Dzisiaj jest piątek 16 kwietnia 2021, imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17317) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (64) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 4oC
Jutropogoda
9 / 6oC
Pojutrzepogoda
12 / 8oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)Program "Nasz nowy dom" odmienił życie rodzinie w ... (3)

Elektrownia atomowa w Pątnowie? Priorytetem jest Pomorze

Dodano: 3.03.2021 11:13
Źródło: LM.pl

Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu Gdańskim – powiedział Piotr Naimski, minister i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Priorytet lokalizacji na Pomorzu potwierdza również dokument Polityka Energetyczna Polski 2040.

O lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni atomowej mówił w środę na antenie RMF FM Piotr Naimski, minister i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. – Pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Lubiatowo i Żarnowiec. Pracujemy nad oceną tych miejsc. Być może 2033 rok będzie momentem, kiedy pierwszy reaktor zostanie uruchomiony – ocenił minister Piotr Naimski.

Jego słowa potwierdza dokument Polityka Energetyczna Polski 2040. To w jego streszczeniu znalazła się informacja o Pątnowie jako potencjalnej lokalizacji elektrowni atomowej. Rząd dokument przyjął i jeszcze go nie opublikował, ale jego treść wyciekła do sieci. Czytamy tam: „Wybór lokalizacji determinowany jest dostępem do wody chłodzącej, ale także możliwością wyprowadzenia mocy i wycofaniami innych mocy w poszczególnych częściach kraju. Z tego względu główne lokalizacje budowy elektrowni jądrowych brane pod uwagę w pierwszej kolejności to wybrzeże (Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec), a następnie centralna część Polski (okolice Bełchatowa lub Pątnowa)”.

Jak ocenił jednak Piotr Naimski, większe szanse na lokalizację drugiej elektrowni atomowej ma Bełchatów, a nie Pątnów. – To jest racjonalne miejsce, mamy linie energetyczne, wszystko mamy przygotowane do przesłania tej wyprodukowanej energii. A będziemy musieli zamknąć to, co tam jest. Naturalną rzeczą jest, że postawimy nowe – mówił na antenie RMF FM. 

Jednocześnie jednak też zaznaczył: – Rozważamy też Pątnów, z tego samego powodu, co Bełchatów, dlatego, że trzeba zastąpić wypadający z systemu węgiel brunatny.

Według założeń pierwsza elektrownia atomowa w Polsce miałaby ruszyć do 2033 r., a cała transformacja energetyczna ma zakończyć się do 2040 r.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

To było do przewidzenia... Tak to jest jak się najpierw działające zamyka a potem myśli o budowie nowego... Pociejewa nie ma, w El. Konin tylko biomasa, w El. Pątnów wygasa... Tylko podwyżki prądu mamy:] "Zielona Energia "
Dodano: 3.03.2021 12:37    Przez: piotrek12
I cyk, czar prysł ...
Dodano: 3.03.2021 11:49    Przez: januszNosacz
Tonny .... Polska jest krajem paradoksu ..w ktorym niestety zaczynamy się urządzać...zamiast pogonić tych co nam to zafundowali. Taniej jest kupić węgiel z Australii i statkiem go tu przywieść tysiące kilometrów...niz polski z kopalni Kalemba 500km. Nasze zapotrzebowanie w ubiegłym roku łataliśmy transportami z USA, Kazachstanu, Kolumbii i Australii. Kierunek australijski i amerykański to musiała być już jakaś desperacja, skoro importerzy płacili po odpowiednio 199 i 115 euro za tonę. Transport kosztuje. Względnie tania był jeszcze węgiel kolumbijski i kazachski - 82-84 euro za tonę.To dużo mniej niż każą sobie płacić za najtańszy węgiel w kopalniach PGG, a konkretnie z kopalni Halemba, gdzie można kupić groszek po 553 zł netto bez akcyzy, czy w Bogdance po 480 zł. W przeliczeniu na kurs sprzedaży w NBP wychodzi odpowiednio 128 i 111 euro.
Dodano: 3.03.2021 12:47    Przez: piotr antas
Ale nowe logo KONIN tu płynie energia mamy . Jedyne 69 k pln. Przeciez, to było wiadome od początku . Znowu daliście się nabrać konińskim watażkom z po i pisu ? Tak , mi przykro......
Dodano: 3.03.2021 12:25    Przez: piotr antas
Przypomnijmy. Na początku 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na podwyżki cen prądu. Jego ceny wzrosły (średnio):w PGE Obrót o 11,6 procent,w Enei o 12,2 proc.w Enerdze o 11,3 proc.w Tauronie o 12,9 proc.500 dali ? Dali...to mordki w kubeł .
Dodano: 3.03.2021 12:54    Przez: piotr antas

KOMENTARZE

I cyk, czar prysł ...
Dodano: 03.03.2021 11:49    Przez: januszNosacz
Ale nowe logo KONIN tu płynie energia mamy . Jedyne 69 k pln. Przeciez, to było wiadome od początku . Znowu daliście się nabrać konińskim watażkom z po i pisu ? Tak , mi przykro......
Dodano: 03.03.2021 12:25    Przez: piotr antas
prąd do góry o 12%, paliwa od wakacji o 20%, opłata cukrowa wzrost ceny o 25%. Polacy zapłacą wyższe składki osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą składki ZUS w wysokości 1447,08 .Abonament RTV za korzystanie z telewizji wyniesie 24,50 zł miesięcznie, czyli o 1,80 zł więcej niż w ubiegłym roku. W 2021 r, mimo rekompensaty corocznej w wysokości 2 miliardów złotych. Od 1 lipca 2021 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające VAT dla towarów spoza Unii Europejskiej wysyłanych do klientów z państw Wspólnoty. Unijny podatek obejmie zamówienia ze sklepów internetowych, tj. AliExpress, Wish, Amazon i eBay, a opodatkowane będą wszystkie przesyłki niezależnie od ich wartości.
Dodano: 03.03.2021 13:27    Przez: piotr antas
My (sami) zamykamy elektrownie węglowe czy haracz z UE? Bez UE elektrownie by zostały w ponad połowie przypadków, ale ... nawet bez UE Polska by dążyła do poprawy warunków życie i likwidowała elektrownie na węgiel brunatny w Koninie - zostawiając węgiel kamienny. Walczymy z węglem w kominach elektrowni zapominając o gorszych domach - tu może prezydent Korytkowski zreflektuj się na co wydaje pieniądze miejskie bo przydałby się projekt odchodzenia od węgla w domach i kamienicach tak blisko położonych U.Miejskiemu. Naimski dziś w radio Zet powiedział wyraźnie. Będzie 6 bloków. Pewne lokalizacje: Pomorze Gdańskie i Bełchatów. Jak zbudują 2x3 to koniec. Jak wygra opcja 3x2 to trzecia lokalizacja wstępnie to Pątnów. Start budowy około 2030 - koniec 2037. Bez patrzenia na bezpieczeństwo a na kasę i rozwój regionu to taki atom w Pątnowie to drugie życie tego miasta, rynku pracy i wynagrodzeń.
Dodano: 03.03.2021 16:18    Przez: Marcin Swoinski
avatar zanim się tu zrobi zadyma dnia to spójrzmy prawdzie w oczy. WĘGIEL SIĘ KOŃCZY musimy szukać nowych rozwiązań. nie mówię ze to rozwiazanie jest super ale coś trzeba zrobić.
Dodano: 03.03.2021 12:27    Przez: Tonny Soprano
Tylko węgiel i węgiel.... no skończy się. W Rolandzie jest robota od zaraz, co za problem iść tam ? Wejdz w ogłoszenia o pracę jest tyle ofert ,ze znajdą . Sa tez Niemcy,Holandia.. setki ludzi z Konina jezdzi tam i nie narzeka. Ja wiem o co im chodzi...im chodzi o emeryturę w wieku 55 lat. A nie uczciwą pracę ,jak wszyscy. No sry, dla mnie górnikiem nie jest człowiek, co stoi w błocie w gumowcach...tylko tez co pracuje kilkaset metrów pod ziemią, cierpi na pylicę i w kazdej chwili moze zginąć .
Dodano: 03.03.2021 12:44    Przez: piotr antas
Tonny .... Polska jest krajem paradoksu ..w ktorym niestety zaczynamy się urządzać...zamiast pogonić tych co nam to zafundowali. Taniej jest kupić węgiel z Australii i statkiem go tu przywieść tysiące kilometrów...niz polski z kopalni Kalemba 500km. Nasze zapotrzebowanie w ubiegłym roku łataliśmy transportami z USA, Kazachstanu, Kolumbii i Australii. Kierunek australijski i amerykański to musiała być już jakaś desperacja, skoro importerzy płacili po odpowiednio 199 i 115 euro za tonę. Transport kosztuje. Względnie tania był jeszcze węgiel kolumbijski i kazachski - 82-84 euro za tonę.To dużo mniej niż każą sobie płacić za najtańszy węgiel w kopalniach PGG, a konkretnie z kopalni Halemba, gdzie można kupić groszek po 553 zł netto bez akcyzy, czy w Bogdance po 480 zł. W przeliczeniu na kurs sprzedaży w NBP wychodzi odpowiednio 128 i 111 euro.
Dodano: 03.03.2021 12:47    Przez: piotr antas
To było do przewidzenia... Tak to jest jak się najpierw działające zamyka a potem myśli o budowie nowego... Pociejewa nie ma, w El. Konin tylko biomasa, w El. Pątnów wygasa... Tylko podwyżki prądu mamy:] "Zielona Energia "
Dodano: 03.03.2021 12:37    Przez: piotrek12
Rząd zrekompensuje gospodarstwom domowym wzrost cen prądu w 2020 r., aby nie płaciły więcej za energię niż w tym roku - zapowiedział we wtorek w radiowej Trójce wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Poinformował, że resort pracuje nad stosownym projektem.
Dodano: 03.03.2021 12:53    Przez: piotr antas
Nie będzie rekompensat dla tych, którzy więcej płacą za prąd, czyli wszystkich Polaków. Zamiast nich ma zostać „wypracowane systemowe rozwiązanie o horyzoncie wieloletnim” (jak pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska).
Dodano: 03.03.2021 12:53    Przez: piotr antas
Przypomnijmy. Na początku 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na podwyżki cen prądu. Jego ceny wzrosły (średnio):w PGE Obrót o 11,6 procent,w Enei o 12,2 proc.w Enerdze o 11,3 proc.w Tauronie o 12,9 proc.500 dali ? Dali...to mordki w kubeł .
Dodano: 03.03.2021 12:54    Przez: piotr antas
Do Antasa.. Mnie bardziej chodzi o podatek mocowy. Za to, że elektrownia stoi w pogotowiu płacę 15zł/2mies, bo wiatr i słońce mają pierwszeństwo. Podziękować należy "zielonym" i UE za to. To jest ta "czysta zielona energia"
Dodano: 03.03.2021 13:18    Przez: piotrek12
~piotrek12 - Widzę, że tzw. "przekaz dnia" jedynie słusznej partii do Ciebie trafia. Poczytaj trochę więcej nim palniesz kapiszonem. Kasę z tej "opłaty" elektrownie zobaczą jak świnia niebo, w branży nikt się nie łudzi.
Dodano: 03.03.2021 14:36    Przez: Oscar
Do Oscar. Kapiszonem to Ty jesteś i źle trafiłeś ze swoją przyśpiewką "przekazu dnia" bo ja akurat jestem z branży i wiem dla czego w El. Pątnów chodzi z jeden blok mniejszy a 9ty chodzi na pół gwizdka. Do grudnia 2020 chodziły jeszcze 4 bloki
Dodano: 04.03.2021 07:15    Przez: piotrek12
~piotrek12- Pewnie w pracy się mijamy. To, że PSE/KDM steruje pracą bloków to nie tajemnica, produkcja jest modulowana i bloki są odstawiane bo tak decyduje PSE/KDM. Ten sam problem ma Bełchatów i Turów, choć jako "państwowe" PGE są uprzywilejowani w podukcji, a my jako własność prywatna jesteśmy na szarym końcu. Elektrownie na kamiennym też mają problem z ograniczaniem produkcji ale na jeszcze sporo mniejszą skalę. A dlaczego??? Widać to zwłaszcza przed wyborami - wszyscy "puszczają oko" do śląska. Te blisko 3 GW OZE nie ma tu wiele do rzeczy bo to kropla w morzu potrzeb. Zainstalowana moc polskich konwencjonalnych elektrowni wystarczy z naddatkiem aby pokryć zapotrzebowanie a mimo OZE Polska codziennie ma spory niedobór mocy (średnio 1,5-2 GW) i nawet Pątnów pracując na 100% mocy nie załatałby tej dziury. Zamiast produkować na własnych blokach na węglu brunatnym, które są w gotowości, PSE woli energię kupować z Niemiec, Litwy, Ukrainy i Szwecji. A kto rządzi w PSE i KDM?
Dodano: 04.03.2021 08:24    Przez: Oscar
Troll "piotr antas" codziennie pełni dyżur na LM-ie, a gdzie jest "Kaczafi" ?
Dodano: 03.03.2021 13:06    Przez: Tylko pytam
Trolle politycy, codziennie są w telewizorze...to ci nie przeszkadza, i jeszcze głosujesz na nich. A tu za pokazanie przez mnie prawdy o ich zakłamaniu..to juz ci przeszkadza. Widocznie lubisz byc robiony...w balona.
Dodano: 03.03.2021 13:10    Przez: piotr antas
dziwi mnie że PiSowcy robią wszystko, żeby nie widzieć, konfliktu z UE, rosnących cen w sklepach, nowych podatków, obsadzania stanowisko rodziną, itp. nie wiem tylko dlaczego tak się dzieje...