Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021, imieniny: Igi, Miry, Lwa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17219) SPORT FORUM FIRMY (5596) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 15oC
Jutropogoda
21 / 11oC
Pojutrzepogoda
16 / 11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Finderowa piątka w Wąsoszach. Biegali dla Osady Ja ... (1)Konińska biblioteka z wyremontowaną czytelnią i sa ... (3)

Od maja można legalnie nocować w lesie w specjalnych strefach

Dodano: 2.05.2021 13:50
Źródło: LM.pl

Od 1 maja w każdym nadleśnictwie w Polsce wyznaczone zostały strefy, w których można legalnie nocować. Do tej pory groził za to mandat.

Miłośnicy survivalu, bushcraftingu, a także po prostu turyści lubiący kontakt z naturą do tej pory mieli duże trudności z realizacją swoich pasji. Jeszcze do niedawna biwakować w lasach nie można było, poza wyznaczonym miejscem groził za to mandat. Od 1 maja możliwości są już znacznie większe. W każdym nadleśnictwie w Polsce wyznaczone zostały specjalne strefy, w których nocowanie w lesie jest legalne.

– Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu – mówi pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.

Gdzie można legalnie nocować w regionie konińskim? Takich miejsc jest kilka. Nadleśnictwo Konin zaprasza do obszaru leśnego Licheń-Tokary położonego na wschód od Ślesina, gdzie na miłośników spania w lasie czeka ponad 1,5 tys. ha. W Nadleśnictwie Turek takie strefy są trzy: to tereny leśnictw Krwony, Cisew i Zdrojki. Cztery obszary czekają na turystów w Nadleśnictwie Koło. Legalnie można nocować tam na terenach leśnictwa Kościelec, leśnictwa Lipie Góry, w uroczysku Gaj i w leśnictwie Babiak. Dwie strefy proponuje Nadleśnictwo Grodziec: na zachód od Nowej Ciświcy oraz na południe od Kolonii Janowskiej. Spory teren proponuje też Nadleśnictwo Gniezno – to obszar Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Dokładną mapę z terenami noclegowymi w Wielkopolsce znaleźć można TUTAJ.

Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych. – Te miejsca będą kompletnie dzikie. Cała idea nocowania na dziko w lesie opiera się na zasadach „leave no trace”, czyli nie zostawiaj po sobie żadnych śladów. Najważniejsze jest to, żeby miejsce nocowania pozostawić dokładnie w takim samym stanie, w jakim je znaleźliśmy – apeluje naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.

W jednym miejscu może nocować może maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób lub dwóch nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie. Pamiętać należy również o zakazie wjazdu samochodami do lasu.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:nocowanie,   biwakowanie,   lasy,   Lasy Państwowe,   nadleśnictwo,   bushcrafting,   survival,   turystykaDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Co to znaczy, że będzie można legalnie nocować czy przebywać w lesie, a kto o tym decyduje, Bóg nam dał ziemię w posiadanie, jesteśmy na niej sublokatorami, a więc z wszystkiego możemy korzystać do woli, jakim prawem drugi człowiek ma decydować o tym co nam wolno a co nie wolno ? Mamy dbać o ziemię, o przyrodę i korzystać z niej do woli, bo tak chce Bóg.
Dodano: 2.05.2021 18:21    Przez: Chrześcijanin
Noc w lesie szczególnie dzisiaj w tak upalny majowy dzień, Dzień Flagi, to sama przyjemność ? Klimat ulega ociepleniu ? Nie będzie wiosny, nie będzie lata ?
Dodano: 2.05.2021 15:40    Przez: Anomalia pogodowe

KOMENTARZE

Noc w lesie szczególnie dzisiaj w tak upalny majowy dzień, Dzień Flagi, to sama przyjemność ? Klimat ulega ociepleniu ? Nie będzie wiosny, nie będzie lata ?
Dodano: 02.05.2021 15:40    Przez: Anomalia pogodowe
Czy do lasu będzie można wejść tylko po zaszczepieniu i w maseczce ?
Dodano: 02.05.2021 15:43    Przez: Paszport covidowy
Co to znaczy, że będzie można legalnie nocować czy przebywać w lesie, a kto o tym decyduje, Bóg nam dał ziemię w posiadanie, jesteśmy na niej sublokatorami, a więc z wszystkiego możemy korzystać do woli, jakim prawem drugi człowiek ma decydować o tym co nam wolno a co nie wolno ? Mamy dbać o ziemię, o przyrodę i korzystać z niej do woli, bo tak chce Bóg.
Dodano: 02.05.2021 18:21    Przez: Chrześcijanin
Zamknijta lasy !! Tam grasuje wirus morderca !!!
Dodano: 02.05.2021 20:08    Przez: Szumowina
Co na to szwedzka największa aktywistka klimatyczna świata (że też właściciele świata bezlitośnie wykorzystują chorego dzieciaka) Greta Thunberg ? Czy już niedługo nasze mieszkania będziemy ogrzewać na okrągło przez cały rok ? Co do lasów, to teraz tam jest bardzo niebezpiecznie, za dużo dzików i wilków, a i węże się teraz budzą.
Dodano: 02.05.2021 22:14    Przez: Matilan
Wpis jest dosyć głupi i dziecinny.Ale,jak ci to sprawi uciechę,to napisz coś jeszcze.
Dodano: 02.05.2021 23:03    Przez: Grzech Walerian
Komentarze Matilana zawsze są wartościowe i ja je popieram.
Dodano: 03.05.2021 13:16    Przez: Bez nazwy
Dzięki takim decyzjom zaśmiecimy i zasramy te resztki lasów całkowicie.Polak potrafi.
Dodano: 02.05.2021 23:05    Przez: uciekinier z hodowli

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.