Dzisiaj jest czwartek 27 lutego 2020, imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (21007) SPORT FORUM FIRMY (5462) PRACA (47) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
4 / 0oC
Jutropogoda
5 / 1oC
Pojutrzepogoda
5 / 6oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

Specjalne wydanie programu Nasze sprawy - Czy w Koninie wykryto koronawirusa? Start godz. 20.00

Polecamy:

Konińska droga do odzyskania niepodległości. Skauci i peowiacy

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 2.11.2018 11:49

Dlaczego akurat 11 listopada świętujemy odzyskanie niepodległości? Bo tego dnia w lesie Compiegne podpisany został rozejm, kończący pierwszą wojnę światową.

Dla niepodległości Polski dokument ten był o tyle istotny, że w jego dwunastym artykule zawarto postanowienie o ewakuacji wojsk niemieckich z byłego Imperium Rosyjskiego, a więc również i ziem polskich.

„Ośm karabinów maszynowych”

Niemcy wkroczyli do Konina we wrześniu 1914 r., ale – jak zapisał w swoich wspomnieniach późniejszy burmistrz Wincenty Grętkiewicz – był to oddział złożony w większości z Polaków z pobliskich powiatów poznańskich, którzy do koninian odnosili się nie tylko poprawnie, ale wręcz przyjacielsko. Dwa miesiące później, a dokładniej 9 listopada doszło w Koninie i pod Posoką do starcia wojsk niemieckich i rosyjskich, nazwanej na wyrost przez niemiecką propagandę bitwą pod Koninem. Nazajutrz w komunikacie niemieckiej kwatery głównej podano, że „niemiecka kawaleria rozbiła: jeden batalion rosyjski, wzięła do niewoli 500 ludzi i zdobyła ośm karabinów maszynowych”. Pozostał po tym wydarzeniu cmentarz wojenny przy ulicy Szpitalnej z ponad setką nagrobków (więcej na ten temat w artykule: „Bitwa pod Koninem”).

Prąd od Reymonda

Drugą pamiątką po tamtej wojnie jest najstarsza konińska elektrownia. Pod koniec 1914 r. niemieckie władze okupacyjne zażądały bowiem od władz miasta odpowiedniego oświetlenia ulic i budynków publicznych. Początkowo magistrat wykorzystał do tego celu maszyny parowe z konińskich zakładów przemysłowych, które stały bezczynnie z braku surowców. Wybudowane w ciągu kilku miesięcy instalacje elektryczne podłączono do urządzeń prądotwórczych z fabryki maszyn rolniczych Ludwika Reymonda, a po pewnym czasie również z miejscowego młyna parowego. Kiedy jednak do sieci zaczęto podłączać budynki prywatne, ilość wytwarzanej energii okazała się zbyt mała w stosunku do rosnącego zapotrzebowania, toteż 15 września 1915 r. radni podjęli decyzję o budowie elektrowni miejskiej. O szczegółach przedsięwzięcia przeczytać można w artykule „Jak mieszkańcy Konina na pierwszą elektrownię się zrzucili”, toteż tutaj przypomnę tylko, że 21 września 1916 r. odbyło się uroczyste poświęcenie obiektu, a pierwszy prąd z elektrowni popłynął trzy miesiące później.

strona 1 z 3
1 2 3
  • Konińska droga do odzyskania niepodległości. Skauci i peowiacy
  • Konińska droga do odzyskania niepodległości. Skauci i peowiacy
  • Konińska droga do odzyskania niepodległości. Skauci i peowiacy
  • Konińska droga do odzyskania niepodległości. Skauci i peowiacy

Niepodległy Konin

Gdzie znajduje się tablica ufundowana w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki?

Pierwsze dwie osoby, które wpiszą prawidłową odpowiedź w załączony formularz i wyślą wypełniony do redakcji, otrzymają książki Jacka Wiśniewskiego „Niepodległy Konin” i „Stary Konin”. Zwycięzców konkursu zawiadomimy o wygranej e-mailem.

Zgłoszeń nie przyjmujemy od dnia 03.11.2018 godz. 23:59.

Lista laureatów:
Wacław Staszczak, Hubert Lewandowski

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Miasta sporo mniejsze od Konina mają również status prezydenckich co określają przepisy prawa więc pozostawmy w spokoju funkcję prezydenta w mieście. :-)
Dodano: 2.11.2018 12:32    Przez: ~Swój

KOMENTARZE

Tablica znajduje się na Placu Wolności, na ścianie Domu Zemełki. A swoją drogą burmistrz Grętkiewicz to była ciekawa postać. Podobno codziennie rano obchodził Konin przyglądając się co jest do zrobienia w mieście. Konin, ze względu na utratę ludności powinien wycofać się z nazwy prezydent jako organu wykonawczego Rady Miasta i przyjąć nazwę burmistrz. Polska, Konin dla Polaków.
Dodano: 02.11.2018 12:18    Przez: ~Arjawarta
Jak Ty wygrasz wybory w Koninie to zostaniesz Burmistrzem i postawisz na Rynku swojego pogańskiego bożka "światowida".
Dodano: 02.11.2018 16:38    Przez: ~Dobre
Ok, tylko nie pogański, Jowisz czy Zeus też są pogańscy? Światowid czy Świętywit piszemy z dużej litery. Nawet Niemcy oddają cześć słowiańskiemu dziedzictwu ziem, na których "jeszcze" mieszkają. W takiej Arkonie na wyspie Rana odbudowany został posąg Świętegowita, którego duńscy, chrześcijańscy bandyci zburzyli. Odbudowane są grody słowiańskie w Świeci (Schwedt), Lubuszu czy na Pommern (Pomorzu przednim). Trochę szacunku do własnego dziedzictwa, a nie na podstawie żydowskiego chrześcijaństwa wyrażać pogardę.
Dodano: 02.11.2018 18:54    Przez: ~Arjawarta
Miasta sporo mniejsze od Konina mają również status prezydenckich co określają przepisy prawa więc pozostawmy w spokoju funkcję prezydenta w mieście. :-)
Dodano: 02.11.2018 12:32    Przez: ~Swój
Przepisy prawa mówią, że prezydenci są w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców, chyba że istnieje tradycja takiego urzędu i nazewnictwa w danym mieście. W Koninie nie ma takiej tradycji, przed wojną był burmistrz, był jednak Konin stolicą województwa. I to były piękne czasy, ale są już tylko konińskimi wspomnieniami. To jedyne uzasadnienie dla nazwy prezydent. Nazwę powinno się jednak zmienić ze względu na rzeczywistość. Kiedyś nie było prezydentów ani burmistrzów bo to obce, niemieckie nazwy urzędu. Wcześniej miastem rządził kasztelan względnie starosta. Do Konina np przeniesiono siedzibę kasztelanii lędzkiej. A Ląd i zajmujący okolice Lędzianie byli w czasach Polski (Lechii) przedchrześcijańskiej najliczniejszym plemieniem. Znikła kasztelania lędzka i jej znaczenie i Konin też miał swoje 5 minut.
Dodano: 02.11.2018 13:27    Przez: ~Arjawarta
do Arjawarta wypisales stek bzdur poczytaj troche histori to sie wszystkiego dowiesz
Dodano: 02.11.2018 13:39    Przez: ~KONINIANIN
Arjawarta modli się do swojego pogańskiego bożka "światowida" i dlatego błądzi.
Dodano: 02.11.2018 16:31    Przez: ~Kasztelan niepasteryzowany
Koninianinie, równie dobrze Ty możesz poczytać historii. Natomiast napisanie tego co napisałeś bez zadania kłamu tym twierdzeniom to jak puszczenie bąka. Nie potrafisz podważyć prawdy, dlatego robisz smród, nie rób.
Dodano: 02.11.2018 19:00    Przez: ~Arjawarta
No Arjawarta, jeżeli Ty promujesz i wierzysz w jakieś bóstwa pogańskie, i tu nie chodzi nawet, że są to słowiańskie bóstwa (z całym szacunkiem do słowiańskich), to ja już wolę pozostać przy swoim " żydowskim" chrześcijaństwie. Jednak nie odpowiada mi cofanie się w epokę kamienia łupanego, czy epokę nory, jaskini i jakichś kloców (posągów) z drewna, kamienia czy innego głazu. To wolę już pozostać przy tym chrześcijaństwie "żydowskim" (to takie twierdzenie masonów - a Ty się na to nabrałeś). Lubiłem Twoje dotychczasowe patriotyczno-narodowe komentarze i zawsze Cię wspierałem, ale teraz nasze drogi rozchodzą się. Szkoda.
Dodano: 02.11.2018 20:09    Przez: ~Matilan

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.