Dzisiaj jest niedziela 20 czerwca 2021, imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16417) SPORT FORUM FIRMY (5606) PRACA (73) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
24 / 21oC
Jutropogoda
28 / 20oC
Pojutrzepogoda
27 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin Cup 2021. Potrójna wygrana Agaty Dahlke-Burd ... (0)Akademia Przedsiębiorczości w I LO. Otworzą sklep ... (0)

Czy wiesz jak przyspieszyć powrót do zdrowia w trakcie rekonwalescencji?

Materiał promocyjny

Dodano: 2.07.2020 14:26

Rekonwalescencja po chorobie to bardzo wymagający czas dla organizmu. Bardzo istotną rolę odgrywa w nim prawidłowa dieta. Dowiedz się, jak w 5 krokach przyspieszyć powrót do zdrowia.

Składniki odżywcze i witaminy w procesie zdrowienia

Czy wiesz, że zapotrzebowanie na witaminy i minerały, jak również składniki odżywcze w diecie może się zwiększać o 20% w czasie rekonwalescencji? Wynika to z faktu, że Twój organizm potrzebuje składników budulcowych do regeneracji. Poza tym zachodzą w Tobie wzmożone procesy metaboliczne, których zadaniem jest m.in. usunięcie obumarłych komórek, pozostałości po patogenach czy lekach, jak również wymiana niektórych tkanek.

Dlatego niekiedy zwykła, tradycyjna dieta to za mało. W zależności od tego, jaką chorobę przebyłeś i jakiej terapii byłeś poddawany, Twoja dieta powinna obfitować w niektóre składniki, a niekiedy wykluczać spożywanie innych grup produktów. Aby się dowiedzieć więcej, warto dokładnie omówić kwestię diety z lekarzem prowadzącym, jak również udać się do dietetyka po poradę. Może się zdarzyć, że sugerowane przez specjalistów zmiany żywieniowe na okres rekonwalescencji będą przewyższać Twój apetyt lub możliwości w zakresie przygotowywania posiłków. W takim przypadku wygodnym rozwiązaniem okażą się suplementy pokarmowe.

Żywność medyczna a rekonwalescencja

Profesjonalna żywność medyczna dostępna na MojFresubin.pl odpowiada potrzebom poszczególnych grup pacjentów i rekonwalescentów. Wśród oferowanych produktów znajdziesz nie tylko suplementy dla osób w okresie okołooperacyjnym, ale również borykających się z cukrzycą, niewydolnością nerek czy chorobami nowotworowymi. Warto pamiętać, że osoby u których nastąpiło ozdrowienie z chorób uznawanych za ciężkie i przewlekłe, nadal powinny zachowywać ścisłą dietę taką, jak w czasie rekonwalescencji.

Chemioterapia i radiologia mogą zwiększać zapotrzebowanie na białko nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do potrzeb sprzed choroby - dostarczenie go ze zwykłą dietą jest bardzo trudne. Preparat Fresubin w proszku idealnie sprawdza się jako sposób na zwiększenie kaloryczności i odżywczych walorów potraw bez zwiększania ich objętości.

Świeże warzywa i owoce w rekonwalescencji

Produkty świeże i sezonowe powinny stanowić podstawę jadłospisu każdego rekonwalescenta. Warto jednak mieć na uwadze, że osoby po chemioterapii lub poważnych operacjach przełyku mogą doświadczać dysfagii, czyli problemów z przełykaniem. Przygotowywanie potraw o odpowiedniej konsystencji jest zatem bardzo istotne. Jeśli dysfagia uniemożliwia przełykanie dużych posiłków, wsparciem będzie suplement pokarmowy, który można popijać małymi łykami między posiłkami. Takie odżywki medyczne są sterylne, gotowe do spożycia i występują w różnych smakach.

Płyny a rekonwalescencja

Ile litrów wody powinno spożywać się w czasie rekonwalescencji? Specjaliści mówią, że zależy to od wieku pacjenta, przebytej terapii i samej choroby, ale średnio od 1,5 litra do nawet 3 litrów. Niektóre choroby, jak niewydolność nerek, mogą wiązać się z ograniczeniem spożycia płynów - jednak z pewnością pacjent zostanie o tym poinformowany.

Przetworzona żywność a powrót do zdrowia

Wysokoprzetworzona żywność, fast food czy solone przekąski są niewskazane w czasie rekonwalescencji. Ich trawienie wymaga wzmożonego wysiłku i tak już osłabionego przebytą chorobą i terapią organizmu. Niektórzy pacjenci, szczególnie po chemioterapii, doświadczają jednak "zachcianek" na tłuste, słone i mocno doprawione potrawy. Wynika to z faktu osłabienia czucia ich kubków smakowych na skutek terapii. Jest także reakcją na zaburzenie flory bakteryjnej jelit i niedoborów składników odżywczych. W takim przypadku warto przede wszystkim zadbać o to, aby zdrowe i zbilansowane posiłki były mocno doprawione przyprawami i wyraziste w smaku - świetnie w tym celu sprawdzają się zioła. Po drugie, dobrze jest rozważyć włączenie przynajmniej na pewien czas suplementów pokarmowych, które rozwiążą problem deficytów składników odżywczych.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:zdrowieDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.