Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKulturalna inwestycja w Koninie na zakręcie. Co dalej z salą koncertową?

Kulturalna inwestycja w Koninie na zakręcie. Co dalej z salą koncertową?

Dodano:
Kulturalna inwestycja w Koninie na zakręcie. Co dalej z salą koncertową?
Konin

Wizualizacja projektowa 

Nowa sala koncertowa w Koninie pod znakiem zapytania. Projekt może nie dojść do skutku.

Jeszcze we wrześniu 2024 roku informowaliśmy o planach budowy nowoczesnej sali koncertowej w Koninie. Dzięki funduszom europejskim oraz wieloletnim staraniom Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, w ciągu dwóch lat miał powstać nowoczesny obiekt z salą koncertową i częścią dydaktyczną.

Informacja o inwestycji została ogłoszona w minionym (2024) roku na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konińska inwestycja była jedną z pięciu, które otrzymały dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach wsparcia dla rozwoju infrastruktury kulturalnej. Projekt architektoniczny przygotowało biuro „Limba” z Krakowa. Dokumentacja powstała już 11 lat temu. – Byłby to wymarzony prezent z okazji 50-lecia PSM – podkreślał wówczas Krzysztof Pydyński, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie.

Nowy budynek, oprócz głównej sali koncertowej, miał obejmować także sale dydaktyczne: do rytmiki, zajęć pianistycznych i perkusyjnych. Przewidziano również miejsce na organy oraz wyposażenie do nagrywania koncertów. Obiekt miał powstać na działce pomiędzy ulicą Bankową a Szarych Szeregów, w starej części Konina.

Cała inwestycja realizowana jest przez Centrum Edukacji Artystycznej (CEA), które sprawuje nadzór pedagogiczny nad szkołami artystycznymi. W gronie beneficjentów projektu znalazły się: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Przeworsku, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Koninie, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Zielonej Górze, Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie oraz Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku.

Od tamtego czasu sytuacja jednak uległa zmianie. Z powodu konieczności wprowadzenia modyfikacji w projekcie – sugerowanych przez krakowskie biuro architektoniczne – nie doszło do przetargu. W efekcie budowa sali koncertowej w Koninie stanęła pod znakiem zapytania.

Projekt budowy sal koncertowych, w którym uczestniczy Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Koninie, obejmuje pięć szkół na terenie kraju. Na etapie przygotowań do przetargu na wybór generalnego wykonawcy wystąpiły trudności, w szczególności dotyczące roszczeń finansowych biura projektowego. Dlatego podjęto wstępne działania mające na celu wyłączenie tej placówki z projektu – poinformowało portal LM.pl Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Taka decyzja ma na celu zabezpieczenie realizacji pozostałych inwestycji współfinansowanych ze środków UE. Jednocześnie wyłączenie szkoły z obecnego projektu nie wyklucza jej przyszłego ubiegania się o wsparcie inwestycyjne – będzie mogła starać się o dofinansowanie ze środków europejskich w ramach konkursów organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jestem umówiony w przyszłym tygodniu na rozmowy w ministerstwie na ten temat – mówi Krzysztof Pydyński, dyrektor PSM w Koninie. – Umowa, którą podpisywałem w 2013 tylko częściowo przekazywała nam prawa do tego projektu, natomiast w zakresie wszelkich zmian, autorka zagwarantowała sobie wyłączność. W ciągu tych kilkunastu lat zmieniły się niektóre przepisy. Trzeba dopasować projekt. Idą za tym pieniądze. 

Nowa sala koncertowa miała stać się jednym z ważniejszych elementów kulturalnej infrastruktury miasta. Czy mimo przeszkód inwestycja jeszcze się ziści? To pokażą najbliższe tygodnie.

 

Kulturalna inwestycja w Koninie na zakręcie. Co dalej z salą koncertową?
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole