Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak się ubrać w góry? Poradnik

Jak się ubrać w góry? Poradnik

Artykuł sponsorowany

Dodano:
Jak się ubrać w góry? Poradnik
Artykuł sponsorowany

Planując wyprawę w góry, musisz zadbać o właściwy strój. Ma on być wygodny, oddychający, a jednocześnie dostosowany do zmiennych warunków, jakie panują w górach. Zobacz, jaką odzież radzimy zabrać na takie wyprawy.

Zawsze sprawdzaj warunki pogodowe

Zanim wyruszysz na górskie szlaki, zawsze sprawdzaj warunki pogodowe, jakie są zapowiadane na dany dzień. Jeśli prognozy mówią o burzy, lepiej zmień swoje plany i wyjście w wyższe partie gór przenieś na inny dzień. Jednak nawet jeżeli zapowiadane są upały, dopilnuj, aby w Twoim plecaku znalazła się odpowiednia odzież wierzchnia, którą będziesz mógł założyć, gdy po wyjściu na grań okaże się, że jest chłodniej albo wieje zimny wiatr.

Dobierając ubrania na górskie wyprawy, powinieneś stawiać na te, które są oddychające i pomagają w utrzymaniu stałej temperatury ciała. Dodatkowo powinny one zapewniać swobodę i wygodę, a w przypadku odzieży wierzchniej powinna być ona na tyle luźna, aby można było pod nią założyć inne warstwy.

Pamiętaj, aby ubierać się na cebulkę

W górach pogoda potrafi bardzo szybko się zmieniać, dlatego ważne jest, abyś ubierał się na sprawdzoną cebulkę. Z pewnością odzieżą, która będzie najbliżej przylegała do Twojego ciała, powinna być bielizna termoaktywna. Jest ona oddychająca, a jednocześnie świetnie sobie radzi z odprowadzaniem wilgoci, dzięki czemu Twoja skóra pozostanie sucha.

Warto tutaj zwrócić uwagę na bieliznę wykonaną z wełny merino, o której właściwościach przeczytasz między innymi tutaj: https://www.decathlon.pl/c/htp/welna-merino-merynos-jakie-ma-wlasciwosci-i-zalety_f5adc5a9-69b2-4a5f-ad12-2b2fd8a3bc49. Jest ona nie tylko miła w dotyku, ale również nie wchłania brzydkich zapachów. Zapewnia też odpowiednią wentylację, dzięki czemu chroni przed chłodem i jednocześnie przed wysokimi temperaturami.

Co na termoaktywną bieliznę?

Kupiłeś już odpowiednią bieliznę, która będzie miała chronić Twoje ciało przed wychłodzeniem i przegrzaniem? Czas na wybór odzieży wierzchniej, która będzie zatrzymywała ciepło przy ciele, chroniąc je przed wychłodzeniem. Dobrze sprawdzą się tutaj bluzy z polaru, wełny merino czy ze stretchu. Zastanawiasz się, czy zabierać bluzę, skoro prognozy przewidują wysokie temperatury? Pamiętaj, że im wyżej się znajdziesz, tym będzie chłodniej, dlatego warto taką bluzę spakować do plecaka.

Ważne będą również spodnie, które założysz na wyprawę. Chcąc być przygotowanym na każdą sytuację, warto zdecydować się na spodnie 2 w 1, w których w zależności od potrzeb możesz mieć długą lub krótką nogawkę. Na pewno powinny być one wykonane z lekkich materiałów, które szybko wysychają, a które jednocześnie są wytrzymałe.

Ponieważ w górach pogoda może się gwałtownie zmienić, warto do plecaka schować również kurtkę. Może być ona przeciwdeszczowa, ale dobrze, żeby chroniła również przed wiatrem, który na szczycie może być znacznie bardziej odczuwalny niż w dolinie. Nie zapominaj o odpowiednio dobranych butach i nakryciu głowy. Odpowiedni strój jest bardzo ważny podczas górskich wędrówek, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego dopasowanie.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole