Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPakiet kryzysowy. Prezes PWiK proponuje obniżkę swojej pensji

Pakiet kryzysowy. Prezes PWiK proponuje obniżkę swojej pensji

Dodano: , Żródło: LM.pl
Pakiet kryzysowy. Prezes PWiK proponuje obniżkę swojej pensji

Zatwierdzona przez Radę Miasta skala inwestycji i wzrost kosztów to dwie główne przyczyny podwyżki taryf za wodę – tłumaczył podczas specjalnego posiedzenia Komisji Finansów prezes PWiK Zbigniew Szymczak. Zaproponował również obniżenie swojego wynagrodzenia.

Dwie i pół godziny trwało specjalne posiedzenie Komisji Finansów Rady Miasta na temat odrzuconych przez Wody Polskie nowych taryf opłat za wodę. Sytuację finansową spółki i dalsze działania przedstawiali radnym przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Ceny rosną, bo są inwestycje

Jak przekonywali w piątek przedstawiciele miejskiej spółki, jedną z przyczyn zaproponowanych przez nich wyższych taryf jest plan inwestycyjny, który realizuje PWiK, a który w 2012 roku zatwierdziła Rada Miasta Konina. – Rząd polski zobowiązał się w traktacie akcesyjnym, że do 2015 roku Polska będzie wypełniała wszystkie wymogi dot. gospodarki ściekowej. To jest wymóg prawny. Na prawie 2500 aglomeracji w Polsce tylko ok. 300 spełnia wymogi dyrektywy ściekowej. W tym zacnym gronie jest właśnie Konin. Spełniamy wskaźniki takie, jak duże miasta: Poznań, czy Warszawa.

Inwestycje i zwiększanie majątku spółki powoduje jednocześnie wzrost amortyzacji – z niecałych 10 mln zł w 2017 r. do ok. 18 mln zł na koniec planowanego nowego trzyletniego okresu taryfowego. Już teraz amortyzacja to ponad 28% kosztów spółki. Więcej PWiK wydaje tylko na wynagrodzenia (ponad 29%, ale jak informowali przedstawiciele spółki w ostatnich latach zatrudnienie spadło o ponad 35 etatów).

Merytorycznego zarzutu ze któraś z tych inwestycji była nietrafiona nie uzyskałem. W żaden sposób spółka nie przeinwestowała. Wszystkie wskaźniki ekonomiczne to pokazują – przekonywał prezes PWiK. Jak zaznaczał również, już niedługo problem mogą mieć te samorządy i spółki, które w nową infrastrukturę nie zainwestowały. – O tym się nie mówi. Unia już rozpoczęła procedurę przeciw Polsce, ale rząd tych kar nie zapłaci. Zapłacą te aglomeracje, które norm nie spełniają.

Wody Polskie masowo odrzucają nowe taryfy

Wody Polskie, zatwierdzające lub odrzucające propozycje nowych taryf, zaproponowały PWiK, by odpisy amortyzacyjne w nowym planie wyniosły 0%, a marża zysku obcięta o połowę – ze średniej 3,85% za usługi wodne i 4,06% za usługi kanalizacyjne. Według przedstawicieli PWiK takie stawki spowodują ogromne kłopoty finansowe – spółce zabraknie na spłatę rat kapitałowych od zaciągniętych zobowiązań. To może skutkować cofnięciem umorzeń pożyczek w wysokości 15 mln zł lub wręcz nakazem natychmiastowej spłaty prawie 78 mln zł zobowiązań.

Jak przekonywał PWiK decyzja Wód Polskich była decyzją polityczną – organ ma masowo odrzucać wnioski o nowe, wyższe taryfy. Akceptowane mają być nieliczne. – Mamy być ukarani za aktywność inwestycyjną? Za to, że jako nieliczni spełniamy wymogi? Tak ma ta polityka wyglądać? To jaki to jest sygnał dla moich kolegów z innych spółek wodociągowych? – pytał w piątek prezes Szymczak.

Wtórował mu zastępca prezydenta Konina, Paweł Adamów. – Przekazywanie kompetencji zatwierdzania taryf [wcześniej robiła to Rada Miasta – przyp. red.] jednemu urzędnikowi w całej zlewni, który je podejmuje, kierując się nie tylko pobudkami merytorycznymi, było błędem – oceniał. A decyzje Wód Polskich nazywał populizmem. – Za usługi się płaci. Chyba, że pojawia się polityka.

Mieszkańcy będą zwracać różnicę?

Jak informował już wcześniej podczas konferencji prasowej prezes Zbigniew Szymczak, z powodu przekroczenia terminu na wydanie decyzji przez Wody Polskie PWiK złoży wnioski o stwierdzenie wejścia w życie nowych taryf. Na decyzję trzeba będzie czekać, może nawet kilka miesięcy. To rodzi pytanie – jakie stawki zaczną obowiązywać w momencie, gdy zakończy się obecny plan taryfowy? Spółka ma zamiar opublikować nowy plan (ten, który odrzuciły Wody Polskie, ale według PWiK-u z przekroczeniem terminu), a jednocześnie do czasu rozstrzygnięcia sporu pobierać opłaty według starszej, niższej taryfy.

strona 1 z 2
strona 1/2
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole