Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPiwnice ogrodowe - czy to dobra inwestycja?

Piwnice ogrodowe - czy to dobra inwestycja?

Materiał promocyjny

Dodano:
Piwnice ogrodowe - czy to dobra inwestycja?
Materiał promocyjny

Piwnice ogrodowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Warto zdawać sobie sprawę, że są one znane od setek lat. Służyły ludziom zanim jeszcze pojawiły się lodówki. Na co dzień pełniły one głównie rolę spiżarni, w wyjątkowych okolicznościach sprawdzały się jako schron. Co warto wiedzieć na temat piwnic ogrodowych?

Piwnice ogrodowe o różnym zastosowaniu

Piwniczki betonowe (nazywa się je niekiedy ziemiankami) to specjalnie zaprojektowane betonowe zbiorniki, które umieszczone są w ogrodzie, pod ziemią. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości betonu stają się one wyjątkowo odporne nawet na trudne warunki atmosferyczne. Przeznaczenie piwnic ogrodowych może być rozmaite. Mogą one służyć nam jako:

  • spiżarnie (można w nich przechowywać między innymi domowe przetwory, które nie mieszczą się nam w kuchni),
  • ziemianki warzywne (na ziemniaki czy warzywa korzeniowe nadające się do dłuższego przechowywania),
  • schowki na narzędzia,
  • schowki na akcesoria ogrodnicze,
  • piwniczki na wino,
  • a nawet schrony.

W jakim miejscu postawić piwnicę ogrodową?

Jeżeli chcemy, żeby piwnica ogrodowa spełniała swoje zadanie, powinniśmy postawić ją w odpowiednim miejscu. Powinno być ono suche (nie może się tu zbierać deszczówka) i zacienione. Piwnica w żadnym wypadku nie może znajdować się w bliskim sąsiedztwie drzew, gdyż ich rozrastające się korzenie po pewnym czasie mogłyby ją uszkodzić.

Właściciele piwnic ogrodowych radzą, żeby ich wejścia znajdowały się od strony północnej. Taka lokalizacja sprawi, że piwniczka nie będzie się nagrzewać, dzięki czemu łatwiej w niej będzie utrzymać optymalną temperaturę (odpowiednia temperatura do przechowywania waha się od 4 do 8 stopni Celsjusza).

Jak wygląda budowa piwnicy ogrodowej?

Polskie prawo przewiduje, że na budowę piwnicy ogrodowej potrzebujemy pozwolenia. Niektórzy urzędnicy podchodzą do ziemianek z dużym przymrużeniem oka, jednak my na wszelki wypadek powinniśmy postarać się dopełnić wszystkich formalności.

Jeżeli nie posiadamy doświadczenia budowlanego o wybudowanie piwnicy ogrodowej powinniśmy poprosić architekta. Osoba z odpowiednim wykształceniem będzie w stanie ocenić stabilność gruntu w naszym ogrodzie, poziom wód gruntowych, zaproponuje nam użycie konkretnych materiałów. Możemy zdecydować się na postawienie gotowej piwniczki (w zależności od jej parametrów jest to koszt od 4 do 10 tysięcy zł) lub wybudować ją od podstaw.

Budujemy piwnicę ogrodową od podstaw

Zaleca się, żeby wykop pod piwniczkę miał co najmniej 2 metry wysokości. Ważne jest, żeby był on szerszy od obiektu, który zamierzamy postawić. Pamiętajmy, że ściany należy zabezpieczyć (na przykład przy użyciu desek) przed osuwaniem się gruntu). Fundamenty piwnicy wykonuje się z cementu wymieszanego z piaskiem. Zobacz też: montaż piwnicy na podmokłym terenie.

Ściany mogą zostać wzniesione ze specjalnie do tego celu przygotowanych betonowych bloków lub betonu ze zbrojeniem w postaci stalowych prętów. Starajmy się wybierać materiały charakteryzujące się zwiększoną odpornością na działanie wilgoci i mrozu. Jako izolacja termiczna sprawdzi się styropian (ważne jest, żeby miał on grubość co najmniej 10 centymetrów).

Posadzkę i schody w piwniczkach wykonuje się najczęściej z żelbetu, granitu lub betonu.

W przypadku wielu piwnic ogrodowych jedynym widocznym na zewnątrz elementem są drzwi. Warto jest zadbać, żeby były one wykonane z solidnych, dekoracyjnych materiałów. Mogą być one wykonane z betonu, kamienia, klinkieru, surowych cegieł.

Żeby piwnica spełniała swoje zadanie, niezbędne jest zainstalowanie w niej wentylacji.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole