One Billion Rising. Zatańczyli przeciw przemocy wobec kobiet


„Jedna za milion, milion za jedną!” – ma to symbolizować podniesiony do góry palec wskazujący. Na konińskim rynku. przeciw przemocy wobec kobiet „One Billion Rising – Nazywam się miliard” zatańczyli samorządowcy, seniorzy, społecznicy i uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Ogólnoświatowa kampania społeczna została zapoczątkowana w 2011 roku. Zapoczątkowała ją Eve Ensler, amerykańska pisarka, która po fali gwałtów w USA napisała: „Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie… Żyjemy na planecie, na której około miliard kobiet padło ofiarą gwałtu”. Polska przyłączyła się do akcji w 2013 roku. Wtedy wzięło w niej udział 30 miejscowości, a z roku na rok dołączają się kolejne miasta. W Koninie akcję przez lata organizował Koniński Kongres Kobiet. Teraz wzięła się za to Konińska Rada Kobiet.
- To hołd dla wszystkich ofiar przemocy i akt solidarności. Pamiętajmy, że miłość można okazywać na różne sposoby. W ten szczególny dzień (walentynki – od red.) przekażmy miłość wszystkim kobietom, które doświadczyły przemocy. W Polsce odnotowywanych jest 52 tysiące przypadków rocznie, a to są tylko ujawnione przypadki – podkreśliła Olga Żaryn, przewodnicząca KRK.
Na pl. Wolności tańczyła m.in. młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego, II Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych oraz Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Koninie. Był też prezydent Piotr Korytkowski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Konina – Emilia Wasielewska, dyrektorzy jednostek podległych miastu i kierownicy niektórych wydziałów konińskiego magistratu. Była też Ewa Jeżak, prezeska Konińskiego Kongresu Kobiet, która przypomniała symbolikę tańca „One Billion Rising”.
Wczoraj weszła w życie nowa definicja gwałtu. Zgodnie z nią zgwałceniem jest doprowadzenie innej osoby „do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób mimo braku jej zgody". Przepis uzupełniono o "brak zgody", którego wcześniej nie było. Sprawca zgwałcenia podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15. Takiej samej karze podlega sprawca czynu polegającego na wykorzystaniu sytuacji, w której ofiara nie może w sposób samodzielny i świadomy podejmować decyzji (wyrazić zgody) co do podjęcia aktu seksualnego.