Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościBadanie holtera czego nie wolno robić?

Badanie holtera czego nie wolno robić?

Materiał promocyjny

Dodano:
Badanie holtera czego nie wolno robić?

Badanie Holtera jest dość znanym i często stosowanym. Jeśli jednak i Ty masz założony holter, sprawdź, czego nie powinieneś robić w trakcie rzeczonego badania.

Badanie Holtera jest popularne i wręcz zalecane niektórym pacjentom co najmniej raz w roku. Jeśli również i ty dostałeś skierowanie na jego wykonanie, pamiętaj, że aby otrzymać możliwie jak najbardziej rzetelne wyniki, nie powinieneś robić kilku czynności.

Badanie Holtera to metoda, która pozwala sprawdzić, w jakim stanie jest serce i jak pracuje przez całą dobę. Dzięki niemu, istnieje możliwość wykrycia potencjalnych zaburzeń i wad pracy. Lekarz zakłada pacjentowi specjalny aparat, który przypomina nieco walkmana. Do lewej piersi przykleja elektrody, które przez kolejną dobę rejestrują wspomnianą pracę serca - dodaje Magdalena Złoczewska, redaktorka w serwisie poprostuzdrowo.pl.
 

Jak zachowywać się przy badaniu Holtera?

Jeśli czeka cię badanie Holtera, pamiętaj, że rzetelne wyniki otrzymasz tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziesz zachowywał się niemal tak, jak codziennie. Podczas badania możesz prowadzić dziennik, zapisywać w nim czas posiłków, kierowania samochodem, jazdy na rowerze, spacerów i tym podobne. Warto również zaznaczać przy konkretnych czynnościach niepokojące objawy, takie jak na przykład zawroty głowy czy kołatanie serca.

Pamiętaj również o tym, aby co jakiś czas sprawdzać, czy elektrody nie odkleiły się od skóry i czy wciąż są podłączone do aparatury. Jeśli dojdzie do odczepienia się którejś z elektrod, możesz ją przykleić za pomocą opatrunku albo plastra w dokładnie tym samym miejscu, w którym się znajdowała. Jeśli natomiast elektrody wypną się z holtera, możesz włożyć kabel ponownie do urządzenia.
 

Badanie holtera czego NIE wolno robić?

Oprócz wykonywania codziennych prac w trakcie badania, pamiętaj również, że kategorycznie zabronione są niektóre czynności. Jeśli nie zastosujesz się do instrukcji, praca urządzenia może zostać zakłócona, a wyniki nie będą miarodajne. Urządzenie bowiem można łatwo uszkodzić.
 

Po pierwsze - nie kąp się i nie myj!

Przede wszystkim najważniejsze jest to, że w trakcie badania kategorycznie nie możesz myć górnych części ciała. Nie wolno brać prysznica ani kąpieli. Urządzenie stosowane do badania metodą Holtera nie jest wodoodporne i jeśli go zamoczysz, uszkodzi się i przestanie działać. Rejestrator jest bardzo delikatny, dlatego nie trudno o jego usterkę. Pamiętaj także o tym, by z holterem nie jechać na basen. Zabronione jest również pływanie.
 

Po drugie - nie używaj koc ani poduszki elektrycznych

Oprócz kąpieli, prysznica oraz pływania, nie wolno używać żadnych poduszek ani też koców elektrycznych. Takie urządzenia mogą zakłócić pracę urządzenia, a wyniki badania nie będą rzetelne. Powstrzymaj się więc od ich zastosowania.
 

Po trzecie - powstrzymaj się od często korzystania z telefonu komórkowego

Lekarze bardzo często zalecają również rzadsze korzystanie z telefonu komórkowego. Smartfon może emitować fale, które zakłócą działanie holtera, dlatego też - jeśli nie musisz - nie używaj go. Odłóż na najbliższą dobę na półkę i skup się na innych czynnościach. Warto również ograniczyć korzystanie z komputera. Jeśli nie musisz go używać w pracy, nie siedź przy nim zbyt długo. Nie chodzi oczywiście o całkowitą rezygnację z tych urządzeń, ale o ograniczenie przesiadywania przed nimi.
 

Po czwarte - nie przełączaj i nie wyłączaj urządzenia

Pamiętaj również o tym, aby nie przyciskać żadnych przycisków na urządzeniu, oprócz guzika sygnalizującego odczuwanie dolegliwości. W żadnym wypadku nie dotykaj innych ani też nie wyłączaj urządzenia. Możesz zresetować dotychczasowe wyniki, przez co może okazać się, że niezbędne będzie powtórzenie badania.

Badanie Holtera jest w pełni bezinwazyjne i bezbolesne, dlatego też nie masz się czego obawiać. Urządzenie nie wywołuje również żadnych skutków ubocznych ani niepożądanych działań. Z drugiej z kolei strony jest zdecydowanie bardziej skuteczne, niż na przykład zwykłe badanie EKG, które trwa zaledwie kilka minut. Badanie metodą Holtera jest w stanie wychwycić wszelkie nieprawidłowości i zaburzenia pracy serca.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, badanie holtera
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole