Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

PILNE

Zbiórki w regionie konińskim. Sprawdź, jak możesz pomóc i gdzie przekazać dary

LM.plWiadomościWakacyjne TOP 10: Śladami znanych mieszkańców Konina

Wakacyjne TOP 10: Śladami znanych mieszkańców Konina

Dodano:
Wakacyjne TOP 10: Śladami znanych mieszkańców Konina

Gdzie grali Krystian Bielik i Marcin Kamiński, gdzie mieszkał Władysław Cieplak ps. „Giewont”, a gdzie grany jest utwór Witolda Friemanna? Zapraszamy Was na TOP 10 miejsc związanych ze znanymi mieszkańcami Konina.

Hejnał Friemanna

Wycieczkę rozpocząć można od serca starówki, czyli ratusza u zbiegu ul. 3 Maja i ul. Wiosny Ludów. O godzinie dwunastej usłyszeć tam można hejnał miasta. Jego autorem jest Witold Friemann, urodzony w Koninie kompozytor, pianista i dyrygent.

Wybitny muzyk mieszkał zresztą całkiem niedaleko tego miejsca, bo w jednej z kamienic w pobliżu placu Wolności. Jako dorosły człowiek koncertował m.in. w Lipsku, czy Lwowie, pracował w Polskim Radiu, a podczas okupacji brał udział w koncertach konspiracyjnych.

https://maps.app.goo.gl/HGuTHnJVn9qpCpDA8

Kamienica Esse

Rzut kamieniem od ratusza jest kamienica Esse. Budynek położony przy ul. Staszica to przykład XIX-wiecznej architektury miasta. Dziś w opłakanym stanie, ale wciąż jeszcze można dojrzeć w nim ślady dawnej świetności. Tym bardziej warto go obejrzeć, póki jeszcze istnieje. A jego dokładną historię przeczytać można w artykule „Kamienica Essowej czy Petschków? Historia budynku i 48 ubikacji”.

Z kamienicą związana była Stefania Esse, polska nauczycielka, działaczka oświatowa i społeczna. Była członkinią Polskiej Organizacji Wojskowej, angażowała się w działalność ekumeniczną, kulturalną i patriotyczną. Podczas II wojny światowej prowadziła tajne nauczanie.

https://maps.app.goo.gl/a4RdgXWKmm3JtpDaA

Julius Fromm

Kolejny punkt to plac Zamkowy. To właśnie w tym miejscu wychowywał się Julius Fromm. Pochodził z rodziny żydowskiej, dla której okolica placu Zamkowego była centrum życia i handlu. Jako dziesięciolatek z Konina wyjechał wraz z rodziną do Berlina. I to w Niemczech Julius miał wynaleźć przedmiot, który zrewolucjonizował życie nie tylko jego, ale również mnóstwa innych ludzi.

W 1912 r. Julius Fromm wynalazł i opatentował sposób produkcji nowoczesnej bezszwowej lateksowej prezerwatywy. Wnet został największym dostawcą prezerwatyw dla niemieckiej armii, a w latach 30. sprzedawał ich już ok. 50 mln rocznie. Ich nazwa, Fromm Acts, w krótkim czasie stała się synonimem prezerwatywy.

https://maps.app.goo.gl/8aV9Prs2mA58WXt29

Hymn Jana A.P. Kaczmarka

Z placu Zamkowego warto podejść pod I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Mickiewicza 14. To do tej szkoły chodził koniński laureat Oscara – Jan A.P. Kaczmarek. W tych murach rodziła się jego miłość do muzyki i komponowania, szkoła przez długi czas miała zresztą hymn, którego autorem był Kaczmarek.

Jan A.P. Kaczmarek swojego Oscara otrzymał w 2005 roku za muzykę do filmu „Marzyciel”. Skomponował łącznie muzykę do ponad 70 filmów pełnometrażowych, był wirtuozem gry na fidoli Fischera i pomysłodawcą niewkacza – strunowego instrumentu.

https://maps.app.goo.gl/RZ68gLtEHzDSgzxT8

Stadion Bielika i Kamińskiego

Idąc dalej na zachód dotrzemy do stadionu im. Mariana Paska. To właśnie tutaj swoje pierwsze kroki w piłkarskim świecie stawiali Krystian Bielik i Marcin Kamiński. Obaj są wychowankami Górnika (Aluminium) Konin, a obiekt przy ul. Dmowskiego był ich piłkarskim domem. Choć dziś wygląda już inaczej, niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Krystian Bielik to obecnie zawodnik Birmingham City, w przeszłości grał też w Arsenalu czy Derby County. Marcin Kamiński to piłkarz Schalke 04, występował też w VfB Stuttgart czy Fortunie Düsseldorf. Obaj mają na koncie występy w reprezentacji Polski.

https://maps.app.goo.gl/hxmcbD8AzPLhdeT29

Szkoła Bekkera

Ze stadionu wracamy do centrum starówki, a dokładniej – pod dom Zemełki. Z tym miejscem związana była duża część koninian. Wśród nich Mieczysław Bekker. To właśnie w tej kamienicy mieściło się Gimnazjum Humanistyczne, które w 1924 roku ukończył Bekker. Jak sam mówił, zawdzięcza tej szkole wiedzę, którą zdobywa się na amerykańskich uniwersytetach.

A wiedział o nich sporo, jako dorosły człowiek związany był bowiem z USA, a na zlecenie NASA kierowany przez niego zespół skonstruował Lunar Roving Vehicle, który służył astronautom do przemieszczania się po powierzchni Księżyca.

Ulica „Giewonta”

Niedaleko domu Zemełki jest ul. Wodna, z którą związany jest pierwszy okres życia Władysława Cieplaka ps. „Giewont”. To właśnie przy tej ulicy mieścił się rodzinny dom państwa Cieplaków po tym, jak przeprowadzili się oni do Konina z Aleksandrowa Kujawskiego. „Giewont” w Koninie mieszkał do szesnastego roku życia.

W czasie II wojny światowej Władysław Cieplak działał w Szarych Szeregach, brał udział w słynnej Akcji pod Arsenałem i brał udział w powstaniu warszawskim.

Drzewo Dragana

Ze starej części miasta przenosimy się do nowej, a dokładniej – pod budynek Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Okólnej. To właśnie tam rośnie czerwony klon Andrzej nazwany tak na cześć Andrzeja Dragana.

Urodzony w Koninie naukowiec zajmuje się fizyką, jest autorem książki „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi”. Napisał 50 prac z zakresu optyki kwantowej, relatywistycznej teorii informacji kwantowej i teorii względności.

https://maps.app.goo.gl/dP1xSzVZfKajHQNH8

Blokowiska Asha

Skoro już na V Osiedlu jesteśmy to warto przejść się po tamtejszych blokowiskach. Przy okazji na uszy założyć można słuchawki z puszczoną playlistą Grammatika. Członkiem tej kultowej rapowej grupy był koninianin – Łukasz „Ash” Morawski. Na przełomie lat XX i XXI w. grupa wydała sześć albumów. „Ash” nagrywał ponadto z zespołem TrzyStyle i duetem Pezet-Noon.

Dworek Urbanowskiej

A na koniec mała wycieczka – do Kowalewka w gminie Rzgów. To właśnie tam urodziła się związana później z Koninem pisarka Zofia Urbanowska. W miejscowości, w której w przeszłości mieścił się dworek należący do jej rodziny, stworzona została izba pamięci autorki. Znajdują się w niej sprzęty z epoki, w której żyła Urbanowska, osobiste pamiątki po pisarce i wydania jej książek. Zofia Urbanowska jest autorką m.in. „Gucia zaczarowanego”, „Róży bez kolców”, czy „Księżniczki”.

Dla Waszej wygody większość atrakcji opisanych w cyklu umieściliśmy na poniższej mapie. Będzie ona uzupełniana wraz z publikacją kolejnych artykułów wakacyjnego TOP 10.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole