Skocz do zawartości
LM.plWiadomościTrzy oferty na autobus wodorowy. MZK Konin czeka na dofinansowanie

Trzy oferty na autobus wodorowy. MZK Konin czeka na dofinansowanie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Trzy oferty na autobus wodorowy. MZK Konin czeka na dofinansowanie
Komunikacja miejska

Solaris Bus & Coach, Arthur Bus i PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy to firmy, które zgłosiły swoją chęć dostarczenia MZK Konin autobusu wodorowego. Ceny wszystkich oscylują wokół 3,6 mln zł.

Trzy firmy zgłosiły się w przetargu organizowanym przez Miejski Zakład Komunikacji na zakup autobusu wodorowego. Najtańszą ofertę złożyło przedsiębiorstwo należące do grupy kapitałowej ZE PAK: PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Wynosi ona niecałe 3,6 mln zł. Pojazd zaprojektowany przez konińską firmę jeździł już zresztą po mieście w ramach testów latem ubiegłego roku.

Prawie 80 tys. zł droższą propozycję zgłosił Solaris Bus & Coach. To firma, która dostarczyła MZK Konin pierwszy autobus wodorowy. Pojazd nie stanowi jednak własności konińskiego zakładu, jest jedynie przez niego dzierżawiony.

Najdroższa okazała się oferta Arthur Bus z Wrocławia. To polska firma, za którą stoi niemiecki kapitał. Premiera ich pojazdu miała miejsce w zeszłym roku na targach w Niemczech. W przetargu MZK Konin firma zaproponowała za sprzedaż swojego autbusu ponad 3,7 mln zł.

Sam przetarg został ogłoszony bowiem MZK Konin stara się o pozyskanie dofinansowania na wykup obecnego autobusu wodorowego dzierżawionego od Solarisa. Pisaliśmy o tym już w październiku. Źródłem pieniędzy mogą być fundusze unijne, a poziom dofinansowania to 85%. Równolegle MZK Konin złożył wniosek na tych samych zasadach na zakup drugiego autobusu. Warunkiem było rozpisane przetargu.

– Umowa zostanie podpisana tylko wtedy, gdy Miejski Zakład Komunikacji w Koninie otrzyma dofinansowanie – zastrzegała w październiku w rozmowie z naszym portalem prezes Magdalena Przybyła. Wyniki naboru na pieniądze unijne mają być znane wiosną tego roku.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole