Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNasze Sprawy. Co dalej ze Wschodnią Wielkopolską?

Nasze Sprawy. Co dalej ze Wschodnią Wielkopolską?

Dodano:
Nasze Sprawy. Co dalej ze Wschodnią Wielkopolską?

 - O tym, że Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, będzie się zwijać, a nie rozwijać,było wiadomo już 8 lat temu. Doszło do poważnych zaniedbań zarówno ze strony PO, jak i PiS. Trwająca od kilku lat walka o budowę odkrywki Ościsłowo była stratą czasu - tak skomentował zwolnienia grupowe w PAK i wstrzymanie wydobycia na odkrywce Adamów -Kuba Gogolewski z Koalicji Rozwój Tak -Odkrywki Nie. Tymczasem poseł Tomasz Nowak z PO, który walczył o tę inwestycję i jeszcze dwa lata temu twierdził, że jest ona regionowi bardzo potrzebna, podczas Naszych Spraw ostatecznie pożegnał się z Ościsłowem.

W przyszłym roku Wielkopolska Wschodnia chce aplikować o pieniądze na złagodzenie skutków odchodzenia od węgla w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jednak pandemia spowolniła pracę- przyznaje Agata Kuźmińska ze Zmieniamy Konin.

- Utrudnione są rozmowy, spotkania, nie można organizować debat publicznych i konsultacji społecznych - dodała.

- W tej sytuacji Wielkopolsce Wschodniej, a także sąsiednim gminom, które ucierpiały w wyniku działalności kopalni, bardzo potrzebne jest wsparcie rządu- po to, aby zaabsorbować jak najwięcej unijnych pieniędzy na łagodzenie skutków transformacji- stwierdził Gogolewski.

Wtórował mu poseł Tomasz Nowak, który przypomniał, że od 3 lat wspólnie z samorządami zabiega o stworzenie rządowego programu dla Wielkopolski Wschodniej, podobnego do tego, z jakiego korzysta Śląsk. Jego zdaniem, teraz kiedy pandemia przyspieszyła negatywne zjawiska,powinna powstać tarcza antykryzysowa dla tego terenu.

- O pomocy dla Wielkopolski Wschodniej rozmawiam w ministerstwach. Musimy zastanawiać się co po górnictwie, wszystkie ręce na pokład- stwierdził poseł PiS Ryszard Bartosik.

Nasze Sprawy. Co dalej ze Wschodnią Wielkopolską?
Czytaj więcej na temat:nasze sprawy,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole