Dzisiaj jest czwartek 17 października 2019, imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17912) SPORT FORUM FIRMY (5382) PRACA (43) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 12oC
Jutropogoda
15 / 14oC
Pojutrzepogoda
16 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Żdżary. Patronka szkoły przybyła z Australii i pos ... (0)Konin. Inspektorzy Transportu Drogowego kontrolowa ... (6)

Kto rozmawiał z Gierkiem podczas gospodarskich wizyt w Koninie?

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 3.05.2019 01:00

Ten pan w kapeluszu, stojący na publikowanym zdjęciu z prawej strony, to Edward Gierek podczas bardzo krótkiej wizyty w Koninie w marcu 1973 roku. Choć nie był premierem ani nie piastował żadnych funkcji państwowych, to on decydował o tym, co działo się w kraju.

Nie o nim jest ten artykuł, ale o ówczesnym Koninie i zainteresowaniu naszym miastem najważniejszych ludzi w państwie, jednak dla zrozumienia przez ludzi młodych kontekstu koniecznych jest kilka zdań o pierwszym sekretarzu.

Dobrobyt na kredyt

Pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej był szefem partii komunistycznej w Polsce, a więc i państwa. Ważniejszy był bowiem od premiera i jego ministrów, bo – jak wtedy tłumaczono – rząd rządził a partia tym rządzeniem kierowała.

Edward Gierek w pierwszych latach swoich rządów rozbudził olbrzymie nadzieje Polaków na polepszenie jakości życia, bo dzięki kredytom, obficie zaciąganym w zachodniej Europie, ich wydatki konsumpcyjne wzrosły o ponad połowę. Po pięciu latach okazało się, że spora część owych pożyczek została przejedzona a reszta zmarnowana przez niewydolną gospodarkę, co w drugiej połowie lat siedemdziesiątych doprowadziło do kryzysu i w rezultacie wybuchu masowych strajków w sierpniu 1980 roku.

Nie miał czasu

Edward Gierek odwiedził w marcu 1973 roku nie tyle Konin, co walcownię aluminium, która kilka miesięcy wcześniej została oddana do użytku. Przed terminem – oczywiście. Towarzysz pierwszy sekretarz wpadł obejrzeć jedną ze sztandarowych inwestycji tamtego czasu w drodze na partyjną konferencję w Poznaniu, więc czasu za dużo nie miał. Porozmawiał krótko z kilkoma pracownikami, podszedł do pulpitu sterowniczego walcarki gorącej (gdzie zrobiono mu, jak się domyślam, publikowane zdjęcie), by zapytać, ile aluminium walcują w ciągu dnia.

strona 1 z 3
1 2 3
Kto rozmawiał z Gierkiem podczas gospodarskich wizyt w Koninie?
Slajd 1/4

Kto rozmawiał z Gierkiem podczas gospodarskich wizyt w Koninie?

slajd 1 z 4

Ten pan w kapeluszu, stojący z prawej strony, to Edward Gierek, podczas bardzo krótkiej wizyty w Koninie w marcu 1973 roku. Choć nie był premierem ani nie piastował żadnych funkcji państwowych, to on decydował o tym, co działo się w kraju.

Kto rozmawiał z Gierkiem podczas gospodarskich wizyt w Koninie?

slajd 2 z 4

Ten pan w kapeluszu, stojący z prawej strony, to Edward Gierek, podczas bardzo krótkiej wizyty w Koninie w marcu 1973 roku. Choć nie był premierem ani nie piastował żadnych funkcji państwowych, to on decydował o tym, co działo się w kraju.

Kto rozmawiał z Gierkiem podczas gospodarskich wizyt w Koninie?

slajd 3 z 4

Ten pan w kapeluszu, stojący z prawej strony, to Edward Gierek, podczas bardzo krótkiej wizyty w Koninie w marcu 1973 roku. Choć nie był premierem ani nie piastował żadnych funkcji państwowych, to on decydował o tym, co działo się w kraju.

następny slajdpoprzedni slajd

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Praca była aa teraz nawet mosty odmawiają posłuszeństwa
Dodano: 3.05.2019 08:46    Przez: ~Jaro
I dziwnym trafem nie można tych kredytów spłacić. Poszukaj ile Gierek zostawił kredytów oraz ile jest teraz. Dawniej jak miał powstać szpital to wpadali geodezji na działkę, mierzyli a zaraz za nimi robotnicy. Rok i szpital stał, bez rozwiniętej techniki. A teraz, 5 lat na dokumentację, z 5 lat na budowę a rok po oddaniu obiekt trzeba remontować. Ta sama sytuacja odnosi się również do dróg. Miasto Konin całe stworzyli komuniści. Ulice, bloki, urzędy, kina a teraz? Supermarkety....
Dodano: 3.05.2019 08:58    Przez: ~Knur
Za gierka było lepiej jak teraz jest w Koninie miasto przynajmniej się rozwijało a nie cofało
Dodano: 3.05.2019 07:54    Przez: ~Klakier
Ano skłócone bo reszta robi wszystko by odsunąć jaro od władzy. Koalicje, i inne bzdury... Ale naród to widzi i nie jest głupi co robią inne partie... nie liczy się dobro ludzi tylko byle się to pozbyć... to jest śmieszne
Dodano: 3.05.2019 08:25    Przez: ~hah
Twoja klakiernia z po zadała się z Millerami cimosiewiczami itp ludźmi którzy w tej socjalistycznej maszynie zaczynali swoje polityczne kariery !!
Dodano: 3.05.2019 10:23    Przez: ~Uu

KOMENTARZE

Skoro Pan Redaktor „dla zrozumienia przez ludzi młodych” wyjaśnia kim był wówczas Edward Gierek to proszę nie zniekształcać historii (jak notorycznie czyni to bardzo wielu). Albowiem PZPR była partią SOCJALISTYCZNĄ a nie komunistyczną. Jeśli pamięć zawodzi, proszę skonsultować choćby z panem Stanisławem S.
Dodano: 03.05.2019 01:45    Przez: ~ww
Nie przesadzałbym z opinie, że PZPR to byłą partia socjalistyczna. Dzisiaj również mamy do czynienia z gospodarskimi wizytami różnych Matouszy czy - w wyjątkowych przypadkach z wizyta 1 sekretarza KC PiS Jarosława K. zwanego kartoflem. I dzisiaj mówimy o PiS jako partii prawicowej choć w rzeczywistości jest populistyczna formacja lewicowa notorycznie łamiąca wszelkie prawa z konstytucją na czele a czele i równie skrupulatnie obsadzająca stanowiska w spółkach państwowych jak jej mentorka PZPR. Więc o co tyle hałasu!
Dodano: 03.05.2019 10:10    Przez: ~jaś
autor: Robert Olejnik jesteś hipokrytą, każdy komentarz niezgodny z linia Pana partii jest wcześniej, czy później usuwany. Jesteś Pan zakamuflowana V kolumną, finansowaną przez grupę, która chce odzyskać w Polsce źródło swoich dochodów. Pana mocodawców charakteryzuje skrajny antypolonizm, a Pan gorliwie za Judaszowe srebrniki wspomagasz ich. Wyższość czego nad czym Pan chcesz wykazać? Wskaż Pan beneficjentów tamtych czasów, ich spadkobierców obecnych. Wielka mistyfikacja zwana PRL nie była niezależnym bytem i tu trzeba mówić prawdę, kto za ten "teatr" kasował i chce kasować dalej.
Dodano: 03.05.2019 12:52    Przez: ~kto za ten "teatr" kasował
Do autor: Robert Olejnik - rozumiem Pana, że każdy musi za coś żyć i zawsze jak ktoś płaci to wymaga. Ale w imię czego uważasz Pan, że wszyscy muszą być naiwni i podatni na propagandę? To ubliża Pana inteligencji. Chyba, że taką Panu rolę dano. Mnie też zdarzało się przekonywać ludzi do tego, w co sam nie wierzyłem, a teraz więcej czasu i wysiłku mnie kosztuje "odkręcenie" tego. Wie Pan, jak ja się z tym wszystkim czuję?
Dodano: 03.05.2019 13:20    Przez: ~prawda wyzwala
Nie może się Pan powstrzymać od usuwania komentarzy? Musi się Pan zachowywać jak zwykły aparatczyk? Jak Pan może ludziom w oczy patrzeć? Pana dzieci będą się za Pana musiały wstydzić, bo dla Pana uczucie wstydu jest obce.
Dodano: 03.05.2019 15:28    Przez: ~za jakie pieniądze
Towarzysze, pamiętam was, w rękach mieliście czerwone szturmówki, równość i braterstwo na transparentach, a w kieszeniach pozostałą część naszej wypłaty i premię za naszą pracę. To były piękne dla was czasy, musicie to miło wspominać. Jest co wspominać.
Dodano: 04.05.2019 04:31    Przez: ~Towarzysze
Towarzysze pamiętacie, co się robiło z wywrotowcami, wrogami socjalizmu? Wystarczył jeden telefon, SB uciszyła każdego, koniec fermentu i nastrój się poprawiał. To były czasy. Teraz bezprawie, wszyscy narzekają i nie wolno nic z tym zrobić. Mało tego na pochód nie ma komu iść, a kiedyś...
Dodano: 04.05.2019 04:49    Przez: ~Towarzysze
Mili Państwo, szanowni Internauci, Panie i Panowie Redaktorzy, tak się złożyło, że jestem młodym robotnikiem. Historia nie jest moją mocną stroną, po prostu nikomu i mnie samemu na tym nie zależało. Dlatego proszę pomóżcie mi zrozumieć fakt, że jako robotnik, kiedyś z godną reprezentacją, teraz jestem powszechnie pomijany. Co Wam złego zrobił kiedyś robotnik, że tak niegodziwie ukarano go i rozwiązano Polską zjednoczoną Partię Robotniczą? Czy my robotnicy nie możemy mieć swojej partii, czy nas już się wyklucza ze społeczeństwa? Chłopi nawet partię mają, te różne ...też i nikomu to nie przeszkadza?
Dodano: 04.05.2019 05:14    Przez: ~wykluczony
Panie Robercie dziś jest podobnie bo błogosławiony Jarosław nie będąc sekretarzem tylko naczelnikiem wizytuje miasta decyduje o naszym losie zwalnia i zamyka ludzi, polepsza nasz dobrobyt, pasie kler ~ Tadeusza otwiera i zamyka drogi i zaklady pracy - mamy tak samo.
Dodano: 03.05.2019 05:17    Przez: ~Marian
Marian masz rację po Panu Edwardzie pozostały szkoła osiedla szpitale zakłady pracy nowe drogi a po jaro skłócony naród zapasiony kler odrodzony faszyzm wycięte lasy.
Dodano: 03.05.2019 05:33    Przez: ~Emeryt
Ano skłócone bo reszta robi wszystko by odsunąć jaro od władzy. Koalicje, i inne bzdury... Ale naród to widzi i nie jest głupi co robią inne partie... nie liczy się dobro ludzi tylko byle się to pozbyć... to jest śmieszne
Dodano: 03.05.2019 08:25    Przez: ~hah
Twoja klakiernia z po zadała się z Millerami cimosiewiczami itp ludźmi którzy w tej socjalistycznej maszynie zaczynali swoje polityczne kariery !!
Dodano: 03.05.2019 10:23    Przez: ~Uu
Za gierka było lepiej jak teraz jest w Koninie miasto przynajmniej się rozwijało a nie cofało
Dodano: 03.05.2019 07:54    Przez: ~Klakier
Praca była aa teraz nawet mosty odmawiają posłuszeństwa
Dodano: 03.05.2019 08:46    Przez: ~Jaro
Tak, a teraz to Państwo nie jest zadłużone ani trochę... Co za bzdury Pan wypisuje!
Dodano: 03.05.2019 08:00    Przez: ~Observer
komuniści pamiętajcie że to nie pzpr zbudował Polske tylko ludzie i kredyty za które łatwo żyliście a które pokolenie waszych dzieci spłaca
Dodano: 03.05.2019 08:17    Przez: ~ddd
Do dziś komuna w miasteczku święto Flagi Narodowej aaa Unijne wiszą moje są barwy BIAŁO -CZERWONE i tak zostanie
Dodano: 03.05.2019 08:48    Przez: ~Mik
I dziwnym trafem nie można tych kredytów spłacić. Poszukaj ile Gierek zostawił kredytów oraz ile jest teraz. Dawniej jak miał powstać szpital to wpadali geodezji na działkę, mierzyli a zaraz za nimi robotnicy. Rok i szpital stał, bez rozwiniętej techniki. A teraz, 5 lat na dokumentację, z 5 lat na budowę a rok po oddaniu obiekt trzeba remontować. Ta sama sytuacja odnosi się również do dróg. Miasto Konin całe stworzyli komuniści. Ulice, bloki, urzędy, kina a teraz? Supermarkety....
Dodano: 03.05.2019 08:58    Przez: ~Knur
~Knur obejżyj na Szpitalnej swój sukces. Nie wiem, czy dożyjesz zakończenia budowy szpitala.
Dodano: 03.05.2019 13:27    Przez: ~PZPR
PZPR, a na jakie lata przypadła rozbudowa szpitala? Jak sobie przypomnisz to będziesz znał odpowiedź. Ja nie wychowalam komunizmu ale też i go nie opluwam. Komunizm przeszkadzał tym którzy chcieli się wybić. Szkoda że wybić nie mógł się każdy, dlatego teraz mamy polskich oligarchow z miliardami lub milionami na koncie. Gdy zaczniesz o nich czytać to walczyli z Komunizmem a zarazem z nim kolaborowali.
Dodano: 04.05.2019 08:48    Przez: ~Knur
Jarek na potrzeby poprzednich wyborów nazwał Gierka WIELKIL POLSKIM PATRIOTĄ! Znowu łgał jak cały Pis? Jarek, ćwierćinteligent, niczym Gomułka rządz polską za nic nie odpowiadając. Ma przydupasów... lizusów, sługusów, którym w nagrodę da dorobić w Brukseli
Dodano: 03.05.2019 09:22    Przez: ~Smutny Jan
Kto wprowadzał Polskę do Europy i NATO? Nie Jarek, a Olek Kwaśniewski i Miler = nie w smak to PiSowi. Zmienią podręczniki, niektórych pominą, wygumkują. Jarek marzy o Napoleonie, ale prócz nikczemnego wzrostu nic za nim nie przemawia.
Dodano: 03.05.2019 09:26    Przez: ~żenada
~żenada znalazłeś jednak winnych, bo do dzisiaj wypierają się niektórych swoich podpisów. Wy towarzysze podpiszcie(w tym momencie koperta), a zapłacą i tak następni. Ciekawe, co jeszcze podpisaliście, co leży w szufladach u Merkel.
Dodano: 03.05.2019 13:34    Przez: ~scheda po POstKOmunistach
Zupełnie tak samo jak dziś pod rządami podlaskich nieudaczników.
Dodano: 03.05.2019 09:43    Przez: ~Tomcio paluch
Tak masz racje tylko marszałek pracuje na małoletniej Ukraince na tym podlasiu ze aż iskry lecą atak niewinnie wyglada i on tylko pielił bo z wykształcenia ogrodnik.
Dodano: 03.05.2019 10:08    Przez: ~Kazek
Nomen, omen podobnie jak teraz, Pinokio rządzi a jarkacz tym rządzeniem kieruje ręką sprawiedliwości ludowej cycuś tam. Autorowi artykułu wytykam pewną konfabulację, nie da się przejeść Huty Aluminium w Koninie,nie da się zeżreć innych inwestycji.. Paku, Konwartu. Pisać należy również niewygodną prawdę, jak to demokratyczna władza załatwiła region koniński w sposób szczególnie bezpardonowy.... trochę boli ale kłamstwo jeszcze bardziej.
Dodano: 03.05.2019 10:03    Przez: ~Father Joseph OP aus Nieders
1 z 3
123>>