanie o możliwość jakiegokolwiek racjonalnego planowania działalności gospodarczej przy zmieniającym się stanowisku organów w kluczowych dla przedsiębiorcy kwestiach.

W takich okolicznościach trudno także odmówić Kopalni prawa do kwestionowania tych sprzecznych rozstrzygnięć podejmowanych przez ten sam organ w tej samej sprawie. W sprawie dotyczącej uchwały o zmianie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Babiak podkreślamy, że wyrok WSA w Poznaniu z 7 czerwca 2018r. nie kończy postępowania w tej sprawie. Po otrzymaniu uzasadnienia spółka z pewnością ten wyrok zaskarży.

Nie mniej na dzień dzisiejszy podkreślić należy, że pomimo zarzutów ze strony przedstawicieli Gminy Babiak oraz Fundacji Greenpeace, WSA w Poznaniu uznał, że Kopalnia miała jednak interes prawny aby skargę na uchwałę Rady Gminy Babiak złożyć. Stąd wyrok oddalający skargę, a nie odrzucający skargę. Sąd jednak nie dopatrzył się uchybień w procedowaniu nad podjętą uchwałą, a obowiązujące przepisy nie obligują gminy do uwzględnienia wniosku Kopalni o ujęcie studium planowanej działalności wydobywczej. WSA w Poznaniu w ustnym uzasadnieniu zwrócił jednak uwagę, że przepisy prawa geologicznego i górniczego ograniczają gminę w możliwościach przeznaczania w planie miejscowym terenu, na którym zlokalizowane udokumentowane złoże węgla brunatnego na inne cele. Złoże, którym jest zainteresowana Kopalnia podlega ochronie, co dobitnie podkreślał WSA w Poznaniu w ustnym uzasadnieniu orzeczenia z 7 czerwca 2018r. Kopalnia poza zaskarżeniem wyroku WSA nadal będzie aktywnie uczestniczyć w procesie uchwalania zmiany planu miejscowego w Gminie Babiak z uwagi na zaliczenie złoża węgla brunatnego „Dęby Szlacheckie” do złóż strategicznych dla gospodarki, co wynika z przyjętego w dniu 30 maja 2018r. przez Radę Ministrów „Programu dla Węgla Brunatnego. Maciej Łęczycki - rzecznik prasowy Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin SA

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ZE PAK,   PAK KWB,   kopalnia Konin,   Ościsłowo,   Tomisławice,   odkrywka,   NSA,   WSA,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Hahaha najlepszy argument z tą wysychającą Notecią co w tym roku zalała okoliczne łąki hahaha....
Dodano: 14.06.2018 11:41    Przez: ~oj oj anty grinpis
Gdzie są ekolodzy i czemu nie ratują Niemiec? Tylko ratują Nas. Czemu przykuwają się do kominów PAK a nie domów jednorodzinnych? Czemu bidula nad żabą a nie biedą Polaków palących syfem? Gdzie byli ekolodzy jak w Nadrenia-Palatynat wysiedlali całe wsie i miasteczka. Gdzie byli ekolodzy jak wycinali w Niemczech starożytny las Hambach - odpowiednik Nasz Puszczy Białowieskiej? Czemu nasza prasa o tym nie pisała i nie pisze i czemu UE nie interweniowała? To jestesmy równi w tej UE czy nie? Kapitał gazety i mediów ma znaczenie czy nie? Anglik. Były szef radia niemieckiego w Londynie, antyhitlerowskiego, spec od Niemiec, ich jezyka, literatury, historii w 1950 roku powiedział po zobaczeniu filmu niemieckiego o obozach zagłady już hitlerowskich a nie niemieckich: "mają najlepszy PR na świcie".
Dodano: 14.06.2018 15:05    Przez: ~zwolennik UE i PL interesów
tylko liczą się związki i ich awanse śmiech,żenada może kiedyś ktoś za to wszystko ich rozliczy
Dodano: 14.06.2018 11:18    Przez: ~pracownik
Cvbb b . Ja sie urodziłem w czasach kiedy nei brali wszystkich. Z amoich czasów brali tylko pociotków i rodzinke torfiarzy. Widziales kiedys ogloszenie naboru pracowników do kopalni? od 1990 zawsze trafiali tam same cwaniaczki...
Dodano: 14.06.2018 14:52    Przez: ~cwaniak
Właśnie kiedyś nikt nie chciał iść do.kopalni wszyscy pod dachem w ciepłe i bez tarzania w błocie a teraz wielkie oburzenie trzeba było iść do kopalni kiedyś wszystkich brali to nie bo lekkim chlebem chciało się przebimbac do emerytury a teraz że od 50 na emeryturę każdy o tym wiedział że tak się tam odchodzi a jednak nikt tam nie szedl dziwię skoro tam taka lekka i przyjemna praca żal mi was zawistn ludzie przez to konin jest jaki jest i tu dobrze nigdy nie będzie
Dodano: 14.06.2018 14:45    Przez: ~Cvbb b

KOMENTARZE

tylko liczą się związki i ich awanse śmiech,żenada może kiedyś ktoś za to wszystko ich rozliczy
Dodano: 14.06.2018 11:18    Przez: ~pracownik
Dlaczego jeszcze nie wstrzymano wydobycia węgla na tej odkrywce?Przecież to do jakich zniszczeń doprowadziła działalność tej odkrywki i miejscowych władz oraz sposób traktowania mieszkańców pozostających wokół odkrywki,nie chce pomieścić się w głowie normalnemu człowiekowi.Wielki czas aby kopalnia i gmina zapłaciła za te wszystkie zniszczenia.
Dodano: 14.06.2018 13:08    Przez: ~rolnik.
Coś ten Tusk nie chce pomóc naszym górnikom a tak byli. W niego wpatrzeni.
Dodano: 14.06.2018 19:44    Przez: ~Pn
Grafen jest z węgla ,ale wtedy nie będzie pracy ,bo opadnie pobór prądu i wszystko energetyczne było by za tanie dla chciwych ludzi .
Dodano: 15.06.2018 08:32    Przez: ~hgdvhs
Z węgla kamiennego a nie brunatnego.
Dodano: 15.06.2018 10:06    Przez: ~geafen
KOLEJNA SPRAWA PRZEGRANA PRZEZ PAK - cytuję: "W dniu wczorajszym tj.18 czerwca otrzymałem decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws wpisu do rejestru zabytków cmentarzyska z okresu neolitu w miejscowości Góry ( na terenie planowanej Odkrywki Ościsłowo) utrzymująca w mocy wpis do rejestru zabytków. Jest to dojrzała i odpowiedzialna decyzja Ministra. W kwestii przypomnienia - Towarzystwo Samorządowe z Konina pod kierownictwem byłego posła i senatora ( nie wymieniam nazwiska rodo) w dniu 28 lutego br. wyniosło do Ministra sprzeciw przeciwko decyzji Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków wpisującej cmentarzysko w miejscowości Góry do rejestru zabytków, czym się ośmieszyło i udowodniło o istniejących w Koninie powiązaniach TOWARZYSKO-BIZNESOWYCH???" DLACZEGO LM.PL NIC O TYM NIE PISZE???
Dodano: 20.06.2018 14:46    Przez: ~antytorfiarz
Hahaha najlepszy argument z tą wysychającą Notecią co w tym roku zalała okoliczne łąki hahaha....
Dodano: 14.06.2018 11:41    Przez: ~oj oj anty grinpis
I co na to ekoterrorysci napuszczenibprzez Niemiaszkow by wykonczyc wegiel brunatny u nas i kupic od nich po ojro?
Dodano: 14.06.2018 14:01    Przez: ~Pn
Dlaczegobkopalniavtego kie mozecw sadzie wyjorzystac????
