Skocz do zawartości
PILNE

ZDM: Remonty bieżące nawierzchni na ul. Przemysłowej w Koninie. Od ronda Solidarności do "ślimaka" ruch wahadłowy. 

LM.plWiadomościNowa stawka opłaty deszczowej przyjęta. Niższa, niż w propozycji sprzed dwóch dni

Nowa stawka opłaty deszczowej przyjęta. Niższa, niż w propozycji sprzed dwóch dni

Dodano: , Żródło: LM.pl
Nowa stawka opłaty deszczowej przyjęta. Niższa, niż w propozycji sprzed dwóch dni
Opłata deszczowa

Od stycznia opłata deszczowa wynosić będzie 4 zł netto za m3 wód opadowych. To więcej, niż mieszkańcy płacą teraz, ale mniej, niż mieli płacić według pierwotnego planu.

Opłata deszczowa obowiązuje w Koninie od lipca, ale przez pierwsze pół roku jej podstawowa stawka wynosiła 1,61 zł netto za metr sześcienny wód opadowych i roztopowych odprowadzonych do systemu. Od stycznia, zgodnie z uchwałą przyjętą przez Radę Miasta Konina, ta stawka miała wzrosnąć do 5,32 zł netto. Podczas poniedziałkowej komisji władze Konina proponowały stawkę 4,94 zł netto. Obniżenie wynikało z przeliczenia danych o zlewni przez ZDM, który systemem kanalizacji deszczowej zarządza.

Przeciwko nawet tej niższej stawce protestowali przedsiębiorcy, argumentując, że jest ona dla nich zbyt wysoka. Presja ze strony środowiska biznesu częściowo poskutkowała. Podczas środowej sesji Rady Miasta Konina prezydent Piotr Korytkowski zaproponował jeszcze niższą stawkę – 4 zł netto za m3. – Ten krok jest wykonany w kierunku przedsiębiorców, którzy z dużym niepokojem odbierają wprowadzany przez nas system. Myślę, że ten rok 2022, przy tej stawce, będzie rokiem, który określi nam, jak to będzie spinało się finansowo. Po zakończeniu tego roku będziemy przyglądali się, czy ta stawka jest wystarczająca. Prawdopodobnie nie, ale wprowadzamy to, by wykonać ukłon w stronę przedsiębiorców – mówił.

Oprócz zmiany stawki radni przyjęli również zapowiadane wcześniej zmiany w systemie obniżek. Chodzi o zbiorniki retencyjne – dziesięciokrotnie obniżona została pojemność zbiornika, która uprawnia do zastosowania zniżki w stawce opłaty. Jednocześnie jednak obniżona została również sama ulga, która od stycznia wynosić będzie maksymalnie 50%, a nie jak do tej pory – 70%.

Za zmianami opowiedziało się czternastu radnych (kluby KO, Lewicy, Wspólnego Konina i Jacek Kubiak z PiS), wstrzymali się pozostali radni PiS i niezrzeszeni Jakub Eltman oraz Jarosław Sidor.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole