Spotkanie w konińskiej bibliotece. Sekrety rodu Wielopolskich

Konińska biblioteka zaprasza na spotkanie z dr. Wojciechem hr. Wielopolskim wokół książki „Nie tylko moje życie”.
O dwutomowym dziele z byłym prodziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu rozmawiać będzie prof. dr hab. Ewa Kraskowska. Spotkanie odbędzie się w środę, 12 lutego 2025 roku o godz. 17:30 w sali konferencyjnej MBP w Koninie (ul. Dworcowa 13).
Wydana w 2023 roku dwutomowa publikacja „Nie tylko moje życie” to obszerny zapis wspomnień Antoniego hr. Wielopolskiego. Autobiografię swojego ojca zredagował dr Wojciech Wielopolski. Na ponad 1200 stronach opisana została rodzinna historia losami związana z historią Rzeczypospolitej. Czytając ją przenosimy się m.in. do Ameryki Południowej, zachodniej Afryki, czy Francji. Hrabia Wielopolski wspomina również obozową codzienność jeńców wojennych.
Antoni hr. Wielopolski, choć z wykształcenia był rolnikiem ekonomistą, szczególnym umiłowaniem darzył historię. Od lat siedemdziesiątych XX wieku poświęcił się gromadzeniu rodzinnego archiwum i spisywaniu wspomnień ze swojego bogatego życia. A podkreślić trzeba, że powiązane było z najważniejszymi, dwudziestowiecznymi wydarzeniami. Urodził się w 1911 r. w Warszawie jako przedstawiciel hrabiowskiej linii rodu Wielopolskich i praprawnuk margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. Po ukończeniu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przez kilka lat przebywał w Ameryce Południowej. Powrócił w 1940 roku i wstąpił do polskiej armii we Francji. Trafił do niemieckiego obozu jenieckiego Oflag IIC w Woldenbergu. Po wojnie osiedlił się w Szczecinie, gdzie wykładał w Wyższej Szkole Rolniczej.
Dr Wojciech hr. Wielopolski, który zredagował wspomnienia swojego ojca jest emerytowanym literaturoznawcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent poznańskiej polonistyki (1974), a następnie wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej UAM, przez długie lata naukowo zajmował się historią kultury europejskiej i polską literaturą współczesną, obserwując i opisując jej dramatyczne związki z naszymi powojennymi dziejami. Od wielu lat poświęca się badaniom dziejów swojej rodziny.
Dwutomowa publikacja „Nie tylko moje życie” dostępna jest w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie.
Pogoda bywa kapryśna – kliknij teraz i sprawdź prognozę, żeby nie dać się jej przechytrzyć!