Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMieszkańcy nie zapłacą „wyrównania” za wodę? Prezydent podjął decyzję

Mieszkańcy nie zapłacą „wyrównania” za wodę? Prezydent podjął decyzję

Dodano: , Żródło: LM.pl
Mieszkańcy nie zapłacą „wyrównania” za wodę? Prezydent podjął decyzję

Zaległe faktury za wodę, na razie nie trafią do mieszkańców i przedsiębiorców. – Zdecydowałem, że PWiK nie będzie wystawiał faktur korygujących w najbliższym czasie, do momentu całkowitego zbadania przez prawników całego procesu – powiedział Piotr Korytkowski.

Wystąpienie prezydenta rozpoczęło wspólnie posiedzenie Komisji Finansów i Komisji Infrastruktury. Odniósł się on do sytuacji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Koninie, które po wygranym procesie z Wodami Polskimi, wprowadziło z mocy prawa wyższe stawki za wodę. Mieszkańcy dowiedzieli się o tym, że będą musieli zapłacić za półtora roku wstecz. Faktury korygujące miały trafić do odbiorców PWiK w marcu i kwietniu. Mimo protestów, apeli, gorących dyskusji stanowisko PWiK. jeszcze w ubiegłym tygodniu, było nieprzejednane. Dopiero dziś prezydent Piotr Korytkowski zdecydował się stanąć po stronie mieszkańców:

- Skutek tych dopłat to jest około 15 mln zł. To niebagatelna kwota, która powoduje, że te kwoty nie wpłyną do PWiK, ale będą musiałyby być sfinansowane przez mieszkańców i firmy, odbiorców usług naszego PWiK-u. W Polsce mamy trudne czasy związane z finansami, gdyż mamy galopującą inflację, niepokoje w rodzinach dotyczące bytu i niepewną sytuację polityczną. Nie możemy jako samorząd dokładać zmartwień konińskim rodzinom. Zdecydowałem, że PWiK nie będzie wystawiał faktur korygujących w najbliższym czasie, do momentu całkowitego zbadania przez prawników całego procesu – powiedział Piotr Korytkowski. - PWiK skutecznie złożył wniosek taryfowy został przez sąd potwierdzony, jednakże dalsza część związana z dopłatami jeszcze nie. Musimy mieć 100% pewności, że to co zrobimy będzie zgodne z prawem, a przede wszystkim nie będzie dotykało mieszkańców naszego miasta. Zrobię wszystko, żeby te dopłaty nie były w przyszłości pobierane. Musimy przeprowadzić konsultacje z renomowanymi kancelariami prawnymi, które mogą nam dać rozwiązania dla tego całego trudnego procesu - dodał.

Prezydent w swoim przemówieniu podkreślił, że w procesie taryfikacji dużą rolę odegrała polityka.

–Będziemy dochodzić swoich praw jako miasto i PWiK. Gdyby przyznano się do błędu, mieszkańcy nie odczuliby w swoich portfelach problemu, nie byłoby niepokoju społecznego – mówił Piotr Korytkowski. - Będę dochodził praw samorządu, chociaż miałoby to trwać długo, natomiast mieszkańcy nie mogą być obarczani za błędy nieudolności organu jakim są Wody Polskie. Liczę, że sytuację jak najszybciej rozstrzygniemy. Ten czas, to jest myślę do przyszłego półrocza tego roku. Scenariuszy jest wiele. Zapewniam, że będzie to taki scenariusz, który będzie neutralny dla mieszkańców – dodał.

O sytuacji w jakiej znalazł się PWiK, ale też o tym jak do tego doszło i co dalej, redaktor naczelna Iwona Krzyżak porozmawia za swoimi gośćmi w programie „Nasze Sprawy”. Już jutro (wtorek) o godz. 20:00. Zapraszamy!   

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole