Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWspółpraca na rzecz południowej obwodnicy Kleczewa. Jest porozumienie!

Współpraca na rzecz południowej obwodnicy Kleczewa. Jest porozumienie!

Dodano: , Żródło: LM.pl
Współpraca na rzecz południowej obwodnicy Kleczewa. Jest porozumienie!

Po miesiącach rozmów i negocjacji udało się osiągnąć porozumienie w sprawie przebudowy południowej obwodnicy Kleczewa. Jego sygnatariuszami są cztery samorządy, ZE PAK i Lasy Państwowe.

Droga przebiegająca przez trzy gminy (Kleczew, Kazimierz Biskupi, Ślesin) od miejscowości Różnowo przez Białobród do Jabłonki wymaga kosztownego remontu. Rozmowy na ten temat trwały od dawna.

- Kiedy tutaj przyjechałem i objąłem funkcję prezesa zarządu to dostałem od pana starosty list powitalny z listą spraw niezałatwionych między starostwem, ZE PAK i kopalnią. Mieliśmy w grudniu ubiegłego roku okazję rozmawiać na temat tej listy i droga (południowa obwodnica Kleczewa – od red.) była jedną z kwestii, o których dyskutowaliśmy – mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Spotkania ZE PAK z samorządem powiatu konińskiego oraz trzech gmin i Lasami Państwowymi odbywały się od czerwca.

- Wciąż były jakieś trudności, negocjacje i sporne kwestie, które w końcu udało się wyjaśnić i znaleźć płaszczyznę na jakiej jesteśmy w stanie się porozumieć – mówi Mariusz Musiałowski, burmistrz Kleczewa. - Sobie i mieszkańcom robimy piękny prezent – dodaje.

Dziś w Starostwie Powiatowym w Koninie podpisano porozumienie, dzięki któremu będzie możliwe ubieganie się o środki potrzebne na remont drogi.

- To deklaracja na temat składania wniosku w ramach środków rządowych Polskiego Ładu. Wiemy, że to zadanie może kosztować ponad 30 mln zł. Nikt z nas nie jest w stanie zrealizować tak dużego przedsięwzięcia. Pozostała kwota byłaby wkładem własnym każdego samorządu. To 5% zostanie rozłożone na wszystkie samorządy i ZE PAK – mówi Mariusz Zaborowski, burmistrz Ślesina.

Starosta Stanisław Bielik podkreśla, że obwodnica południowa Kleczewa jest ważną drogą dla ruchu lokalnego i mieszkańców powiatu.

- Łączy dwie drogi wojewódzkie – mówi Stanisław Bielik. - Zależy mi na tym, żebyśmy te nasze dotychczasowe uzgodnienia mogli zrealizować – dodaje.

- Są takie rzeczy, które wymagają współpracy z samorządami. Cieszę się, że finalizujemy to porozumienie. Daje ono szansę na pozyskanie publicznych środków na realizację tego przedsięwzięcia. To bardzo ważna okoliczność – podkreśla Piotr Woźny.

Podczas podpisania porozumienia w Starostwie Powiatowym zabrakło dzisiaj jedynie przedstawiciela Lasów Państwowych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole