Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSprzedaż zakładu Johnson Matthey w Koninie jeszcze w tym roku?

Sprzedaż zakładu Johnson Matthey w Koninie jeszcze w tym roku?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Sprzedaż zakładu Johnson Matthey w Koninie jeszcze w tym roku?
Biznes

Brytyjska firma Johnson Matthey szuka kupca na budowany zakład w Koninie. Jego sprzedaż do EV Metals Group ostatecznie nie nastąpiła.

Nie EV Metals Group, ale Johnson Matthey cały czas jest właścicielem budowanego przy ul. Hutniczej 1 w Koninie zakładu. Niedługo może się to jednak zmienić, brytyjska spółka cały czas szuka bowiem kupca na tę nieruchomość.

Portalowi LM.pl udało się ustalić, że pośrednikiem w sprzedaży nieruchomości w Koninie jest polski oddział Colliers. Zapytaliśmy firmę, czy rzeczywiście koniński zakład jest wystawiony na sprzedaż i jakie jest zainteresowanie ze strony potencjalnych nabywców. Colliers przekazał nasze pytania do Johnson Matthey, który potwierdził, że szuka kupca na te nieruchomości.

Zanotowaliśmy duże zainteresowanie nieruchomością, liczymy na to, że transakcja sprzedaży zostanie sfinalizowana jeszcze w tym roku – skomentował Daniel Kamiński z Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers.

Zainteresowanie potencjalnych nabywców potwierdził również wiceprezydent Konina Paweł Adamów. – Mieliśmy kilku chętnych kupujących przez ostatnie dwa lata. Natomiast ten, który jest teraz, to już są finalne rozmowy, więc trzymamy kciuki, że to się uda – powiedział. Nie podał jednak szczegółów dot. potencjalnego kupca.

Johnson Matthey w Koninie pojawił się w 2020 r. Brytyjska spółka chciała wybudować w mieście zakład produkujący materiały do baterii aut elektrycznych. Inwestycja stanęła jesienią 2021 r., a wiosną 2022 r. Johnson Matthey ogłosił sprzedaż całego segmentu swojego biznesu dot. baterii elektrycznych. W jego skład wchodziły m.in. zakłady w Wielkiej Brytanii, Niemczech i budowana fabryka w Polsce.

Nabywcą została notowana w Wielkiej Brytanii i Australii, a kontrolowana przez Saudyjczyków, firma EV Metals Group. Spółka budowała kompletny łańcuch dostaw – od złóż niklowo-kobaltowych w Australii, przez zakład rafinacji w Arabii Saudyjskiej, po zakłady produkcyjne w Europie. EV Metals Group określała przejęcie brytyjskich aktywów jako „kamień milowy” i zapowiadała budowę zakładów do 2025 r.

Już rok temu informowaliśmy jednak, że proces przejęcia konińskiej fabryki wcale nie został zakończony. Obie strony uzależniały ostateczne ich zbycie od konkretnych warunków, a jako datę ostateczną ustalono lipiec 2023 roku. W półrocznym sprawozdaniu opublikowanym w listopadzie ubiegłego roku koniński zakład cały czas widniał jako „przeznaczony do sprzedaży”. Nie zmieniło się to w kolejnych raportach.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole