Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOdświeżamy miasto

Odświeżamy miasto

Dodano:
Odświeżamy miasto
W Koninie odbyła się akcja pod hasłem „Rzuć palenie”. Była ona częścią polskiej edycji projektu „Odświeżamy nasze miasta”.

W Klubie Energetyk w Koninie odbyła się akcja pod hasłem „Rzuć palenie”. Była ona częścią polskiej edycji projektu „Odświeżamy nasze miasta”, finansowanego przez Międzynarodową Unię ds. Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc.

Akcję „Rzuć palenie” zorganizowały Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Koninie, Chrześcijańska Służba Charytatywna Filia w Koninie, Urząd Miasta oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie. - Wykonywaliśmy między innymi pomiar ciśnienia krwi, badanie zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz pikflometrię, czyli pomiar szybkości, z jaką wydychane jest powietrze z płuc – mówi Dorota Skąpska z konińskiej filii ChSCh. – Przedstawiciele oddziału chorób płuc z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie prowadzili badanie spirometryczne. Ponadto można było spotkać się z terapeutą uzależnień, nabyć poradniki, otrzymać broszury informujące o szkodliwości palenia oraz porozmawiać z przedstawicielem policji o konsekwencjach prawnych palenia w miejscach objętych zakazem palenia. Wszystko po to, by zachęcić do dbania o zdrowie, a palaczy do porzucenia nałogu.

Obecnie obowiązująca w Polsce ustawa zabrania palenia w miejscach publicznych, m. in. w kinach, restauracjach, miejscach pracy czy na przystankach. Także chociażby z tego powodu życie osób wolnych od nikotynizmu jest łatwiejsze – mogą swobodnie i komfortowo czuć się w każdym z tych miejsc.

Projekt „Odświeżamy nasze miasta” ma na celu wzmocnienie realizacji obowiązującego w Polsce prawa, a tym samym ochronę niepalących mieszkańców naszego kraju przed tzw. biernym paleniem. Ocenia się, że tylko 15% dymu z papierosa jest wdychane przez palacza. Reszta rozchodzi się w powietrzu, które wdychają osoby znajdujące się obok. W ten sposób do ich płuc trafia około 4 tys. substancji chemicznych, z których wiele jest szkodliwych, a co najmniej 40 powoduje raka.

Odświeżamy miasto
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole