Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: WIECZÓR WYBORCZY KONIN 2024 - II TURA - NIEDZIELA 20:55

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOd maja można legalnie nocować w lesie w specjalnych strefach

Od maja można legalnie nocować w lesie w specjalnych strefach

Dodano: , Żródło: LM.pl
Od maja można legalnie nocować w lesie w specjalnych strefach

Od 1 maja w każdym nadleśnictwie w Polsce wyznaczone zostały strefy, w których można legalnie nocować. Do tej pory groził za to mandat.

Miłośnicy survivalu, bushcraftingu, a także po prostu turyści lubiący kontakt z naturą do tej pory mieli duże trudności z realizacją swoich pasji. Jeszcze do niedawna biwakować w lasach nie można było, poza wyznaczonym miejscem groził za to mandat. Od 1 maja możliwości są już znacznie większe. W każdym nadleśnictwie w Polsce wyznaczone zostały specjalne strefy, w których nocowanie w lesie jest legalne.

– Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary leśne pod te formy aktywności. To doskonała okazja do głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od wielkomiejskiego szumu – mówi pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka.

Gdzie można legalnie nocować w regionie konińskim? Takich miejsc jest kilka. Nadleśnictwo Konin zaprasza do obszaru leśnego Licheń-Tokary położonego na wschód od Ślesina, gdzie na miłośników spania w lasie czeka ponad 1,5 tys. ha. W Nadleśnictwie Turek takie strefy są trzy: to tereny leśnictw Krwony, Cisew i Zdrojki. Cztery obszary czekają na turystów w Nadleśnictwie Koło. Legalnie można nocować tam na terenach leśnictwa Kościelec, leśnictwa Lipie Góry, w uroczysku Gaj i w leśnictwie Babiak. Dwie strefy proponuje Nadleśnictwo Grodziec: na zachód od Nowej Ciświcy oraz na południe od Kolonii Janowskiej. Spory teren proponuje też Nadleśnictwo Gniezno – to obszar Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Dokładną mapę z terenami noclegowymi w Wielkopolsce znaleźć można TUTAJ.

Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych. – Te miejsca będą kompletnie dzikie. Cała idea nocowania na dziko w lesie opiera się na zasadach „leave no trace”, czyli nie zostawiaj po sobie żadnych śladów. Najważniejsze jest to, żeby miejsce nocowania pozostawić dokładnie w takim samym stanie, w jakim je znaleźliśmy – apeluje naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.

W jednym miejscu może nocować może maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób lub dwóch nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie. Pamiętać należy również o zakazie wjazdu samochodami do lasu.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole