Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak zrezygnować z karty kredytowej? Poradnik krok po kroku

Jak zrezygnować z karty kredytowej? Poradnik krok po kroku

Materiał promocyjny

Dodano:
Jak zrezygnować z karty kredytowej? Poradnik krok po kroku

Posiadanie limitów na karcie kredytowej może skutkować obniżeniem zdolności kredytowej. Jej poprawa często bywa konieczna w celu uzyskania np. kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Jednym z najczęściej podejmowanych kroków jest wypowiedzenie karty kredytowej. Jak wygląda ta procedura? Co zrobić, by na pewno skutecznie zamknąć limit?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest narzędziem przeznaczonym do płatności bezgotówkowych. Jej otrzymanie jest możliwe po złożeniu wniosku lub dyspozycji o udzielenie linii kredytowej w swoim banku i pozytywnym przejściu procesu badania zdolności kredytowej. Składa się nań między innymi sprawdzanie baz takich jak BIK i BIG oraz wysokości przychodów i wydatków. Wynik takiej analizy finansowej jest czynnikiem decydującym o otrzymaniu limitu w wysokości dostosowanej do możliwości klienta lub odrzuceniu wniosku.

W odróżnieniu od kredytu gotówkowego, limit na karcie kredytowej jest elastyczny, i może być wykorzystywany regularnie lub tylko w razie konieczności.

Rezygnacja z karty kredytowej - najczęstsze przyczyny

Wypowiedzenie umowy karty kredytowej może mieć miejsce z różnych powodów. Do najczęstszych należą:

  • chęć skorzystania z innej, korzystniejszej oferty,
  • dążenie do zmniejszenia liczby posiadanych zobowiązań,
  • próba odzyskania kontroli nad finansami,
  • zmiana warunków kredytowania,
  • ubieganie się o kredyt gotówkowy i konieczność poprawy oceny zdolności kredytowej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że posiadanie limitu na karcie kredytowej wpływa na ocenę zdolności, nawet jeżeli nie jest on wykorzystywany - w trakcie analizy brana jest pod uwagę maksymalna wysokość przyznanego przez bank limitu. Dotyczy to nawet całkowicie nieużywanych kart.
Z drugiej strony, korzystanie z karty kredytowej jest dla wielu osób sposobem na poprawę lub zbudowanie historii kredytowej. Gdy scoring w BIK zostanie odpowiednio podwyższony, wiele osób dokonuje zamknięcia karty.
 

Wypowiedzenie umowy karty kredytowej - skutki

Rezygnacja z karty kredytowej ma zarówno zalety, jak i wady. Do pozytywnych skutków tego działania należy:

  • poprawa zdolności kredytowej,
  • brak konieczności ponoszenia opłat za korzystanie z karty.

Wśród wad braku posiadania karty można wymienić zakończenie przetwarzania historii spłaty karty w Biurze Informacji Kredytowej, a co za tym idzie - budowania historii kredytowej. Jeżeli przy wypowiedzeniu umowy nie zostanie wyrażona zgoda na przetwarzanie danych przez BIK, historia spłaty może zostać trwale usunięta.
Jest to jednak korzystne, jeżeli w trakcie posiadania karty następowały jakiekolwiek opóźnienia w spłacie. W takiej sytuacji usunięcie informacji na temat karty może być dobrym rozwiązaniem.
 

Rezygnacja z karty kredytowej - jak to zrobić?

Zamknięcie limitu kredytowego w każdym banku wygląda dość podobnie. W każdym wypadku jednak karta musi być całkowicie spłacona. Wypowiedzenie można złożyć na kilka sposobów:

  • pocztą (potrzebny przy tej formie rezygnacji z karty kredytowej wzór znajduje się na stronie banku),
  • telefonicznie - dyspozycja w takim przypadku składana jest ustnie pracownikowi infolinii,
  • w oddziale banku,
  • poprzez swój profil w systemie bankowości elektronicznej.

Po złożeniu dyspozycji wystarczy poczekać, aż upłynie okres wypowiedzenia (w zależności od banku może być to od 30 do 60 dni). Można także złożyć wypowiedzenie natychmiastowe, choć zazwyczaj wiąże się to z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, określonej w tabeli opłat i prowizji. Oczywiście, jeżeli rezygnacja następuje w momencie zmiany regulaminu lub warunków umowy, jest całkowicie bezpłatna.
 

Rezygnacja z karty kredytowej - wzór

Wzór oświadczenia o rezygnacji z karty kredytowej powinien być udostępniony przez każdy bank na stronie internetowej. Składając je, warto pamiętać jednak, jakie informacje koniecznie muszą być w nim zawarte. Są to:

  • imię i nazwisko właściciela karty,
  • numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego oraz adres właściciela karty,
  • nazwa banku wystawiającego kartę,
  • numer karty kredytowej oraz jej oznaczenia seryjne,
  • data i miejsce sporządzenia dyspozycji,
  • czytelny podpis klienta.
     

Wypowiedzenie umowy karty kredytowej w poszczególnych bankach

Wypowiedzenie umowy karty kredytowej - BGŻ BNP Paribas

Rezygnacja z karty kredytowej BGŻ BNP Paribas może być złożona listownie, telefonicznie lub osobiście w oddziale banku. Okres wypowiedzenia wynosi 30 dni od momentu, w którym bank przyjmie dyspozycję.
 

Rezygnacja z karty kredytowej PKO BP

Wypowiedzenie umowy karty kredytowej w PKO BP można złożyć bezpośrednio w oddziale lub za pośrednictwem infolinii. Termin wypowiedzenia to 30 dni od dnia, w którym pisemne wypowiedzenie trafi do oddziału banku. W PKO BP zastrzeganie kart odbywa się w momencie złożenia wniosku - dlatego należy przynieść kartę do oddziału wraz z nim.
 

Rezygnacja z karty Santander

Rezygnacja z karty kredytowej w Santander może być dokonana online. W tym celu wystarczy wypełnić formularz kontaktowy. Co ważne, w formularzu znajduje się pytanie o przyczynę rezygnacji, jeśli jednak nie chce się jej podawać, wystarczy zaznaczyć opcję "inne". Można również złożyć rezygnację osobiście w oddziale lub poprzez infolinię banku.
 

mBank - jak zrezygnować z karty kredytowej?

Pomimo faktu, że wiele spraw można w tym banku załatwić online, rezygnacja z karty kredytowej w mBank może być przeprowadzona jedynie w oddziale lub poprzez kontakt z infolinią. Stosunkowo długi jest również okres wypowiedzenia - wynosi on 60 dni.
 

Rezygnacja z karty kredytowej w ING

Wypowiedzenie umowy karty kredytowej w ING może być złożone osobiście, w oddziale stacjonarnym. Warto wspomnieć, że pracownik może potrzebować skanu dowodu osobistego klienta, by dołączyć go do dyspozycji zamknięcia karty.
Korespondencyjna rezygnacja z karty kredytowej może być złożona przez osoby przebywające poza granicami Polski. W takiej sytuacji konieczne jest potwierdzenie notarialne złożonego na dyspozycji podpisu oraz tożsamości osoby składającej wniosek.

Termin wypowiedzenia w banku ING to 30 dni, jednak informacje o karcie kredytowej będą widoczne w systemie Moje ING przez 100 dni od daty jej zamknięcia.

Jak pokazują powyższe przykłady, rezygnacja z karty kredytowej nie jest trudnym zadaniem. W większości banków złożenie dyspozycji jest możliwe bez wychodzenia z domu ani podawania przyczyny składania dyspozycji. Warto jednak pamiętać, by przed wypowiedzeniem umowy karty kredytowej sprawdzić tabele opłat i prowizji, by upewnić się odnośnie do ewentualnej konieczności poniesienia kosztów związanych z zamknięciem limitu. Dla pewności, można je potwierdzić konsultując się z pracownikiem banku (np. poprzez infolinię lub w oddziale), który pomoże indywidualnie określić koszt rezygnacji z karty. Co ważne - bank nie może nałożyć na klienta żadnych dodatkowych opłat związanych z zamknięciem karty z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Czytaj więcej na temat:finanse osobiste, banki, karty kredytowe
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole