Dzisiaj jest niedziela 7 marca 2021, imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18086) SPORT FORUM FIRMY (5587) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-1 / -2oC
Jutropogoda
2 / -2oC
Pojutrzepogoda
2 / -3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Półfinał Pucharu Polski. II-ligowcy za silni dla W ... (0)Głośny okrzyk po końcowym gwizdku, Górnik wreszcie ... (5)

Konin. Zmarł Szymon Pawlicki, aktor, działacz Solidarności

Dodano: 25.01.2021 11:15

Dzisiaj rano zmarł Szymon Pawlicki, aktor, działacz Solidarności. Wierny Koninowi i Trójmiastu oraz teatrowi i walce o wolność.

Szymon Pawlicki (ur. 28.02.1935 r. w Koninie) aktor, aktywny działacz „Solidarności”, m.in. członek Prezydium MKZ-u Wolnych Związków Zawodowych w Gdańsku, współorganizator I Przeglądu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki”, aresztowany w grudniu 1980 r. za udział w strajku okupacyjnym w Stoczni Gdańskiej. Był również niezwykle aktywny w okresie transformacji jako wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni w latach 1990-1994, współpracownik Prezydenta RP Lecha Wałęsy, działacz Ligi Morskiej i Rzecznej.

Szymon Pawlicki był bohaterem filmu Andrzeja Mosia "Wspomnienie to cicha nuta". Przypomnijmy, że 24 marca 2020 roku w Kinie Studyjnym „Centrum” w Koninie, z inicjatywy Katarzyny Kubackiej-Seweryn, szefowej Młodzieżowej Akademii Filmowej „Otwórz Oczy” działającej w Konińskim Domu Kultury, odbył się specjalny pokaz dokumentu „Wspomnienie to cicha nuta”. Film został zaprezentowany wówczas z okazji 85. urodzin głównego bohatera - Szymona Pawlickiego. Po ogólnopolskiej premierze w Europejskim Centrum Kultury w Gdańsku, 16 października 2018 r. i konińskiej premierze 30 listopada 2018 r., był to drugi publiczny pokaz filmu w Koninie. Szymon Pawlicki był honorowym gospodarzem Salonów Poezji w KDK. Zainicjował postawienie popiersia Józefa Piłsudskiego przed konińskim ratuszem. 

Przypominamy materiał LM.pl o filmie i jego głównym bohaterze, aby w ten sposób wspomnieć raz jeszcze Szymona Pawlickiego.  

 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Szymon Pawlicki,   wspomnienie to cicha nuta,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Dla ludzi Solidarności, którzy od pierwotnych ideałów nie odeszli, mam pełen szacunek i ja kiedyś byłem członkiem Solidarności, zagorzałym przeciwnikiem PRL-u i PZPR-u.
Dodano: 25.01.2021 13:09    Przez: Człowiek

KOMENTARZE

"Jest czas rodzenia i czas umierania" - Słowo Boże. Każdy człowiek, który się narodził musi kiedyś umrzeć, będzie tylko jeden wyjątek, kiedy przyjdzie powtórnie Pan Jezus, wtedy ludzie żyjący na ziemi nie umrą a będą przemienieni.
Dodano: 25.01.2021 13:04    Przez: Człowiek
Dla ludzi Solidarności, którzy od pierwotnych ideałów nie odeszli, mam pełen szacunek i ja kiedyś byłem członkiem Solidarności, zagorzałym przeciwnikiem PRL-u i PZPR-u.
Dodano: 25.01.2021 13:09    Przez: Człowiek

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.