Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTurek. 2,3 mld zł na elektrownię gazową. Spółka-córka ZE PAK podpisała umowę

Turek. 2,3 mld zł na elektrownię gazową. Spółka-córka ZE PAK podpisała umowę

Dodano: , Żródło: LM.pl
Turek. 2,3 mld zł na elektrownię gazową. Spółka-córka ZE PAK podpisała umowę
Turek

Wyburzana eletrownia Adamów w Turku

Na przełomie 2026 i 2027 roku w Turku ma rozpocząć pracę nowa elektrownia gazowo-parowa. PAK CCGT, spółka wchodząca w skład Grupy ZE PAK, podpisała umowę z wykonawcą inwestycji.

Planowany blok zostanie zaprojektowany i wykonany jako jednostka jednowałowa z jedną turbiną gazową SGT4 4000F, generatorem SGEN5-3000W, kotłem odzyskowym (HRSG), turbozespołem parowym kondensacyjnym SST5-5000 i chłodnią wentylatorową mokrą. Elektrownia ma mieć moc 600 Mwe. Nowa jednostka stanie w miejscu po wyburzanej niedawno elektrowni Adamów. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku, natomiast oddanie elektrowni do eksploatacji przewidziane jest na przełom 2026 i 2027 roku. Pracę ma znaleźć w niej ok. 130 osób.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum z niemieckim Siemens Energy Global GmbH&Co. KG jako liderem oraz pozostałymi firmami wchodzącymi w jego skład: Siemens Energy sp. z o.o. w Warszawie i Mytilineos S.A. z siedzibą w Grecji. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 2,3 mld zł. Rada nadzorcza ZE PAK zgodziła się już na podwyższenie kapitału zakładowego i zapasowego PAK CCGT o ponad 408 mln zł oraz na udzielenie pożyczki spółce-córce w wysokości do 280 mln zł. W poniedziałek przeprowadzona została procedura uruchomienia umowy z wykonawcą oraz zapłacona zaliczka na rzecz konsorcjum w wysokości 20% wartości.

PAK CCGT ma również podpisaną już siedemnastoletni kontrakt w ramach rynku mocy z obowiązkiem mocowym w wysokości 493 MW. Pierwszy rok dostaw energii do sieci ma przypaść w 2026 roku.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole