Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPowyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?

Powyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Powyborcze układanki. Obywatele się wzmocnią, Adamów dalej wiceprezydentem?
Wybory

Nie wejdziemy w koalicję, tylko dlatego by w niej być – mówi Maciej Nowicki o ewentualnej współpracy Obywateli Konina z prezydentem Piotrem Korytkowskim. Z OK rozmawia Piotr Czerniejewski, a swój klub utworzy ponownie Polska 2050. Oto powyborczy krajobraz.

Zwycięstwo Piotra Korytkowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich w Koninie dopełnia obraz powyborczej układanki w mieście. Niewielkie zmiany mogą być jeszcze możliwe po tym, gdy ewentualnie niektórzy radni obejmą funkcje, których nie będą mogli godzić z zasiadaniem w Radzie Miasta Konina.

Ślubu nie ma i nie będzie

Głównymi rozgrywającymi w najbliższych tygodniach będą bez wątpienia Maciej Nowicki i Obywatele Konina. Bez radnych tej formacji, na to wygląda, niemożliwe będzie zbudowanie stabilnej większości w Radzie – KO i Polska 2050 mają bowiem tylko dziesięć głosów, a do większości potrzeba dwunastu szabel. Alternatywny scenariusz, w którym KO i Polska 2050 dokooptowują do siebie Piotra Czerniejewskiego z Nowej Lewicy i jednego z radnych Obywateli Konina dość zdecydowanie podczas niedzielnego wieczoru wyborczego LM.pl odrzucili sami zainteresowani.

Dużo osób już mnie przez ostatnie dni żeniło z Koalicją. Ale cytując klasyka: ślubu nie ma i nie będzie – powiedział Piotr Czerniejewski. Jak przyznał, rozmawiał już z Piotrem Korytkowskim. – Zadeklarowałem, że jeżeli będą ze strony pana prezydenta propozycje, z którymi będę się zgadzał to po prostu będę te propozycje popierał. Jeżeli pan prezydent będzie przedstawiał propozycje, z którymi nie będę się zgadzał to będę głosował przeciwko. Z mojej strony nie ma deklaracji sztywnej koalicji.

Jednocześnie Czerniejewski toczy rozmowy z Obywatelami Konina o dołączeniu do tego klubu. Decyzje jeszcze nie zapadły, ale jak przyznał radny Nowej Lewicy – jest to bardzo prawdopodobne. Gdyby zdecydował się połączyć siły z formacją Macieja Nowickiego, OK mieliby w Radzie Miasta Konina cztery głosy.

„Nie będziemy kwiatkiem do kożucha”

Wszystkie dobre projekty będziemy wspierać, nie będziemy stać w opozycji tylko dlatego, żeby w niej stać, a i też nie wejdziemy w koalicję, tylko dlatego by w niej być. Nie będziemy kwiatkiem do kożucha, który może być przypięty i głosujcie tak, a nie inaczej. My mamy swój program, który spotkał się z dużym poparciem i będziemy do tego dążyć – powiedział o współpracy w Radzie Maciej Nowicki.

Czy on sam zostanie wiceprezydentem? – Każdy scenariusz jest możliwy, ale taka propozycja nie padła. Jest to pozycja [wiceprezydenta – przyp. red.], która pomoże nam budować jeszcze silniejszy ruch obywatelski, który pozwoli nam za pięć lat powalczyć o prezydenturę – ocenił.

Adamów dalej wiceprezydentem?

Trzech radnych w nowej kadencji będzie miała Polska 2050, która wraz z KO stworzyła współny komitet na czas wyborów. Ale już w Radzie PL2050 chce mieć oddzielny klub, tak jak to miało miejsce w mijającej kadencji. Najprawdopodobniej ponownie nazywać będzie się Wspólny Konin. Znajdą się w nim Emilia Wasielewska, Małgorzata Krawczyńska i Mikołaj Marcinkowski, który obejmie mandat radnego za Piotra Korytkowskiego. Czwartą członkinią klubu będzie najprawdopodobniej Monika Kosińska.

Polska 2050 chce mieć też swojego wiceprezydenta. Jak przyznała Emilia Wasielewska, umowa koalicyjna zawarta z Koalicją Obywatelską jeszcze przed wyborami daje partii Szymona Hołowni możliwość wskazania wiceprezydenta ds. gospodarczych. – Rozmowy jeszcze trwają. Zdecydowanie Paweł Adamów jest faworytem – powiedziała o możliwym kandydacie Wasielewska.

Opozycja merytoryczna czy totalna?

Co po przegranych wyborach zrobi PiS? Klub w Radzie Miasta Konina liczyć będzie ośmiu radnych. Robert Popkowski, kandydat PiS na prezydenta, w swoim sztabie wyborczym zapowiedział: – Musimy stworzyć opozycję, ale taką normalną opozycję samorządową. Będziemy patrzeć władzy samorządowej na ręce, nie pozwolimy, by marnowały się pieniądze publiczne.

Chwilę później jednak rzucił: – Pokażemy wszystkim tym, którzy obiecywali coś, a nie dotrzymali słowa. Ostatnie pięć lat to pokazało. Ale następne pięć lat nie pozwolimy na to, żeby oni w Koninie robili takie gów…, przepraszam, co zrobili do tej pory.

Akompaniował mu jego partyjny kolega Jacek Kubiak: – Ta czerwona zaraza będzie miała się dobrze w Koninie.

Jak wiemy z polityki ogólnopolskiej – im więcej Suwerennej Polski, tym te pazury są bardziej naostrzone – powiedział Piotr Czerniejewski, przewidując, że silną pozycję w klubie może mieć Suwerenna Polska, której członkiem jest Robert Popkowski.

Emilia Wasielewska oceniła, że PiS może pogrążyć się w walce frakcji. – To będzie uwarunkowane tym, kto zostanie przewodniczącym klubu. Znam przynajmniej trzy osoby, które mają tam aspiracje i chciałyby zostać przewodniczącym – powiedziała.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole