Dzisiaj jest sobota 4 kwietnia 2020, imieniny: Izydora, Wacława, Platona WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17445) SPORT FORUM FIRMY (5474) PRACA (26) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 2oC
Jutropogoda
9 / 5oC
Pojutrzepogoda
12 / 9oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Ślesin. Kilka tysięcy bezpłatnych masek do rozdani ... (4)Pracownicy pogotowia mają miejsce odpoczynku międz ... (4)

Konin. Zarzuty dla trzech osób za składowisko przy Marantowskiej

Dodano: 24.02.2020 11:20

Miasto Konin jako poszkodowany w sprawie nielegalnego składowiska odpadów przy ul. Marantowskiej. Trzy osoby z zarzutami dotyczącymi tego składowiska. Czy sprawa w sądzie rozwiąże problem nielegalnego wyspiska śmieci? 

O sprawie poinformował na konferencji prasowej Piotr Korytkowski, prezydent Konina. Oszacowano, że na problematycznym składowisku zalega około 50 tysięcy ton. Na skutek złożenia przez prezydenta Konina w 2018 roku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na składowaniu odpadów wbrew obowiązującym przepisom prawa, ruszyło postępowanie, które zakończyło się aktem oskarżenia dla trzech osób. Wkrótce w Koninie rozpocznie się proces z artykułu 183 Kodeksu karnego, a są to przestępstwa przeciwko środowisku. „ Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w wyznaczonych rozmiarach podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat”.

- Miasto występuje w roli poszkodowanego, jednakże nasi pełnomocnicy prawni czynią starania o to, aby miasto było również oskarżycielem posiłkowym – poinformował Piotr Korytkowski. - Pozytywnym objawem prowadzonego już postępowania było to, że jeden z oskarżonych został zmobilizowany do tego, aby usunąć część odpadów, które tam składował. Były to odpady drukarskie. Pozostaje jeszcze znaczna część odpadów, które określane są jako komunalne zmieszane i prawdopodobnie przyjechały do Polski z zagranicy.

Prezydent Konina wspomniał jak trudno samorządom walczyć z tego typu wysypiskami śmieci. - Samorządy w skali całego kraju sygnalizują, że potrzebne są systemowe rozwiązania związane z gospodarowaniem odpadami. Stworzenie takich przepisów, które uniemożliwią lokalizowanie takich składowisk. Teraz możemy dochodzić swoich praw sądownie. Samorządy powinny być wsparte poprzez działania rządu przy likwidacji nielegalnych składowisk śmieci.

- Udało się doprowadzić do aktu oskarżenia i była tu aktywna rola miasta bowiem dostarczyliśmy wiele materiałów do prokuratury, aby nie nastąpiło umorzenie postępowania – dodał Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina. - W wyniku postępowania karnego udało się już w części pozbyć odpadów niebezpiecznych. Wielokrotnie wzywaliśmy właścicieli do zabrania śmieci. Dopiero postępowanie karne, które w drugim etapie przyjęło taki bieg, spowodowało, że jeden z tych oskarżonych zabrał odpady. To tło postępowania karnego spowodowało, że żądania spełniono w zakresie odpadów niebezpiecznych.

  • Zarzuty dla trzech osób. Wraca sprawa śmieci przy Marantowskiej

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

trzech plastusi za stołem uchachani po pachy....
Dodano: 24.02.2020 19:29    Przez: red
avatar Rozumiem, ze radość na twarzach jest z powodu, że pozwani na własny koszt usuną składowisko odpadów i naprawią ewentualne szkody na środowisku. Teraz juz wiem dlaczego urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska udawali dłuższy czas, że niczego nie widzą. Sprytne.
Dodano: 24.02.2020 15:53    Przez: Józef Bąk

KOMENTARZE

avatar Rozumiem, ze radość na twarzach jest z powodu, że pozwani na własny koszt usuną składowisko odpadów i naprawią ewentualne szkody na środowisku. Teraz juz wiem dlaczego urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska udawali dłuższy czas, że niczego nie widzą. Sprytne.
Dodano: 24.02.2020 15:53    Przez: Józef Bąk
trzech plastusi za stołem uchachani po pachy....
Dodano: 24.02.2020 19:29    Przez: red

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.