Dzisiaj jest wtorek 22 października 2019, imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18572) SPORT FORUM FIRMY (5388) PRACA (42) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 13oC
Jutropogoda
15 / 11oC
Pojutrzepogoda
17 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Luźna gierka: Dwa trudne testy przed Medykiem na k ... (0)Baja Europe łupem Kamena Rally Team. Pierwsi w gen ... (0)

Lekarze do uczniów i rodziców: bezpieczne ferie zależą od was

Dodano: 12.01.2019 13:12

Tegoroczne ferie zimowe w Wielkopolsce rozpoczynają się 14 stycznia i potrwają do 27 stycznia. Z wypoczynku skorzystają tysiące uczniów.

- Ruch na świeżym powietrzu to nieocenione dobrodziejstwo, szczególnie dla młodego organizmu spędzającego długie godziny nad książkami. To świetna okazja na dotlenienie mózgu i poprawy kondycji fizycznej. Zachęcamy do zabaw na śniegu, ale radzimy unikać ryzykownych sytuacji. Do zjazdów na sankach wybierajmy miejsca z dala od ruchliwych ulic i skrzyżowań. Łyżwiarze powinni korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na zamarznięte tafle jezior, kanałów, czy stawów. Lód, nawet jeśli z pozoru wydaje się gruby, w każdej chwili może się załamać – ostrzega Bożena Janicka.

Bardzo ważny jest sposób ubierania dostosowany do panującej temperatury, tak aby organizmu ani zbytnio nie wychłodzić, ani nie przegrzać. Na głowie zawsze powinna być czapka, a na szyi szal. Ważne są rękawice i ciepłe, nieprzemakalne buty. Na stoku głowę powinien chronić kask, a oczy przeciwsłoneczne okulary lub gogle. Twarz sparujemy kremami z filtrem UV. Minusowe temperatury, mroźny wiatr i rażące słońce to prawdziwa mieszanka wybuchowa dla cery.  Gdy zimno, organizm domaga się ciepła, także od środka. Dlatego ważna jest dieta. W codziennym menu podstawą powinny być warzywa i owoce oraz pełnoziarniste pieczywo. Witaminy A, C i E, zwiększają odporność organizmu i regulują metabolizm (zalecane dostępne pomidory, papryka czerwona, brokuły, seler naciowy i pomarańcze). Jeśli zmarzniemy, nieoceniona jest gorąca herbatka z cytryną i imbirem oraz sok z czarnej porzeczki i dzikiej róży.

- Nasze porady kierujemy nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do rodziców. Interesujmy się tym, jak nasze dzieci spędzają wolny czas – apelują lekarze PPOZ.

Kilka ważnych porad:

- Dużo czasu spędzaj na świeżym powietrzu – pamiętaj sport to zdrowie!

- Uprawiaj sporty zimowe w miejscach do tego przeznaczonych – unikaj zamarzniętych stawów i jezior

- Ubieraj się stosownie do pogody, unikaj wyziębienia i przegrzania

- Pamiętaj o zdrowym odżywianiu i diecie bogatej w witaminy

- Nie korzystaj ze wspólnych naczyń, nie pij z tej samej butelki co inni, nie dawaj „gryza”

- Myj owoce i warzywa przed spożyciem - a przed jedzeniem myj ręce

- Unikaj dużych skupisk ludzi - unikaj kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi

- Przestrzegaj zasad higieny osobistej - gdy kaszlesz i kichasz używaj chusteczek higienicznych do zasłonięcia ust i nosa, a chusteczki wyrzucaj po jednorazowym użyciu

- Nie zawieraj przygodnych znajomości (także przez Internet)

- Nie przyjmuj prezentów od obcych – mogą to być narkotyki!

- Unikaj dopalaczy – to śmiertelnie groźna trucizna!

- Zapamiętaj najważniejsze numery alarmowe: Policja – 997, Straż Pożarna – 998, Pogotowie Ratunkowe – 999, lub 112!

W związku z tym, że wiele osób decyduje się na wyjazd na zimowiska (także za granicę), lekarze PPOZ podpowiadają, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy. W kraju, poza miejscem zamieszkania mamy prawo skorzystać z pomocy lekarskiej w przychodni działającej w miejscu tymczasowego pobytu, w godz. 18.00- 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy należy zgłosić się do ambulatorium tzw. wieczorynki. W sytuacjach poważnego zagrożenia zdrowia pomocy, należy szukać w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w najbliższym szpitalu. Gdy znajdziemy się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych uzasadnione jest wezwanie karetki pogotowia ratunkowego wykręcamy numer alarmowy 999 lub 112.

W przypadku, gdy dziecko wyjeżdża na obóz zimowy, a cierpi na chorobę przewlekłą, należy zaopatrzyć je w zażywane dotychczas leki i pisemnie poinformować opiekunów o tym, na co dziecko jest uczulone. W razie potrzeby można także skorzystać z wizyty miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ-em.

Zanim zdecydujemy się wyjechać na ferie za granicę powinniśmy postarać się o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W razie zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku karta gwarantuje darmową pomoc lekarską na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Karta wystawiana jest dla każdego członka rodziny. Podpisany wniosek na wydanie EKUZ można przesłać do oddziału wojewódzkiego NFZ-u pocztą, e-mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP bądź faksem. Należy zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w danym kraju. Podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek działających w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia, za leczenie prywatne płacimy we własnym zakresie.

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:lekarze rodzinni,   PPOZ,   Bożena Janicka,   ferie,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Przed przeznaczeniem się nie ucieknie !!!
Dodano: 12.01.2019 17:45    Przez: ~Mundek
To prawda .
Dodano: 12.01.2019 20:59    Przez: ~Ona
Życie ludzkie jest w rękach Boga, to nie znaczy, że można z nim igrać zamykając się Escape Roomach.
Dodano: 12.01.2019 18:29    Przez: ~Chrzescijanin

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.