Dodano: 14.06.2018 14:01    Przez: ~Pn
@Rebus to sa ekoterroryści, ktorzy maja płacone przez inne państwo by wykonczyc wrfoel brunatny w Polsce. Chodzi o rynek zbytu dla tego "innego oabstwa?". I tyle. Im nie chodzi o zadne srodowisko. To jest czysty biznes koleś, czysty biznes... Zeby tobpojac trzeba pomyskec a nie sluchac rezimowki....😂
Dodano: 14.06.2018 14:50    Przez: ~Pn
Mam lepszy argument. Aktualne dane z Niemiec po powołaniu spec komisji ds. dekarbonizacji mającej za zadanie ratowanie wizerunku upadającego Energiewende - rewolucji energetycznej. Niemcy są największym na świecie producentem i konsumentem "brudnego" węgla kamiennego - 147TWh. Z węgla kamiennego produkują 92TWh. Łącznie ponad 50% energii z węgla = 239TWh. W 2018 zamykają ostatnie 2 kopalnie węgla kamiennego i z tej okazji planują ... w Katowicach pokaz marketingu na Konferencji COP. Czemu? Hmmm... Jednak nadal węgiel ten importują i palą. Dodam, że nie z Polski. Bardzo by chcieli gdyby te polskie kopalnie były ...niemieckie. Dekarbonizacja zatem się nie udaje. Przykład: tylko w 2015/2016 Niemcy zwiększyły moc z wiatraków o 10% a PV o 2,5% a produkcja prądu z OZE spadła o 1%. Węgiel górą! Cena, cena, cena.
Dodano: 14.06.2018 14:54    Przez: ~lo1
Jak na tym tle wypada Polska. Cała produkcja energii to 170TWh. Z tego 50% to węgiel kamienny i 30% to brunatny, czyli z węgla mamy 136TWh. Niemcy przypomnę 239TWh z węglą i więcej palą brunatnego. Zatem Niemcy trują 2x więcej niż My!!! Do tego duży przemysł (bez spadku emisji) i transport (wzrost emisji) powoduje, ze Niemcy na osobę lub km2 trują więcej niż My CO2. I mają czyste powietrze! Jednak to z CO2 ma się walczyć w Polsce przez pryzmat energetyki (9-10% emisji w PL) a nie przez pryzmat kominów do 12mb (50-55% emisji w PL). Nazywa się to Pakiet Klimatyczny i Pakiet Zimowy. Warto zapamiętać bo on zakazuje budowy nowych elektrowni z udziałem Skarbu Państwa czyli w PL zamyka drogę węgla. I zamyka się inwestycje w polskie rozwiązania termomodernizacyjne, kotły 5 kat. ekogroszek.
Dodano: 14.06.2018 14:59    Przez: ~lo2
Gdzie są ekolodzy i czemu nie ratują Niemiec? Tylko ratują Nas. Czemu przykuwają się do kominów PAK a nie domów jednorodzinnych? Czemu bidula nad żabą a nie biedą Polaków palących syfem? Gdzie byli ekolodzy jak w Nadrenia-Palatynat wysiedlali całe wsie i miasteczka. Gdzie byli ekolodzy jak wycinali w Niemczech starożytny las Hambach - odpowiednik Nasz Puszczy Białowieskiej? Czemu nasza prasa o tym nie pisała i nie pisze i czemu UE nie interweniowała? To jestesmy równi w tej UE czy nie? Kapitał gazety i mediów ma znaczenie czy nie? Anglik. Były szef radia niemieckiego w Londynie, antyhitlerowskiego, spec od Niemiec, ich jezyka, literatury, historii w 1950 roku powiedział po zobaczeniu filmu niemieckiego o obozach zagłady już hitlerowskich a nie niemieckich: "mają najlepszy PR na świcie".
Dodano: 14.06.2018 15:05    Przez: ~zwolennik UE i PL interesów
Chcieli Tuska to teraz mają. Jedzie do Brukseli się mu wyplakac. Może Merkel się u Tuska za wami wstawi. Wasze KWB to idealny przykład by myśleć na kogo się głosuje.
Dodano: 14.06.2018 21:09    Przez: ~Aty
Taaa, lepueh na bezmozgoe miernoty z pissss glosiwac. Dobre. 😂😂😂
Dodano: 15.06.2018 06:41    Przez: ~Pn
Nie kłam Noteć nie wylała w tym roku bo kopalnia obsuszyła teren.
Dodano: 15.06.2018 08:55    Przez: ~Ert
A UE to niby co jak nie Niemcy?, merkelowa robi co chce a my jak zmieniamy cokolwiek to zaraz intrwencja Tuska w UE, pier czopki . Najprostszym rozwiązaniem jest WYJSCIE z UNI EUROPEJSKIEJ . I niech się dziwią , nie było UE i żyło się lepiej
Dodano: 15.06.2018 10:58    Przez: ~POLAK
Tekst rzecznika KWB to dlaczego Pani Pilarska podpisuje się?
Dodano: 14.06.2018 11:42    Przez: ~O co chodzi?
Gdzie jest hejter o nicku Pn, dlaczego jeszcze nie zajął stanowiska w tej sprawie ?
Dodano: 14.06.2018 11:55    Przez: ~KWB
GDZIE byliscie torfiarze jak KONWART zamykali i setki bezbronnych kobiet trafiło na bruk? hahaha. robotny chłop to sobie prace znajdzie wszedzie. Najgłosniej wyją tylko zyciowe mieronoty ktore nie potrafia nic innego robic tylko skamlec jak pies. Normalni ludzie juz dawno zmienili profesie i zyja dobrze. Tylko takie nieudaczniki ( co widac po PN) tam ostały i kwicza bo im emeryturka w wieku 50 lat odchodzi w niepamiec...
Dodano: 14.06.2018 14:23    Przez: ~Donald Tusk
Właśnie kiedyś nikt nie chciał iść do.kopalni wszyscy pod dachem w ciepłe i bez tarzania w błocie a teraz wielkie oburzenie trzeba było iść do kopalni kiedyś wszystkich brali to nie bo lekkim chlebem chciało się przebimbac do emerytury a teraz że od 50 na emeryturę każdy o tym wiedział że tak się tam odchodzi a jednak nikt tam nie szedl dziwię skoro tam taka lekka i przyjemna praca żal mi was zawistn ludzie przez to konin jest jaki jest i tu dobrze nigdy nie będzie
Dodano: 14.06.2018 14:45    Przez: ~Cvbb b
Cvbb b . Ja sie urodziłem w czasach kiedy nei brali wszystkich. Z amoich czasów brali tylko pociotków i rodzinke torfiarzy. Widziales kiedys ogloszenie naboru pracowników do kopalni? od 1990 zawsze trafiali tam same cwaniaczki...
Dodano: 14.06.2018 14:52    Przez: ~cwaniak
Ten jad i nienawisc do gornikow (ale i innych grup typu nauczyciele, lekarze etc) bierze sie z zazdrosci. Ludzie, ktotzy nie pracowali minuty w kopalni mysla od zawsze, ze tam sa kokosy. Nie bylo i nie ma. A odejscia w wieku 50 lat... cytujac Sxydlo "in sie nalezalo!"' P.S. Jad i nienaeusc najbardziej niszcza tych, ktorzy je wylewaja. A piza tym trzeba bylo sie uczyc by miec odpowiedni zawid i pracować w kopalni. 😂
Dodano: 14.06.2018 14:57    Przez: ~Pn
Podziękuj ojcu że nie chciał.isc do kopalni jak wszystkich brali on by ci miejsce zrobił a teraz pretensje do całego świata pamiętam że jak się było na rozmowie to były takie kryteria albo wysiedleniec albo ktoś odszedł na emeryturę i ukończona szkoła górniczą ja miałem 3 spełnione
Dodano: 14.06.2018 14:59    Przez: ~Vbjk
PAK może istnieć tylko na gaz, to koniec kopalni, nie jestem przeciwnikiem tylko patrze z dystansu i taką widzę przyszłość.
Dodano: 14.06.2018 12:09    Przez: ~Jasnowidz Jackowski
A co powiesz na ten kawalek "zaliczenie złoża węgla brunatnego „Dęby Szlacheckie” do złóż strategicznych dla gospodarki, co wynika z przyjętego w dniu 30 maja 2018r. przez Radę Ministrów „Programu dla Węgla Brunatnego."??
Dodano: 14.06.2018 14:03    Przez: ~Pn
Zależy bo są 3 możliwości rozwoju węgla brunatnego nieroswojowy optymalny i rozwojowy i tylko w rozwojowym jest ujęte złożę dęby szlacheckie a w optymalnym i rozwojowym ościsłowo różnie może być mam nadzieję że dojdzie do rozwojowego scenariusza wtedy praca będzie do 2045 roku
Dodano: 14.06.2018 14:49    Przez: ~Gg v
Chwilowo jest scenariusz rozwojowy. JSW zysk 2,5 miliarda złotych. Kolejny kwartał z zyskiem ponad 700 milionów. Niemcy kopia gdzie i ile się da. Tylko Solorz z zyskiem 180 milionów hamuje rozwój. Każdy wie, że o politykę idzie; każdy wie, że Solorz chciał PAK oddać za akcje a PiS dawał kasę. Każdy wie, że idą na przeczekanie. Wszystko się rozegra 1 rok po wyborach. To będzie taki termin, że albo Solorz sprzeda PAK, albo zostanie z nim do końca na złe (3cia kadencja PiS) lub dobre dla niego - PO reaktywacja. Poza tym jak tu teraz kupić taki PAK i KWB, przecież trzeba by za to zapłacić bajońskie sumy bo teraz już ma inną wartość niż wtedy gdy PO sprzedawało.
Dodano: 14.06.2018 15:20    Przez: ~lo
Pytam gdzie były związki zawodowe przydrożnych kowali, kiedy ludzie zaczynali kupować auta, traktory zamiast postać przy zaprzęgach.
Dodano: 14.06.2018 12:52    Przez: ~kowal
wegiel to przezytek a te tumany kopalniane nei dadza spokoju. Niewazne ze jeziora wysychaja ze kopalnia odkrywkowa rujnuje ekosystem.. wygiel wyngiel wyngiel i emeryturka w wieku 50 l sie tylko liczy
Dodano: 14.06.2018 14:33    Przez: ~wungiel to przezytek
Przeżytek czy nie ktoś powie że ropa to przeżytek bo są elektryczne albo hybrydowe samochody jeśli mogę coś rozjasnic polska jest nazywana kuwejtem Europy a dlaczego bo ma tak duże zasoby tego surowca (wegla) jak Kuwejt ropy co byście powiedzieli jakby Kuwejt kupywal ropę od Arabii saudyjskiej no debile tak będą o nas mówić bo będziemy musieli czy to ropę czy węgiel kupić od niemca ruską jak zamknięmy nasze kopalnie nadwyżka mocy nie jest duża żebyśmy nie obudzili się z ręką w nocniku jak w obiegu zabraknie prądu albo rachunki 20 % w górę jak na gaz będą elektrownie
Dodano: 14.06.2018 14:56    Przez: ~Bnkj
węgiel można zastąpić gazem, np z Kataru.Ghh czasem nie myśl, że katarem jaki masz w nosie :)
Dodano: 14.06.2018 15:36    Przez: ~kowal
Węgiel brunatny nie jest przeżytkiem. Pokazują to Niemcy, których do glupich nie mozna zaluczyc, a ktorzy ida w wegiel brunatny...
Dodano: 14.06.2018 15:56    Przez: ~Pn
"Niemcy to światowy lider wydobycia węgla brunatnego. Produkują go więcej niż USA z Chinami razem wzięte. I na pewien czas tak zostanie – pisze redaktor portalu BiznesAlert.pl Teresa Wójcik.Węgiel brunatny jest w Niemczech niezbędny. Choć jest przetwarzany na energię w elektrowniach, z których aż cztery znajdują się na liście najbardziej brudnych w Europie (lista TOP-5). Jednak Unia Europejska rozpowszechnia przekonanie, że to polska energetyka bije rekordy w zużyciu węgla emitując najwięcej gazów cieplarnianych."
Dodano: 14.06.2018 16:01    Przez: ~Pn
"Węgiel stanowi około 43 proc. nośników energii w niemieckiej elektroenergetyce. W tym 18 proc. węgiel kamienny i 25 proc. węgiel brunatny. To znaczy, że pomimo Energiewende i wbrew powszechnym opiniom, w Niemczech węgiel wciąż jest najważniejszym pierwotnym źródłem energii. Jest najtańszy, więc najkorzystniejszy dla zapewnienia stabilnego dostarczania energii elektrycznej do sieci. Co tego „najkorzystniejszy” – istnieje zasadnicza – choć zręcznie pomijana – różnica między Berlinem a Brukselą. Co zaś do dekarbonizacji ogółem, to Niemcy importują ok. 90 proc. węgla kamiennego, 98 proc. ropy naftowej i 90 proc. gazu ziemnego. W kraju mają jedyny surowiec energetyczny – węgiel brunatny."
Dodano: 14.06.2018 16:02    Przez: ~Pn
"Wbrew mitom węgiel kamienny i brunatny, wraz z energetyką jądrową, są nadal podstawami niemieckiej energetyki."
Dodano: 14.06.2018 16:03    Przez: ~Pn
"Najważniejszym surowcem energetycznym w Niemczech jest krajowy węgiel brunatny. Zbadane i wydobywalne zasoby wynoszą wg obecnego rozeznania około 50 mld ton. Wydobycie prowadzi 12 kopalń odkrywkowych. Cztery z nich (Neurath, Niederaußem, Weisweiler oraz Janschwalde) znajduje się na liście TOP-5, największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej. Zasilają potężną branże elektrowni na węgiel brunatny. Od 2008 r. w Niemczech zbudowano pięć takich elektrowni o łącznej mocy ok. 4,3 tys. MW. Do 2018 r. ma być wybudowane cztery kolejne o łącznej mocy 6,6 tys. MW."
Dodano: 14.06.2018 16:05    Przez: ~Pn
"Produkcja węgla brunatnego w 2016 r. wyniosła w Niemczech 164,1 mln ton ( mniej więcej o 100 mln ton więcej niż Polsce !)."
Dodano: 14.06.2018 16:08    Przez: ~Pn
"W landach Brandenburgia i Nadrenia Północna-Westfalia wydobywane jest 90 proc. węgla brunatnego w Niemczech. Nie chcą one zamykać swoich kopalni i rezygnować z bardzo wielu miejsc pracy i przychodów. Brandenburgia zmniejsza cel redukcji emisji do 2030 roku z 72 proc. do 55–62 proc. wobec 1990 roku. Rząd Nadrenii Północnej-Westfalii ogranicza cele redukcji emisji z 45 proc. do około 40 proc. „lub więcej” (do 2030 roku) oraz osłabienie norm i zapisów landowej ustawy o ochronie klimatu.Rząd federalny Niemiec nie przyjął wiążącej daty zakończenia wydobycia węgla brunatnego. O zamykaniu elektrowni węglowych nie ma nawet mowy. "
Dodano: 14.06.2018 16:09    Przez: ~Pn
LINK (mam nadziej, że nie zostanie zablokowany)tv-trwam.pl/film/po-s polecam oglądać od 16:50 - nawet prof. Jan Szyszko przyznał, że kopalnia jest odpowiedzialna za katastrofę ekologiczną na Pojezierzu Gnieźnieńskim...
Dodano: 14.06.2018 16:36    Przez: ~gość
Polecam oglądać od 16:50 - nawet prof. Jan Szyszko przyznał, że kopalnia jest odpowiedzialna za katastrofę ekologiczną na Pojezierzu Gnieźnieńskim..
Dodano: 14.06.2018 16:44    Przez: ~gość
Takich szkodnikow jak Szyszka to sie w ogole nie cytuje. Poza tym napisz o jego wyczynach chocby w puszczy (wycinka drzew) czy o zwozeniu na potege smieci m.in. z Afryki, ktore ostatnio bardzo mocno ponęły w calej Polsce. Wyjatkowy szkodnik a dla mnie bardzo czlowirk plamiacy tytuł profesor.
Dodano: 14.06.2018 19:36    Przez: ~Pn
Nikt wam i tak już nie pomoże, a nam tym bardziej nie zaszkodzi. RDOŚ ma kopalnie w d... Nikt nie chce się podpisać pod tymi bredniami co przedstawia kopalnia w RDOŚ, GDOŚ i sądach. Brak rzetelnych raportów środowiskowych, ekspertyzy pisane przez lobbystów przez lata, odkrywka Jóźwin i Tomisławice - strzał w kolano! BRAWO!
Dodano: 14.06.2018 20:20    Przez: ~antytorfiarz
@antytorfiarz - brawo? Z czego ty sue cieszysz? Wiedz, ze ksrma do ciebie wroci.😡
Dodano: 14.06.2018 20:56    Przez: ~Pn
TERAZ CZAS NA OŚCISŁOWO - WRESZCIE CZASY PANOSZENIA PAK-u SIĘ SKOŃCZYŁY! CZAS ROZLICZYĆ KOPALNIĘ ZE SZKÓD POKOPALNIANYCH PRZED KOMISJĄ EU!
Dodano: 14.06.2018 16:43    Przez: ~antytorfiarz
Wez tabletkę. Prad nie bierze sie z gnizdka... 😂
Dodano: 14.06.2018 19:38    Przez: ~Pn
Woda z kranu też nie.
Dodano: 14.06.2018 20:16    Przez: ~antytorfiarz
Prawda jest taka że nauczyli się ryć torf gdzie im się żywnie podobało bez jakichkolwiek konsekwencji . Temat rurociągu doprowadzający wodę do jezior jest to temat sprzed kilkunastu jak nie kilkudziesięcioleciu lat i jak widać tylko na obiecankach pozostało. Nie ma krzty dobrej woli ze strony torfiarzy . Nie ma chęci próby dogadania się z ludźmi i potraktowania ich na równi.
Dodano: 15.06.2018 09:40    Przez: ~dqq
Pn, gdyby mógł przekopał by całą Polskę wraz z PO, zniszczył by cały kraj i sprzedał jak D. Tusk zamierzał. Pn to wróg naszej Ojczyzny, wielki górnik w gumofilcach z łopatą.
Dodano: 14.06.2018 17:31    Przez: ~Ekolog
@Ekolog - korzystasz z pradu? Ok, wiedz, ze on nie bierze sie z gniazdka. Polska jest bogata w wegiel brunatny (wegla tego jest u nas na 300 lat wg prof. Kasztekewicza), czyli najtansze zrodlo energii! Niemcy doskonale wiedza jak je wykorzystac a Polacy maja z tym problem. Wiatraczki nie dadza tyle energii ile Polsla potrzebuje a poza tym maja swoje wady. Podobnie jsk atom, z ktorego znaczbie madrzrjsi Niemcy sieveycofuja. Poeiedz mi eiec z czego powinnismy korzystac by miec energie??? 😬😬😬
Dodano: 14.06.2018 19:41    Przez: ~Pn
Ekolog sobie kupi stado syberyjskich chomikow zrobi im klatki z kółkami i dynamo i one mu prąd zrobią i będzie ekologicznie
Dodano: 14.06.2018 20:57    Przez: ~Ttf
1 z 3
123>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.