Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPodatek, woda, śmieci. Jakie podwyżki czekają nas w tym roku?

Podatek, woda, śmieci. Jakie podwyżki czekają nas w tym roku?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Podatek, woda, śmieci. Jakie podwyżki czekają nas w tym roku?
2024

Styczeń to zazwyczaj miesiąc, w którym wprowadza się kolejne podwyżki. Ten rok może pozytywnie zaskoczyć koninian. Wzrośnie jedynie podatek od nieruchomości.

Po burzliwej dyskusji i mimo sprzeciwu przedsiębiorców Izby Gospodarczej Wielkopolski Wschodniej, konińscy radni zdecydowali o podniesieniu podatku od nieruchomości o 14 procent. Na całe szczęście to jedyna podwyżka z jaką musimy się (póki co) mierzyć w 2024 roku. Bez zmian, na poziomie 24 zł od jednego mieszkańca nieruchomości (za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny), płacić będziemy za wywóz śmieci. Stawka ta obowiązuje od stycznia 2023 roku i w tym roku będzie taka sama.

Nie zapłacimy też więcej za wodę i ścieki. Mieszkańcy Konina mieli być obciążeni zaległymi podwyżkami, które miały wejść w życie w lipcu 2021 roku. Wody Polskie wydały wówczas negatywną opinię w tej sprawie, a sprawa skończyła się w sądzie. Po długich bojach, Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację spółce i nowe taryfy miały wejść w życie z mocą wsteczną. Ta decyzja wywołała burzę w przestrzeni publicznej. Wtedy prezydent Piotr Korytkowski ogłosił wstrzymanie ściągania należności i zapowiedział znalezienie rozwiązania. Ostatecznie, ponad 15 mln zł zaległości zostało pokryte z budżetu miasta.

Więcej zapłacą natomiast rodzice, którzy posyłają swoje dzieci do miejskiego żłobka. Od stycznia opłata wzrasta do 678,72 zł, a od lipca - do 688 zł. Ma to związek ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, z którym opłata żłobkowa jest powiązana.

Na koniec, przypominamy o bezpłatnej komunikacji. Od wczoraj, autobusami MZK bez konieczności zakupu biletu, jeździć mogą wszyscy posiadacze Konińskiej Karty Mieszkańca.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole