Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościLekarze ostrzegają. Rozpoczął się sezon na kleszcze

Lekarze ostrzegają. Rozpoczął się sezon na kleszcze

Dodano:
Lekarze ostrzegają. Rozpoczął się sezon na kleszcze

Łagodniejsze zimy i przejściowe pory roku sprzyjają rozmnażaniu się kleszczy. Ich liczba z roku na rok wyraźnie się zwiększa, a tym samym rośnie zagrożenie rozwoju chorób przenoszonych przez pasożyty.

Łagodniejsze zimy i przejściowe pory roku sprzyjają rozmnażaniu się kleszczy. Ich liczba z roku na rok wyraźnie się zwiększa, a tym samym rośnie zagrożenie rozwoju chorób przenoszonych przez pasożyty.

- Kleszcze stanowią zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi ponieważ przenoszą niebezpieczne choroby pasożytnicze i powodują infekcje – kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę, czyli wielonarządową chorobę zakaźną. To właśnie teraz (do końca czerwca) kleszcze są najbardziej aktywne, potem silnie atakują od sierpnia do października. Do gabinetów zgłasza się coraz więcej osób z objawami tej choroby – alarmuje Bożena Janicka, lekarz, prezes PPOZ.

Dlatego przed wyjściem do lasu, albo parku należy założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę warto włożyć kapelusz. Kiedyś mówiło się, że kleszcze atakują z góry, teraz wiadomo, że są też nisko! Lekarze PPOZ radzą, by po powrocie do domu dokładnie się obejrzeć. Sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie pasożyty: pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych, za uszami.

- Te niepozorne pasożyty, oprócz boreliozy, wywołują także kleszczowe zapalenie mózgu, które u części pacjentów może przebiegać bezobjawowo. U pozostałych po 7-10 dniach pojawiają się objawy grypopodobne, jak: wysoka temperatura, bóle mięśni i stawów, bóle głowy. Mniej więcej u jednej trzeciej tych pacjentów, po kilku dniach lepszego samopoczucia, choroba uderza po raz drugi (druga faza KZM). Tym razem objawy są znacznie silniejsze i poważniejsze: bardzo wysoka gorączka, bardzo silny ból głowy, światłowstręt, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, a u niektórych pacjentów drgawki i utrata przytomności. Jeśli dojdzie do zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego lub móżdżku to znacznie rośnie ryzyko poważnych powikłań i zgonu. KZM leczy się tylko objawowo. Przed chorobą można się jednak zabezpieczyć dzięki szczepieniom. Dostępne są dwie skuteczne i bezpieczne szczepionki, które można stosować już u dzieci od 2 roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że zaszczepienie się przeciw KZM nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, w tym przed boreliozą. Dlatego, gdy znajdziemy kleszcza trzeba go usunąć, a miejsce po ukłuciu obserwować. Gdy pojawi się okrągłe zaczerwienienie, które się rozszerza, należy jak najszybciej udać się do lekarza. - Przeciw boreliozie nie ma szczepionki. Można ją jednak skutecznie leczyć antybiotykami – informuje Marlena Skonieczna, lekarz rodzinny z PPOZ.

By uchronić się przed zakażeniem należy we właściwy sposób wyjąć pasożyta z ciała. I to jak najszybciej! Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Po wyjęciu miejsce ukłucia starannie zdezynfekować. - Po usunięciu kleszcza przez 30 dni należy obserwować miejsce wkłucia pod kątem wystąpienia rumienia pełzającego. Jeśli taki wystąpi, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu zastosowania antybiotykoterapii – przypominają lekarze PPOZ.

Kleszcze żyją w miejscach lekko wilgotnych i obfitujących w roślinność, zazwyczaj nie wyżej niż 70 centymetrów nad ziemią. Dlatego „zbieramy” je przechodząc przez trawy lub krzewy, lesie, na łące, nad brzegami jezior i rzek, podczas pracy na działce lub spacerów w miejscach parkowych. Zakażone kleszcze występują także w miejscach wyżynnych i w górach. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole