Skocz do zawartości
LM.plWiadomościZabierzcie dzieci na wystawę „Świat dziecka – blaski i cienie”

Zabierzcie dzieci na wystawę „Świat dziecka – blaski i cienie”

Materiał promocyjny

Dodano:
Zabierzcie dzieci na wystawę „Świat dziecka – blaski i cienie”
materiał promocyjny

Dzień Dziecka ze sztuką w tle? Takie rzeczy tylko w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie! Obchodzone w Polsce 1 czerwca święto najmłodszych stało się pretekstem do zorganizowania wystawy prac Członków Związku Artystów Plastyków. Ekspozycja nosi tytuł „Świat dziecka – blaski i cienie”, ale zapraszamy na nią wszystkich widzów, bez względu na wiek.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 27 maja o g. 18.00 w CKiS przy Okólnej. 

Zobaczymy prace aż 26 artystów: obrazy, fotografie i rzeźby. Twórcy posługują się różnymi technikami i środkami wyrazu, ale łączy ich wspólny mianownik, jakim jest oczywiście dziecko.

Symbolizuje ono początek, czystość, nieskażony stosunek do świata, spontaniczność i przyszłość. Tu symbolika dziecka i jego postać pojawia się w wielu aspektach i kontekstach. W jednych pracach dziecko, jako szczęśliwy, mały człowiek, ukazane zostało w sposób budzący radość i uśmiech. W innych pracach artyści wnikają w świat dziecka i jego problemy – te budzą ból i wzruszenie. Dzieciństwu towarzyszy bowiem nie tylko radość i zabawa, lecz  niejednokrotnie także smutek, gorycz, a nawet cierpienie.

Trudno uwierzyć, że przez stulecia dzieci rzadko były głównym tematem obrazów, dziećmi nieszczególnie się interesowano. Dopiero w wieku XVIII przestano uważać dziecko za kogoś w rodzaju niedoskonałej miniatury dorosłego. Wiek XIX to wzrost zainteresowania dzieciństwem, szczególnie w obszarze psychologii i rodzącej się pedagogiki.

Współcześnie studia nad dzieciństwem angażują wielu badaczy zajmujących się różnymi dziedzinami nauki. Rozwija się idea pozwalająca dostrzec w dziecku podobny dorosłemu suwerenny i w pełni kompetentny podmiot oraz model wychowania, w którym jest ono traktowane jako jednostka autonomiczna, wartościowa sama w sobie.

Ewa Gbiorczyk – Prezes ZAP mówi: „Szczęście, radość, miłość  lub nietolerancja, ból, krzywda czy odrzucenie może być pokazane za pośrednictwem dziecka. Autorzy prac nadali wyjątkowy wyraz młodym postaciom przedstawionym na swoich obrazach i fotografiach. (…) Postacie mogą być przedstawione w uproszczony nawet symboliczny sposób - niemniej widz stanie przed dziełem sprowokowany do przemyśleń czy zadumy. W teraźniejszym świecie nadal obserwujemy dużą nietolerancję wobec mniejszych i słabszych istot. (…) Kochajmy je, pielęgnujmy, chrońmy. Artyści Związku Artystów Plastyków serdecznie zapraszają na wystawę”.

Autorzy prac: Katarzyna Bukowska, Hanna Danielak, Agata Dutkiewicz, Ewa Gbiorczyk, Waldemar Kaliczak, Anna Kruczkowska, Alicja Łuczak, Krzysztof Marciniak, Katarzyna Masny, Izabela Mroczkowska, Joanna Pęgier, Elżbieta Ponińska, Aleksandra Rowicka, Anna Sawicka, Jolanta Silska-Hałupka, Maria Silska, Elżbieta Skorupińska, Małgorzata Sobieska, Andrzej Janusz Stanisławski, Ewa Stanisławska, Agnieszka Sumińska, Danuta Surdyk, Maria Szymańska, Walentyna Śniegurska, Zdzisław Stanisław Tardowski, Jarosław Wyczyński.

Wernisaż: 27 maja | 18:00 | CKiS przy Okólnej.

Wystawę można oglądać do 15 czerwca.

Zapraszamy!

Zabierzcie dzieci na wystawę „Świat dziecka – blaski i cienie”
Zabierzcie dzieci na wystawę „Świat dziecka – blaski i cienie”
Czytaj więcej na temat:ckis, dzieci
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole