Skocz do zawartości
LM.plWiadomościLinia kolejowa Konin – Turek będzie finansowana z programu Kolej+!

Linia kolejowa Konin – Turek będzie finansowana z programu Kolej+!

Dodano: , Żródło: LM.pl
Linia kolejowa Konin – Turek będzie finansowana z programu Kolej+!
Kolej+

Linia kolejowa z Konina do Turku znalazła się na liście projektów, które otrzymają dofinansowanie z rządowego programu Kolej+. Ogłosił to dziś premier Mateusz Morawiecki.

Połączenie Konina z Turkiem znalazło się na liście 34 projektów zakwalifikowanych do dofinansowania z programu Kolej+. Ogłosił to dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Pula programu zwiększona zostanie z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł. – Wraca moda na kolej i bardzo się z tego cieszę. Bo kolej jest tym środkiem komunikacji, który jest bezpieczny, sprawny, szybki i przyjazny dla środowiska – powiedział premier.

Linia kolejowa z Konina do Turku jest wśród pięciu zakwalifikowanych projektów z Wielkopolski. Ma biec m.in. przez Tuliszków i Stare Miasto, a w Koninie – we wschodniej jego części, w okolicach ulicy Granicznej. Całość projektowanej trasy to ponad 38 km, czas przejazdu z Turku do Poznania ma wynieść 110 min. Szacunkowe koszty mówiły o ok. 600 mln zł, choć według niektórych ekspertów są to prognozy mocno zaniżone. Z programu Kolej+ pochodzić będzie 85% pieniędzy, za resztę odpowiadają samorządy, głównie wojewódzki.

Oprócz połączenia Konin – Turek w Wielkopolsce z programu dofinansowane zostaną również linie: Śrem – Czempiń, Gostyń – Kąkolewo, Międzychód – Szamotuły i Czarnków – Rogoźno – Wągrowiec.

Czytaj więcej na temat:linia kolejowa, Kolej+, Konin, Turek, kolej
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole