Dzisiaj jest wtorek 19 listopada 2019, imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (20310) SPORT FORUM FIRMY (5416) PRACA (40) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 6oC
Jutropogoda
9 / 10oC
Pojutrzepogoda
10 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
To była najsłabsza runda Sokoła Kleczew od czasu a ... (0)Aplikacja „Zgłoś rower” to informowanie o znalezie ... (2)

Konin. Taktowanie w MZK. Zmienią się rozkłady wszystkich linii

Dodano: 8.01.2019 10:56

To będzie prawdziwa rewolucja w rozkładach jazdy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie. Przez napięty budżet miasta spółka musi ograniczyć koszty aż o dwadzieścia procent. Aby pasażerowie odczuli to jak w najmniejszym stopniu – niezbędna jest optymalizacja kursów.

O zbadanie obecnego funkcjonowania kursów MZK oraz przygotowanie nowego – bardziej optymalnego modelu działania sieci – spółka zwróciła się do firmy Public Transport Consulting. Ta przygotowała propozycję sposobu funkcjonowania kursów opartą o tzw. taktowanie. – Dzisiaj rozkład jazdy każdej linii układany jest autonomicznie. Nowy rozkład zakłada wspólną, jednakową częstotliwość trzydziestominutową na liniach podstawowych i sześćdziesięciominutową na liniach uzupełniających z pełną koordynacją rozkładów jazdy tych linii. I tak np. na wspólnym odcinku tras linii 50, 51, 52 autobusy będą jeździć naprzemiennie, zapewniając wspólną wysoką częstotliwość w kierunkach, w których przemieszczają się pasażerowie, ale nie rozpatrywanych w ramach tylko pojedynczych linii. Jeżeli mamy np. jeden autobus co trzydzieści minut, drugi autobus co trzydzieści minut i trzeci autobus, rytmicznie, co trzydzieści minut na wspólnym odcinku trasy – to rozkłady jazdy będą tak ułożone, aby pasażer nie czekał na przesiadkę dłużej niż dziesięć minut – tłumaczy Marcin Gromadzki z PTC.

W konsekwencji trasy wielu linii będą zmienione. Według propozycji np. linia 51 będzie kursować po starej trasie, ale jej pętla po prawej stronie Warty będzie w Rudzicy (dojazd przez Laskówiec) i w Grójcu. Z kolei autobusy linii 52 miałyby nawracać w ciągu ulic – Zakole, Okólna, Sosnowa (tak jak dziś 50 i 51). Autobus 65 nie wjeżdżałby na Zatorze, ale za to miałby objeżdżać piąte osiedle. W planach jest także likwidacja trzech linii – 64, 66 i 67. Zmiany nie ominą też najprawdopodobniej biletów. Według propozycji PTC miesięczny imienny bilet sieciowy (teraz 78 złotych) miałby kosztować tyle, ile płacimy teraz za miesięczny imienny bilet na jedną linię (70 złotych). Ma się też zmniejszyć różnica pomiędzy miesięcznym sieciowym biletem na okaziciela a miesięcznym sieciowym biletem imiennym (teraz to odpowiednio 150 i 78 złotych, a miałoby być to 91 i 70 zł.). Propozycja zakłada też, ze względu na dużą południkową (północ-południe) rozciągłość miasta, wydłużenie ważności jednorazowego biletu przesiadkowego z połowy godziny do 45 minut.

Niestety, wiele wskazuje na to, że proponowane zmiany – w przypadku ich wprowadzenia – będą miały za zadanie wyłącznie pomniejszenie strat, które mieszkańcy odczują po tym jak finansowanie MZK przez miasto stopnieje o 20 procent. Zdaniem ekspertów optymalnym rozwiązaniem byłoby działanie w Koninie kilku „staktowanych” linii, których autobusy podjeżdżałyby między 6.00 a 17.00 co piętnaście minut.

- Uważam, że Konin powinien mieć takie połączenia, ale dzisiejsza sytuacja ekonomiczna miasta uniemożliwia ich wprowadzenie – dodaje Marcin Gromadzki. – To może być pierwszy etap zmian. W przyszłości, jak tylko pozwoli na to budżet miasta, można zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów – mówi zastępca prezydenta Konina, Paweł Adamów. Propozycji wysłuchali radni z komisji infrastruktury. Teraz trafi ona na sesję Rady Miasta Konina. Projekt będzie też najprawdopodobniej tematem konsultacji społecznych.

Fot. Propozycję zmian w sieci konińskiego MZK przedstawił podczas posiedzenia komisji infrastruktury Rady Miasta Konina, Marcin Gromadzki (pierwszy od prawej) z Public Transport Consulting

Fot. Proponowana przez firmę Public Transport Consulting nowa sieć linii autobusowych w Koninie

  • Konin. Taktowanie w MZK. Zmienią się rozkłady wszystkich linii
  • Konin. Taktowanie w MZK. Zmienią się rozkłady wszystkich linii

autor: Mateusz Krzesiński 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:MZK Konin,   taktowanie w MZK,   zmiana MZK,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Zacznijcie od pensji prezesa 20% mniej. Już w 2012r zarabiał ponad 100 tysięcy rocznie . Dlaczego zawsze kosztem klientów ?
Dodano: 8.01.2019 11:33    Przez: ~nie korzystam ale pytam
No prosze. I znowu do i z Kazimierza trzeba bedzie z buta zasuwac? Nie dosc ze miedzy godzina 12 a prawie 15 jest 0 autobusu to pewnie dalej zabiora. Nie wspomne o weekendzie. 3 autobusy przez caly dzien !! A autobus ktory jezdzi po 14 ,50 przez Kazimierz do elektrowni ? Daja stara stonke gdzie uczniowie stoja jeden na drugim? NAPISZCIE PO PROSTU ZE BRAK KIEROWCOW A NIE ZMIANA BUDZETU !! JAK maja robic za grosze na tych trupach to wola inna prace !! Koninskie ZADUPIE.
Dodano: 8.01.2019 11:43    Przez: ~hanabunda
W Rudzicy nie ma pętli autobusowej. Tam nie powinien kończyć żaden autobus bo jest to miejsce bardzo groźne do manewrowania autobusem. Trasa przelotowa autobusu do póki nie zrobią pętli z prawdziwego zdarzenia
Dodano: 8.01.2019 11:52    Przez: ~Luźny
Osoby niezamozne z Pątnowa, Gosławic, Łężyna, Malińca które nie maja własnych aut i chcialyby pracowac np. w Amazonie zeby poprawic swoja sytuację , nie mają takiej mozliwosci, gdyż auto do firmy na ranną zmianę odjeżdża 3.40 i nie ma mozliwości zadnego dojazdu a trudno liczyc na rower w warunkach zimowych :(
Dodano: 8.01.2019 11:12    Przez: ~bezrobotny
Pracuja ludzie na zakladowej do 22 godz a ost autobus odjezdza o 21.45 to sa kpiny !!! Rano na 6 tez na czas nie dotrzesz tam ! A przeciez to Ul.Zakladowa
Dodano: 8.01.2019 11:51    Przez: ~Howk

KOMENTARZE

Osoby niezamozne z Pątnowa, Gosławic, Łężyna, Malińca które nie maja własnych aut i chcialyby pracowac np. w Amazonie zeby poprawic swoja sytuację , nie mają takiej mozliwosci, gdyż auto do firmy na ranną zmianę odjeżdża 3.40 i nie ma mozliwości zadnego dojazdu a trudno liczyc na rower w warunkach zimowych :(
Dodano: 08.01.2019 11:12    Przez: ~bezrobotny
To właśnie przez takie osoby niezamożne które jeżdżą na gape jest likwidacja kursów. Na bilet nie stać, ale od rana narąbani jeżdżą
Dodano: 08.01.2019 11:23    Przez: ~Jk
Połączenie z Goliny do Konina tak samo. I to tyczy się nie tylko linii 61 ale i PKS, ostatni autobus PKS jest o 19.15 i jak tu pracuj do 20 czy 22? no jak?
Dodano: 08.01.2019 11:30    Przez: ~miasto upada
Pracuj jak pracuj ale w gorniczej i koperniku dzieci do szkoł chodza na popołudniu do szkoly bynajmniej tak bylo pare lat do tylu i był problem z pksem powrotnym jak się miało lekcje do 20: 15 trzeba było jeździć pociągami bo nie było jak wrócić teraz będzie jeszcze gorzej
Dodano: 08.01.2019 11:53    Przez: ~Uczeń
Bilety staniały a jazgot jakby zdrożały o 300%.
Dodano: 08.01.2019 12:37    Przez: ~Byniu
Mieszkańcy to wasza wina . Głosowaliście na SLD i PO i po 20 latach ich rządów mamy ponad 100 000 000 długu , bezrobocie największe w Wielkopolsce , spadek ilości mieszkańców i wielki syf. Może niedługo za długi powiat zostanie zlikwidowany jak taki jeden w Polsce gdzie też rządził POwalony.
Dodano: 08.01.2019 12:48    Przez: ~ELO
Mam pytanie czy wasz klon Petru też zatroszczy się o pieski i zabroni organizowania światełka do nieba WOŚP?
Dodano: 08.01.2019 12:52    Przez: ~tre432
Dlatego też w ramach tak napiętego budżetu i zapewne w ramach rzekomych oszczędności miasto zatrudnia firmę Public Transport Consulting, która odkryła, to co wiadomo już od bodajże 40 lat, że autobusy w Koninie jeżdżą stadnie. Pytanie - ile firma za te wiedzę ekspercką weźmie, i czy wśród grona 5 tys. urzędników zatrudnionych w Koninie, nie ma takiego cwaniaka, co by to wiedział? Firmie PTC miasto pewnie zapłaci słony rachunek, następnie w ramach oszczędności zlikwiduje linie, ostateczny bilans kosztów i oszczędności wyniesie zero. Jest tylko jedno ale... koszty poniesie szary człek; zyski - firma PTC i jej zleceniodawca. Proste?
Dodano: 08.01.2019 13:08    Przez: ~Obserwator życia
A gdzie te darmowe autobusy co obiecywał pan prezydent przed wyborami?
Dodano: 08.01.2019 15:45    Przez: ~zhk
Bardzo dobrze ze zatrudnili firme moze w koncu bedzie profesjonalnie zrobiony chociaz oszczedny a nie tak jak teraz jezdza byle jak najpierw jeden za drugim pod zad a potem zadnego autobusu moze w koncu jakas zmiana na lepsze w mzk
Dodano: 08.01.2019 15:48    Przez: ~Koninianin
przestancie mydlic oczy ludziom... nie ma kto jezdzic... kierowców brak, mechaników brak... a biurowiec rozrasta sie jak za komuny, z tym ze teraz to sie nazywa... NA MISIEWICZA... CICHE AWANSY, ciche przyjecia, ciche podwyzki dla prezesa i jego pionków. tyle w temacie.
Dodano: 08.01.2019 20:42    Przez: ~ola
Panie Bezrobotny. Co Pan chcesz? Masz liberałów u władzy 80% czasu lub komuchów. Kup sobie Pan auto na kredyt w niemieckim banku bo teraz dużo i tanio idą diesle z zachodu. Potem Pan i tak tym autem do Poznania nie zostaniesz wpuszczony i podniosą Ci składkę za takie auto-emitenta. Pan jedź na Warmię czy środkowe Pomorze. Tam do linii kolejowej to bywa dojazd 40 km drogą jak na Ukrainie. Potem PKP co jedzie 150 km przez 3,5h. W tych wsiach ludzie mają czelność brać zasiłek na dzieci a nie jadą do pracy 4,5h w jedną stronę do Gdańska. Tacy bezczelni. Chcą kolej to niech prywaciarz zbuduje, elektrownie to samo wszak niemiecki i rosyjski prąd w nadmiarze. Niech nam żyje liberalizm.
Dodano: 09.01.2019 12:03    Przez: ~lo
Ktoś może z piszących głosował na PO? No to jest właśnie skutek. A może oszczędności poszukać w kosmicznie wysokich pensjach Prezydentów, Kierowników Magistratu czy Prezesów miejskich spółek, a nie w kieszeni najuboższych!
Dodano: 10.01.2019 10:29    Przez: ~PO
Redaktorze jak już to kończyć będzie na pętli w Grójcu, a nie w Grodźcu.
Dodano: 08.01.2019 11:17    Przez: ~Czytać przed publikacją!
Dzięki za czujność. Pozdrawiam! :)
Dodano: 08.01.2019 11:33    Przez: ~Mateusz Krzesiński
Tak będzie. Będą EFEKTY
Dodano: 09.01.2019 14:33    Przez: ~woznak
DOSTALI NA ŁEB?? Czy z nowym rokiem resztki mózgu wyparowały wprowadzając tak fatalne zmiany i likwidację niektórych linii? Brak autobusów,syf na każdym kroku i dlatego rewolucję robią! TYLE W TEMACIE!! Ludzie z Konina i oklolic nie dajmy się na tak bezsensowne zmiany!!!!
Dodano: 08.01.2019 11:18    Przez: ~XXXMZK
Najpierw doinformuj sie jakie i gdzie te linie beda jezdzily a nie oxrazu hejtowac kazdej lini nowy rozklad jest np na fejsbooku konin.mam prawo wiedziec
Dodano: 08.01.2019 18:07    Przez: ~Koninianin
No i tak miasto odpowiada na narzekania, że trzeba sterczeć na przystanku, a autobus nie przyjeżdża. Nowa jakość.
Dodano: 08.01.2019 11:25    Przez: ~pasa
Najważniejsze że nowy prezydent zażyczył sobie najnowszego ajfona i herbatkę dilmah a to kosztuje przecież. Przesada z tymi cięciami. Taka jest prawda że troska o psy to tylko wymówka jeśli chodzi o fajerwerki. To ładnego prezydenta żeście sobie wybrali.
Dodano: 08.01.2019 11:28    Przez: ~zażenowany
To nie będzie fajerwerki na dniach Konina. Na festiwalu dziecięcym- dla dobra zwierzątek.Jeżeli prezydent jest przeciwko fajerwerków to niech będzie cały rok. A nie tylko na jeden dzien
Dodano: 08.01.2019 12:24    Przez: ~Zobaczymy czy będzie konsekw
Tak się składa, że nowy prezydent dostał telefon z urzędu nie mając nic do powiedzenia w tej kwestii
Dodano: 08.01.2019 13:58    Przez: ~Mieszkaniec
Twój kandydat ładny byl on to herbaty czy kawy by nie pił. Żałośni jesteście przegraliscie i jadem przez całą kadencję będziecie pluć .
Dodano: 08.01.2019 20:36    Przez: ~Wynorca Prezydenta Korytkows
Zacznijcie od pensji prezesa 20% mniej. Już w 2012r zarabiał ponad 100 tysięcy rocznie . Dlaczego zawsze kosztem klientów ?
Dodano: 08.01.2019 11:33    Przez: ~nie korzystam ale pytam
i od jazdy pustymi autobusami w wigilie,tak jak dzień roboczy i na dodatek przegubowymi masakra.....to są oszczedności...Miasta duże bogate wprowadzaja tam zawsze popołudniu rozkłady jak w święta albo zawieszaja linie na czas wigili a u nas na bogato :)
Dodano: 08.01.2019 11:52    Przez: ~PASAŻER
Tak jest, roczną pensję prezesa zrównać z miesięczną pensją rajstopek prezesa Glapcia.
Dodano: 08.01.2019 13:31    Przez: ~ewa
No prosze. I znowu do i z Kazimierza trzeba bedzie z buta zasuwac? Nie dosc ze miedzy godzina 12 a prawie 15 jest 0 autobusu to pewnie dalej zabiora. Nie wspomne o weekendzie. 3 autobusy przez caly dzien !! A autobus ktory jezdzi po 14 ,50 przez Kazimierz do elektrowni ? Daja stara stonke gdzie uczniowie stoja jeden na drugim? NAPISZCIE PO PROSTU ZE BRAK KIEROWCOW A NIE ZMIANA BUDZETU !! JAK maja robic za grosze na tych trupach to wola inna prace !! Koninskie ZADUPIE.
Dodano: 08.01.2019 11:43    Przez: ~hanabunda
A widziales nowy rozklad ze tak piszesz?
Dodano: 08.01.2019 18:09    Przez: ~Koninianin
Najpierw zobacz jak beda jezdzily te autobusy dla mnie sensownie mozna rozklad zobqczyc na fejsbooku konin.mam prawo wiedziec