Skocz do zawartości
LM.plWiadomościNowy sekretarz miasta w dwóch osobach. Koalicjanci podzielili się stanowiskiem

Nowy sekretarz miasta w dwóch osobach. Koalicjanci podzielili się stanowiskiem

KONIN JEST NASZ

Dodano:
Nowy sekretarz miasta w dwóch osobach. Koalicjanci podzielili się stanowiskiem

Nową sekretarz miasta zostanie – jak już o tym informowaliśmy - Hanna Bryska. Ale koalicyjne targi o stołek po Marku Zawidzkim wcale się na tym nie kończą. Zawarte między rządzącymi Koninem ugrupowaniami porozumienie jest bardziej złożone, o czym przeczytacie państwo poniżej.

Czy należy się spodziewać, że następczyni Marka Zawidzkiego, który piastował to stanowisko przez ponad ćwierć wieku, pozostanie w jego gabinecie równie długo? Niestety nie, bo już w przyszłym roku osiągnie wiek emerytalny. Piszę „niestety”, bo funkcja sekretarza miasta jest bardzo ważna dla ciągłości i stabilności pracy urzędu miejskiego. I Marek Zawidzki dobrze się z roli kierownika administracyjnego urzędu – jak to określa ustawa o samorządzie - wywiązywał, ciesząc się sympatią urzędników, co na takim stanowisku jest nie mniej ważne od sprawności administracyjnej. Podwładni przyznają, że był cholerykiem, ale nawet jeśli zdarzyło mu się zagalopować i potraktował kogoś niesprawiedliwie, potrafił przyznać się do błędu i przeprosić.

Dla Hanny Bryski obecny awans to ukoronowanie nadspodziewanie udanej kariery urzędniczej, którą zaczynała u boku Kazimierza Pałasza. Kiedy w latach osiemdziesiątych objął on funkcję kierownika biura Rady Wojewódzkiej PRON w Koninie, została jego sekretarką. PRON czyli Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego został przez generała Jaruzelskiego powołany do życia po wprowadzeniu stanu wojennego i w 1989 roku z wiadomych względów zlikwidowany. Kazimierz Pałasz wrócił wtedy do huty, a panią Bryskę umieścił w Konińskim Domu Kultury – na takim samym stanowisku.

W 1994 roku Kazimierz Pałasz został prezydentem Konina i po kilku miesiącach ściągnął do urzędu dawną współpracownicę. Szybko, bo już po dwóch latach awansował ją na stanowisko kierownika wydziału organizacyjnego i kadr, kluczowego w zarządzaniu zasobami ludzkimi, a co za tym idzie powierzanego z reguły osobie zaufanej. W 2009 roku Hanna Bryska została szefową Biura Rady Miasta i zajmuje to stanowisko do dzisiaj.

W świetle przytoczonych faktów radość nowej sekretarz z awansu nie powinna dziwić, bo to i prestiż większy, a i zarobki – choćby tylko na krótko – wzrosną, co też na pewno korzystnie wpłynie na wysokość przyszłej emerytury. Dziwić może jedynie, po co prezydentom sekretarz, która wkrótce odejdzie. Tym bardziej, że zastosowanie wobec niej formuły awansu wewnętrznego z pominięciem konkursu jest – zdaniem części prawników – niezgodne z zapisami ustawy o samorządzie.

strona 1 z 2
strona 1/2
Nowy sekretarz miasta w dwóch osobach. Koalicjanci podzielili się stanowiskiem
Czytaj więcej na temat:Konin jest Nasz, sekretarz miasta
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole