Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWiata samochodowa – czy można ją postawić bez pozwolenia?

Wiata samochodowa – czy można ją postawić bez pozwolenia?

Materiał promocyjny

Dodano:
Wiata samochodowa – czy można ją postawić bez pozwolenia?

Posiadacze domów jednorodzinnych często zmagają się z problemem bezpiecznego parkowania swoich samochodów. Jeśli budynek nie jest wyposażony w garaż lub pojazdów jest więcej niż miejsca na nie, najczęściej decydujemy się na postawienie dodatkowego zadaszenia gdzieś w innym miejscu działki. Sprawdzimy dziś, czy wiatę samochodową można postawić bez pozwolenia i przyjrzymy się, jakie przepisy reguluję tę budowę.

Przepisy prawa budowlanego – nowelizacja

W 2020 roku nowelizacji uległy przepisy prawa budowlanego. Po zmianach ustawodawca umożliwia budowę wiaty bez uprzedniego uzyskania pozwolenia oraz bez konieczności zgłaszania budowy. Dzieje się tak jednak wyłącznie w określonych ściśle przypadkach. Przepis, który reguluje te kwestie (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-budowlane-16796118/art-29), brzmi:

Zgodnie z prawem pozwolenia ani zgłoszenia nie wymaga budowa: „wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 działki

Czym jest wiata?

Zanim jednak podejmiemy decyzję o rozpoczęciu budowy, warto nieco dokładniej przyjrzeć się przepisom – by później nie okazało się, że działamy wbrew prawu. Na początek należy poznać definicję wiaty – musimy wiedzieć, co dokładnie wolno nam postawić bez pozwolenia.

Co ciekawe, sama ustawa nie zawiera dokładnego opisu wiaty. Jak czytamy w artykule na stronie https://domki-sodas.pl/blog/wiata-bez-pozwolenia-przepisy-wymogi, wiadomo jednak, jakie cechy ma taka konstrukcja. Po pierwsze więc nie posiada ona ścian. Stawia się ją na słupach, ma fundamenty i zadaszenie. Wiadomo na pewno, że wiata nie może być obudowana ze wszystkich stron – wtedy staje się klasycznym domkiem, którego budowa wymagać będzie przynajmniej zgłoszenia, czasem nawet pozwolenia na budowę (w zależności od metrażu).

Zasady budowy wiaty garażowej

Warto wiedzieć, że wiata garażowa jest tylko jednym z rodzajów wiat. Jeśli konstrukcja taka ma służyć właśnie do parkowania samochodu, musi spełnić określone w Rozporządzeniu warunki. Dotyczą one m.in. lokalizacji budowli na działce – nie może się ona znaleźć bliżej niż w odległości 3 metrów od jej granicy.

Zgodnie z prawem możemy więc postawić na swojej działce wiatę garażową, o ile:

  • na działce znajduje się już budynek mieszkalny lub działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową;
  • wiata nie będzie większa niż 50 m2 – na każde 1000 m2 terenu możemy postawić dwie takie konstrukcje.

Zgłoszenia wymagać będzie wiata większa niż 50 m2 oraz taka, która jest już kolejnym budynkiem na tej samej działce – jeśli na 2000 m2 stoi już składzik na drewno i domek narzędziowy, chęć postawienia wiaty należy zgłosić.

Szeroki wybór wiat można znaleźć na stronie:https://domki-sodas.pl/69-wiaty

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole