Dzisiaj jest środa 21 kwietnia 2021, imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17585) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (55) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 6oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zostało ostatnie miejsce. Matuszak jedzie na kwali ... (0)Konin. Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej na ul. ... (2)

OBLICZA KOBIETY. Między modą a sztuką

Materiał promocyjny

Dodano: 20.02.2020 10:15

„Oblicza kobiety. Między modą a sztuką” to pokaz kolekcji Moniki Izabeli Kostrzewy oraz prac studentów Pracowni Sztuk Projektowych WPA UAM w Kaliszu. Pokaz połączony będzie z modowym panelem dyskusyjnym. Zapraszamy już 8 marca o 17.00 do Młodzieżowego Domu Kultury.

Kolekcje Moniki Izabeli Kostrzewy są najczęściej efektem ciekawych zderzeń barw, form i faktur. W najnowszej propozycji znanemu od ponad dwóch tysięcy lat papierowi kreatorka nadała cechy tkaniny i zestawiła go z równie wyjątkową strukturą, jaką jest skóra. Skóra, pergamin czy papier, choć zdają się całkowicie od siebie różnić, to jednak mają wiele punktów stycznych. Można powiedzieć, że zawsze odgrywały istotną rolę w rozwoju kultury, nauki, sztuki i cywilizacji. Pozostając szlachetną materią „przyjmowały” znaki czasu, filozoficznych i obyczajowych przemian oraz estetycznych rewolucji. Dla projektantki papier i skóra są kopalnią kreacyjnych rozwiązań, których efektem są ubiory na pograniczu soft sculpture, malarstwa materii i formy użytkowej. Budzą jednocześnie mocne skojarzenia z procesem przemijania, będącym nieodłącznym elementem ludzkiego istnienia. Exitium humani corporis następuje poza naszą wolą i wbrew naszej chęci pokonania czasu. Świadomość upływu czasu połączona z baczną obserwacją obrazów i zjawisk natury pozwoliła Monice Izabeli Kostrzewie na przygotowanie – przy użyciu złożonego języka plastyczno-projektowego - autorskiej kolekcji ujmującej złożoność kobiecej natury. Przywołując myśl znanego francuskiego filozofa i estety, Paula Souriau, z książki „La beauté rationnelle”: „Nie może być sprzeczności między tym, co piękne, a tym, co użyteczne [.]”, autorka starała się przygotować kolekcję ubiorów, która będzie emanowała nie tylko artystycznym pięknem, ale także funkcjonalnością, pozwalającą na komfortowe jej użytkowanie. Warto zwrócić uwagę, że stworzone przez Kostrzewę formy nie są dane raz na zawsze, że można je modyfikować, a poszczególne elementy, zwłaszcza papierowe, traktować jak biżuterię na wyjątkowe okazje. Dzięki dekonstrukcji w strojach o charakterze unikatowym można zmieniać ich funkcję, czyniąc z nich całodzienny ubiór eleganckiej, współczesnej kobiety.

Prof.  UAM dr hab. Monika Izabela Kostrzewa na co dzień jest także wykładowcą Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu, gdzie prowadzi Pracownię Sztuk Projektowych. Spod jej skrzydeł w modowy świat wyfrunęło wielu grafików, projektantów i specjalistów zajmujących się odzieżowymi markami. Na naszą prośbę w niedzielny wieczór oprócz jej pokazu „Oblicza kobiety” będziemy mogli zobaczyć także trzy kolekcje studentów: Edyty Cichomskiej, Małgorzaty Pawlik i Adama Grześkowiaka. Spotkanie z Panią Profesor – zgodnie z podtytułem „Między modą a sztuką” - będzie także okazją do rozmów o artystycznej stronie projektowania ubiorów i o potrzebie indywidualnego podejścia do swego wyglądu.

Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury i Sztuki oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ckis,   miasto kobietDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.