Skocz do zawartości
LM.plWiadomościNasze Sprawy. Co dalej ze Wschodnią Wielkopolską?

Nasze Sprawy. Co dalej ze Wschodnią Wielkopolską?

Dodano:
Nasze Sprawy. Co dalej ze Wschodnią Wielkopolską?

 - O tym, że Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, będzie się zwijać, a nie rozwijać,było wiadomo już 8 lat temu. Doszło do poważnych zaniedbań zarówno ze strony PO, jak i PiS. Trwająca od kilku lat walka o budowę odkrywki Ościsłowo była stratą czasu - tak skomentował zwolnienia grupowe w PAK i wstrzymanie wydobycia na odkrywce Adamów -Kuba Gogolewski z Koalicji Rozwój Tak -Odkrywki Nie. Tymczasem poseł Tomasz Nowak z PO, który walczył o tę inwestycję i jeszcze dwa lata temu twierdził, że jest ona regionowi bardzo potrzebna, podczas Naszych Spraw ostatecznie pożegnał się z Ościsłowem.

W przyszłym roku Wielkopolska Wschodnia chce aplikować o pieniądze na złagodzenie skutków odchodzenia od węgla w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jednak pandemia spowolniła pracę- przyznaje Agata Kuźmińska ze Zmieniamy Konin.

- Utrudnione są rozmowy, spotkania, nie można organizować debat publicznych i konsultacji społecznych - dodała.

- W tej sytuacji Wielkopolsce Wschodniej, a także sąsiednim gminom, które ucierpiały w wyniku działalności kopalni, bardzo potrzebne jest wsparcie rządu- po to, aby zaabsorbować jak najwięcej unijnych pieniędzy na łagodzenie skutków transformacji- stwierdził Gogolewski.

Wtórował mu poseł Tomasz Nowak, który przypomniał, że od 3 lat wspólnie z samorządami zabiega o stworzenie rządowego programu dla Wielkopolski Wschodniej, podobnego do tego, z jakiego korzysta Śląsk. Jego zdaniem, teraz kiedy pandemia przyspieszyła negatywne zjawiska,powinna powstać tarcza antykryzysowa dla tego terenu.

- O pomocy dla Wielkopolski Wschodniej rozmawiam w ministerstwach. Musimy zastanawiać się co po górnictwie, wszystkie ręce na pokład- stwierdził poseł PiS Ryszard Bartosik.

Nasze Sprawy. Co dalej ze Wschodnią Wielkopolską?
Czytaj więcej na temat:nasze sprawy,
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole